Jeżeli nie lubicie zimy, o co nie jest trudno w przypadku motocyklistów, to możecie zakończyć już proces dołowania się. 1 marca rozpoczyna się bowiem wiosna meteorologiczna, jedna z czterech obok kalendarzowej, astronomicznej, klimatologicznej oraz fenologicznej…
Wiosna meteorologiczna – witamy!
Meteorologiczna wiosna to nic innego jak miesiące marzec, kwiecień i maj, które nazywane są właśnie tego rodzaju wiosną. Wiosna meteorologiczna charakteryzuje się wzrostem średnich temperatur dobowych w zakresie od 5 do nawet 15 stopni Celsjusza. W Polsce, w ostatnich latach zanotowano średnie temperatury dobowe w tym okresie w okolicach 7 stopni Celsjusza na północy oraz 8-9 stopni Celsjusza na pozostałym obszarze kraju. Wiosną najzimniej jest oczywiście, jak zwykle, na Suwalszczyźnie, ale także w Bieszczadach, natomiast najcieplej na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Ziemi Lubuskiej.
Nie bez znaczenia wiosną są też promienie słońca, którym nie przeszkadzają w ogrzewaniu wychłodzonej ziemi zwaliska chmur. Najpogodniej wiosną jest w Małopolsce i w woj. Lubelskim, natomiast o słoneczne dni najtrudniej na północnym zachodzie kraju ale przede wszystkim na pogórzu, w Polsce południowej.
Najcieplejszy dzień wiosny meteorologicznej w historii krajowych pomiarów zanotowano 28 maja 1958 roku, kiedy to w Lublinie termometry pokazywały aż 36 kresek. Natomiast 6 lat później, 8 marca 1964 roku w Sejnach na Suwalszczyźnie odnotowano nad ranem rekordowe – 35 stopni Celsjusza. Ot, taka kapryśna ta wiosna w Suwałkach…
Wiosna astronomiczna – czekamy!
Ten typ wiosny w tym roku rozpocznie się dokładnie o godzinie 10:37 20 marca, kiedy to Słońce wejdzie w znak Barana, a długość nocy zrówna się z długością dnia.
Wiosna klimatologiczna inaczej zwana termiczną
To z kolei typ wiosny, który zależy od osiąganych średnich dobowych temperatur. W naszym kraju zacznie się ona, gdy średnia temperatura dobowa będzie oscylować między 5 a 10 stopniami Celsjusza. Średnio w Polsce wiosna termiczna trwa między 30 a 35 dni – w zależności od regionu kraju. Najczęściej zaczyna się ona przed 25 marca na zachodzie kraju, a na Mazurach, pogórzu oraz wschodzie kraju około 5 kwietnia.
Wiosna fenologiczna, czyli przyrodnicza
Tę wiosnę każdy z nas zobaczy na własne oczy, wraz z pojawieniem się zieleni trwa, pąków na drzewach, pierwszych liści i kwiatów. W związku z bardzo ciepłym lutym w tym roku pierwsze oznaki wiosny fenologicznej zauważono już na południu naszego kraju, np. na Śląsku i Opolszczyźnie.
A wiosna motocyklowa?
Aha, zapomnielibyśmy o jeszcze jednej wiośnie, wiośnie motocyklowej, kiedy to na ulicach widać coraz więcej jednośladów, a średnia dobowa liczba ich obserwacji waha się między 5-10 na obszarach mniej zaludnionych oraz 10-20 w większych aglomeracjach. Wiosna motocyklowa najczęściej startuje w pierwszy ciepły, suchy i słoneczny weekend marca…