OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zapewnia kierującemu ochronę przed finansowymi konsekwencjami w przypadku spowodowania szkody w mieniu oraz zdrowiu osób trzecich. Dokument ten jest niezbędny do legalnego poruszania się po drogach publicznych i wymagana jest jego ciągłość. Jaką karę zapłacimy za jego brak w 2021 roku?

Wysokość kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej wyznaczana jest co roku na podstawie aktualnej pensji minimalnej. Oznacza to, że konsekwencje finansowe związane z jego brakiem, zwiększają się wraz ze wzrostem płacy minimalnej. Rząd ustalił już jej wysokość na rok 2021 i wynosić będzie 2800 złotych miesięcznie.

Stracisz prawko w mieście jadąc 61 km/h – nowy pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości

Kwota kary do zapłaty jest jedną trzecią obowiązującej pensji minimalnej, z zaokrągleniem do dziesiątek. Oznacza to, że w przyszłym roku za brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w motocyklu zapłacimy aż 930 złotych. Oczywiście jej wysokość uzależniona jest od długości przerwy w wykupieniu OC – do 3 dnia kara wynosi 190 złotych, a od 4 do 14 dni zapłacimy 470 złotych. Przekroczenie dwóch tygodni oznacza najwyższą możliwą stawkę – 930 złotych.

Warto wspomnieć, że kara za brak ubezpieczenia OC nie zostanie na nas nałożona jedynie w przypadku kontroli przez policję. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny posiada bazę, dzięki której jest w stanie automatycznie wykryć brak wykupionej polisy. Znaczna większość wezwań do zapłaty za jej brak to efekt pracy systemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.