czw, 13 Maj 2021

Badanie techniczne motocykla, przegląd samochodu, spóźnione badanie – nowe przepisy 2021

-

Przed kilkoma dniami pisaliśmy o mających wejść w życie udogodnieniach, przy rejestracji pojazdów oraz ograniczeniu procedur i liczby dokumentów z nią związanych. Była marchewka, teraz pora na kij.

Ministerstwo nie próżnuje

Resort infrastruktury, na mocy ustawy, zamierza zmienić sposób przeprowadzania i dokumentowania przeglądu technicznego pojazdów, w tym oczywiście motocykli. Jedną z nowości będzie obowiązek wykonania zdjęcia badanego jednośladu – jako całości, jak i stanu drogomierza. Fotografie w postaci cyfrowej miałyby być przechowywane przez pięć lat i stanowić dowód na zarówno sam fakt przeprowadzenia badania technicznego, jak i na ówczesny stan jednośladu. Ma to oczywiście wyeliminować przypadki „zdalnego” przeglądu, bez wizyty w stacji diagnostycznej.

Szykujcie kasę

O ile powyższe zmiany dotyczą diagnostów, to nowe opłaty dotkną nas bezpośrednio. Zapomnisz o przeglądzie i przekroczysz jego termin o co najmniej 30 dni? Będziesz musiał liczyć się z koniecznością wyłożenia podwójnej stawki za przegląd motocykla. Ta w tym momencie wynosi 62 zł. Kary finansowe mają zdyscyplinować nas do rzetelnego pilnowania terminów badań technicznych. Okazuje się bowiem, że istniejąca możliwość zabrania dowodu rejestracyjnego przez policję nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Nadal wielu kierowców podchodzi do przeglądów na dużym luzie.

60 rodzajów usterek, z którymi twój motocykl przejdzie przegląd techniczny na stacji kontroli pojazdów

Kary, kary, kary

Bardziej dotkliwe konsekwencje finansowe dotkną właścicieli Stacji Kontroli Pojazdów. Będą musieli pożegnać się nawet i z 10 tysiącami złotych, jeżeli przegląd zostanie przeprowadzony przez osobę bez wymaganych kwalifikacji, albo w niewystarczających warunkach technicznych. Diagnosta, który wykona badanie pobieżnie, bez przeprowadzenia wszystkich wymaganych procedur, może liczyć się z grzywną w wysokości 2 tysięcy złotych.
Jeżeli będziemy mieli zastrzeżenia, co do jakości badania naszego motocykla, będziemy mieli możliwość odwołania się do Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego. Wówczas wyznaczy on inną Stację Kontroli Pojazdów, znajdującą się w promieniu 50 kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Przegląd będziemy musieli wykonać w ciągu dwóch kolejnych dni. Obecny będzie przy nim, oprócz uprawnionego diagnosty, także pracownik TDT.

Nowe przepisy wejdą w życie z początkiem przyszłego roku. Czas pokaże czy będą faktycznie na tyle restrykcyjne, że wyeliminują zarówno „lewe” przeglądy, jak i pojazdy po których gołym okiem widać, że nie powinny przejść badań.

Krzysztof Brysiak
Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

2 KOMENTARZE

  1. Tak zadzwonię i zgłoszę że badanie mi się nie podobało i w ciągu 2 dni pojadę może 50km dalej i zaplace drugi raz debilizm i nic więcej. Jeśli chodzi o motocykle to tam nie ma prawa diagnosta do czegokolwiek się przyczepić gdyż wszystko zawsze musi być okej to nasze bezpieczeństwo nie jak w przypadku samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Popraw prowadzenie swojego klasycznego Bonneville! Amortyzatory Fox w katalogu akcesoriów Triumpha!

W sezonie 2021 Triumph wypuszcza na rynek nowego Bonnevilla T120. Ten klasyczny motocykl urzeka wyglądem, a jego nowa odsłona ma jeszcze lepiej się prowadzić....

Indian ROADSHOW w Bieszczadach już od 3 do 6 czerwca 2021 – wpadnij przetestować najnowsze modele motocykli w BPM

Indian ROADHSHOW to najgrubsza impreza najstarszej amerykańskiej marki motocykli, która w tym roku odbędzie się na początku czerwca w przepięknych okolicznościach. Jeżeli chcecie przetestować...

Yamaha XSR 125 pojawi się w Europie?

W segmencie motocykli o pojemności 125 cm3 kupujący mają naprawdę ogromny wybór. Cieszy fakt, że producenci jednośladów coraz więcej uwagi poświęcają niewielkim pojemnościom, które...

Zastraszająca liczba nietrzeźwych kierowców podczas jednego dnia – 1 maja

Komenda Główna Policji podsumowała właśnie dzień 1 maja na polskich drogach. Liczby są zatrważające, a porównanie statystyk do roku ubiegłego powinno dać nam wiele...

Najem czy leasing? Wybierz dla siebie najlepszą opcję

Prowadzisz biznes i potrzebujesz nowego samochodu? To żaden problem, jednak najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co będzie dla ciebie bardziej korzystne: najem czy...