pt, 07 Maj 2021

Koniec ze szlabanami i bramkami na państwowej autostradzie A2 i A4 – wróci płynność ruchu?

-

Resort finansów poinformował we wtorek, że z państwowych autostrad znikną szlabany. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy likwidującej je wraz z bramkami, wobec czego ruch powinien odbywać się płynniej, ale również zwiększyć powinna się przepustowość obu dróg.

Szlabany znikną z autostrady A2 na odcinku Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. Ma to związek z nowym projektem ustawy, dzięki któremu kierowcy będą mogli przejeżdżać nimi bez konieczności zatrzymania się. W dobie tak rozwiniętej technologii uważam, że takie zmiany powinny mieć miejsce już kilka lat temu. Sam system powinien działać na zasadzie oddzielnego urządzenia do poboru opłat (jak w przypadku samochodów ciężarowych) lub dzięki specjalnej aplikacji w telefonie. Nie wymagałoby to zatrzymywania się oraz uiszczania opłaty w okienku.

– Dzięki nowej metodzie poboru opłaty w systemie swobodnego ruchu, czyli przejazdu bez zatrzymywania się, zwiększymy przepustowość państwowych autostrad. Nowoczesny i efektywny pobór opłaty umożliwi likwidację bramek i szlabanów, a tym samym ograniczy zatory i poprawi komfort przejazdu. – komentuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Jaka przyczepka motocyklowa, czyli do przewozu motocykli – dwukołowa, na hak, składana, na jeden i więcej [budowa, projekt, wymiary]

Zmiany mają wejść w życie do 1 grudnia 2021 roku. Tuż po nich, kierowca będzie musiał skorzystać z systemu e-TOLL, który zastąpi obecny viaTOLL. Będzie w nim dostęp do wszystkich dokumentów i danych, co będzie możliwe po uprzednim zalogowaniu.

– Wykorzystując możliwości systemu e-TOLL zmniejszymy koszty poboru opłaty za przejazd. Nie trzeba będzie już przeznaczać środków na utrzymanie i modernizację infrastruktury towarzyszącej Manualnemu Systemowi Poboru Opłat, czyli bramek autostradowych i ich wyposażenia. – dodaje Tadeusz Kościński.

Resort Finansów oraz KAS planują wprowadzić możliwość kupna biletu na przejazd online lub w kasie na stacji paliw, po uprzednim podaniu numeru rejestracyjnego. Dokument będzie obowiązywać w określonym czasie i na danym odcinku autostrady, wskazanym przez kierowcę. Całość może zostać również rozliczona za pomocą aplikacji, która docelowo ma zadebiutować w maju 2021 roku.

– Chcemy, aby możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich z wykorzystaniem aplikacji mobilnej e-TOLL PL została, jako opcja, wprowadzona w momencie uruchomienia systemu  dla pojazdów ciężkich, czyli już w czerwcu 2021 roku. – informuje wiceminister Magdalena Rzeczkowska.

System kontroli ma odbywać się przede wszystkim dzięki kamerom typu OCR, które będą służyć do rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Brak zapłaty za przejazd będzie skutkował nałożeniem opłaty dodatkowej. Nie będzie ona jednak pobrana, jeżeli w ciągu 3 dni zostanie zakupiony bilet elektroniczny za nieuregulowany finansowo przejazd.

Wiktor Seredyński
Wiktor Seredyński
Od najmłodszych lat jest miłośnikiem dwóch kółek, a co lepsze, początkowo zamiast za dziewczynami, oglądał się za przejeżdżającymi motocyklami. Ta choroba została mu po dziś dzień i nie ma ochoty się z niej leczyć. Fan garażowych posiedzeń i dłubania przy motocyklach przy akompaniamencie Dire Straits. Po godzinach amatorsko toruje i często podróżuje motocyklem, szczególnie upodobał sobie wyjazdy pod namiot. Aktualnie na trzecim roku studiów dziennikarstwa w Katowicach. Zapalony fan MotoGP i Marqueza. Plany na przyszłość wiąże z motocyklami – i prywatnie, i w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

APP: Pierwsza pomoc przy wypadku motocyklisty. Czy ściągać kask? Co robić? [Powered by Schuberth]

Przedstawiamy cykl artykułów o zbiorczym tytule Akademia Pierwszej Pomocy (APP). W cyklu tym będziemy pokazywać wam prawidłowe zachowanie kierowcy, który najechał na wypadek z...

Uniwersalna miejsko-podmiejska broń. Test nowego skutera Kymco Downtown 350i 2020/2021 [dane techniczne, opinia]

Czy nowy Downtown jest pojazdem przeznaczonym do jazdy po mieście, czy raczej w trasy? Jak sprawdza się w zróżnicowanych warunkach? Czy posiada jakieś wady...

Konkurencja dla Benelli TRK 502 X – do Europy wjeżdża Leoncin Voge 500 DS w podobnej cenie

Benelli ze swoim małym motocyklem ADV zebrało w całej Europie mnóstwo pozytywnych opinii, podbijając nawet włoski rynek jednośladów. Wobec tego wielu producentów zaczęło intensywnie...

Jaki pierwszy, tani, dobry, skórzany kombinezon motocyklowy? Jakiej firmy? Jak dobrać rozmiar? Ranking 2021

Masz ograniczony budżet, ale chcesz kupić swój pierwszy, tani, w dodatku dobry, skórzany kombinezon motocyklowy? Już służymy radą! W tym artykule podpowiadamy jakiej firmy...

Yamaha ma problemy z dostawą – winna pandemia i blokada kanału Sueskiego

Jeżeli dostawa waszego zamówionego modelu lub części się opóźnia to za chwilę poznacie tego przyczyny. Trwająca od ponad roku pandemia i zablokowany kanał Sueski...