NewsyKrajoweKoniec ze szlabanami i bramkami na państwowej autostradzie A2 i A4 -...

Koniec ze szlabanami i bramkami na państwowej autostradzie A2 i A4 – wróci płynność ruchu?

-

Resort finansów poinformował we wtorek, że z państwowych autostrad znikną szlabany. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy likwidującej je wraz z bramkami, wobec czego ruch powinien odbywać się płynniej, ale również zwiększyć powinna się przepustowość obu dróg.

Szlabany znikną z autostrady A2 na odcinku Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. Ma to związek z nowym projektem ustawy, dzięki któremu kierowcy będą mogli przejeżdżać nimi bez konieczności zatrzymania się. W dobie tak rozwiniętej technologii uważam, że takie zmiany powinny mieć miejsce już kilka lat temu. Sam system powinien działać na zasadzie oddzielnego urządzenia do poboru opłat (jak w przypadku samochodów ciężarowych) lub dzięki specjalnej aplikacji w telefonie. Nie wymagałoby to zatrzymywania się oraz uiszczania opłaty w okienku.

– Dzięki nowej metodzie poboru opłaty w systemie swobodnego ruchu, czyli przejazdu bez zatrzymywania się, zwiększymy przepustowość państwowych autostrad. Nowoczesny i efektywny pobór opłaty umożliwi likwidację bramek i szlabanów, a tym samym ograniczy zatory i poprawi komfort przejazdu. – komentuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Jaka przyczepka motocyklowa, czyli do przewozu motocykli – dwukołowa, na hak, składana, na jeden i więcej [budowa, projekt, wymiary]

Zmiany mają wejść w życie do 1 grudnia 2021 roku. Tuż po nich, kierowca będzie musiał skorzystać z systemu e-TOLL, który zastąpi obecny viaTOLL. Będzie w nim dostęp do wszystkich dokumentów i danych, co będzie możliwe po uprzednim zalogowaniu.

– Wykorzystując możliwości systemu e-TOLL zmniejszymy koszty poboru opłaty za przejazd. Nie trzeba będzie już przeznaczać środków na utrzymanie i modernizację infrastruktury towarzyszącej Manualnemu Systemowi Poboru Opłat, czyli bramek autostradowych i ich wyposażenia. – dodaje Tadeusz Kościński.

Resort Finansów oraz KAS planują wprowadzić możliwość kupna biletu na przejazd online lub w kasie na stacji paliw, po uprzednim podaniu numeru rejestracyjnego. Dokument będzie obowiązywać w określonym czasie i na danym odcinku autostrady, wskazanym przez kierowcę. Całość może zostać również rozliczona za pomocą aplikacji, która docelowo ma zadebiutować w maju 2021 roku.

– Chcemy, aby możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich z wykorzystaniem aplikacji mobilnej e-TOLL PL została, jako opcja, wprowadzona w momencie uruchomienia systemu  dla pojazdów ciężkich, czyli już w czerwcu 2021 roku. – informuje wiceminister Magdalena Rzeczkowska.

System kontroli ma odbywać się przede wszystkim dzięki kamerom typu OCR, które będą służyć do rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Brak zapłaty za przejazd będzie skutkował nałożeniem opłaty dodatkowej. Nie będzie ona jednak pobrana, jeżeli w ciągu 3 dni zostanie zakupiony bilet elektroniczny za nieuregulowany finansowo przejazd.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Wiktor Seredyński
Wiktor Seredyński
Od najmłodszych lat jest miłośnikiem dwóch kółek, a co lepsze, początkowo zamiast za dziewczynami, oglądał się za przejeżdżającymi motocyklami. Ta choroba została mu po dziś dzień i nie ma ochoty się z niej leczyć. Fan garażowych posiedzeń i dłubania przy motocyklach przy akompaniamencie Dire Straits. Po godzinach amatorsko toruje i często podróżuje motocyklem, szczególnie upodobał sobie wyjazdy pod namiot. Zapalony fan MotoGP i Marqueza. Plany na przyszłość wiąże z motocyklami – i prywatnie, i w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ