Czarnogóra to jeden z piękniejszych jeżeli nie najpiękniejszy z krajów bałkańskich. Położona nad Morzem Śródziemnym (a konkretnie Adriatykiem) oferuje fantastyczny klimat, atmosferę i drogi które serwują nam iście bajkowe widoki. Lasy, morze, góry, wąwozy…

Zgodnie z postanowieniem rządu Czarnogóry, od 1 lipca obywatele UE wjeżdżający do tego kraju nie muszą okazywać aktualnego badania wykluczającego zarażenie COVID-19 ani nie będą podlegali kwarantannie. Będą mogli oni wjeżdżać też do Czarnogóry przez kraje niezrzeszone w UE, ale tylko pod warunkiem, że przejazd przez te kraje będzie jedynie tranzytem.

Jednocześnie wprowadzono dodatkowe obostrzenia, jeśli chodzi o dystans społeczny. Od 1 lipca Czarnogóra zakazuje spotkań towarzyskich takich jak śluby, urodziny czy inne imprezy okolicznościowe. Zamknięte pozostaną kluby nocne oraz dyskoteki. Jest to związane z wysokim ryzykiem zarażenia i trwać będzie do 7 lipca, kiedy zostaną podjęte nowe decyzje.

Osoby wybierające się w te magiczne rejony powinny unikać położonej na wschodzie miejscowości Rožaje. Ze względu na wysokie ryzyko epidemiologiczne jest ona objęta częściowa kwarantanną. Zamknięto są tam obiekty gastronomiczne, transport publiczny i pasażerski.

Bardzo polecamy wizytę w Czarnogórze… choć w obecnej sytuacji, każdy wyjazd, nawet ten w obrębie naszego kraju, a w szczególności już wyjazd zagraniczny powinny być realizowane na własną odpowiedzialność. Musimy bowiem pamiętać, że pandemia koronawirus wciąż trwa i choć zarówno nasz kraj, jak i wiele innych luzuje obostrzenia, są one podyktowane bardziej względami ekonomicznymi niż realnym zwolnieniem epidemii. Od początku obostrzeń w Polsce minęło już ponad 100 dni. W tym czasie mogliśmy obserwować wiele różnych efektów wprowadzanych zakazów, które przewidywaliśmy w naszym tekście z 9 marca 2020. Jak długo będziemy borykali się jeszcze ze stanem pandemii, trudno przewidzieć, dlatego jak zwykle polecamy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.