Posiadacze prawa jazdy kategorii B będą mogli legalnie jeździć jednośladami. Choć prawo to obejmować będzie tylko najmniejsze maszyny, trzeba przyznać że jest to ogromny krok w stronę promocji dwóch kółek.

W tej chwili legalnie bez uprawnień można poruszać się jednośladem o pojemności do 50 cm3 i  prędkością maksymalną ograniczoną do 45 km/h. Najniższa kategoria A1, dostępna od 16. roku życia, uprawnia do korzystania z motocykli lub skuterów o mocy do 11 kW. Kolejnym krokiem jest kategoria A2, gdzie legalnie można dosiadać motocykla lub skutera o mocy maksymalnej 35 kW. Aby poruszać się pozostałymi motocyklami lub skuterami, trzeba mieć dwuletni staż z kategorią A2 lub ukończyć 24 lata.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Sejmowa komisja infrastruktury opracowuje projekt ustawy, w myśl której posiadacze prawa jazdy kategorii B zyskają uprawnienia identyczne z tymi, które obowiązują dla kategorii A1. Według projektu ten przywilej dotyczył będzie tylko tych kierowców, którzy uprawnienia na samochody osobowe posiadają minimum od trzech lat.

Z nowego prawa skorzystają zwłaszcza mieszkańcy miast, którzy z pewnością docenią zalety niewielkich miejskich jednośladów – szczególnie skuterów, gdyż jednym z warunków nowych przepisów jest automatyczna skrzynia biegów, która musi stanowić obowiązkowe wyposażenie jednośladu.

Jeśli projekt ustawy spodoba się posłom, jest wielce prawdopodobne, że zacznie obowiązywać już w połowie roku.

4 KOMENTARZE

  1. “Aby poruszać się pozostałymi motocyklami lub skuterami, trzeba mieć dwuletni staż z kategorią A2 lub ukończyć 24 lata.”
    Nie do końca prawda żeby poruszać się pozostałymi motocyklami lub skuterami, trzeba mieć dwuletni staż z kategorią A2 lub ukończyć 24 lata i posiadać kategorię A sam wiek i A2 nie uprawnia do “pozostałych”

  2. A kolejnym błędem (tak mi się wydaje przynajmniej) że mając B od 3 lat będzie można jeździć tak jakby się miało A2. Żeby posiadać B trzeba skończyć 18 lat więc można jeździć w kategorii A1 bez uprawnień na dowód osobisty, więc to jest bez sensu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here