Posiadacze prawa jazdy kategorii B będą mogli legalnie jeździć jednośladami. Choć prawo to obejmować będzie tylko najmniejsze maszyny, trzeba przyznać że jest to ogromny krok w stronę promocji dwóch kółek.

W tej chwili legalnie bez uprawnień można poruszać się jednośladem o pojemności do 50 cm3 i  prędkością maksymalną ograniczoną do 45 km/h. Najniższa kategoria A1, dostępna od 16. roku życia, uprawnia do korzystania z motocykli lub skuterów o mocy do 11 kW. Kolejnym krokiem jest kategoria A2, gdzie legalnie można dosiadać motocykla lub skutera o mocy maksymalnej 35 kW. Aby poruszać się pozostałymi motocyklami lub skuterami, trzeba mieć dwuletni staż z kategorią A2 lub ukończyć 24 lata.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Sejmowa komisja infrastruktury opracowuje projekt ustawy, w myśl której posiadacze prawa jazdy kategorii B zyskają uprawnienia identyczne z tymi, które obowiązują dla kategorii A1. Według projektu ten przywilej dotyczył będzie tylko tych kierowców, którzy uprawnienia na samochody osobowe posiadają minimum od trzech lat.

Z nowego prawa skorzystają zwłaszcza mieszkańcy miast, którzy z pewnością docenią zalety niewielkich miejskich jednośladów – szczególnie skuterów, gdyż jednym z warunków nowych przepisów jest automatyczna skrzynia biegów, która musi stanowić obowiązkowe wyposażenie jednośladu.

Jeśli projekt ustawy spodoba się posłom, jest wielce prawdopodobne, że zacznie obowiązywać już w połowie roku.

4 KOMENTARZE

  1. “Aby poruszać się pozostałymi motocyklami lub skuterami, trzeba mieć dwuletni staż z kategorią A2 lub ukończyć 24 lata.”
    Nie do końca prawda żeby poruszać się pozostałymi motocyklami lub skuterami, trzeba mieć dwuletni staż z kategorią A2 lub ukończyć 24 lata i posiadać kategorię A sam wiek i A2 nie uprawnia do “pozostałych”

  2. A kolejnym błędem (tak mi się wydaje przynajmniej) że mając B od 3 lat będzie można jeździć tak jakby się miało A2. Żeby posiadać B trzeba skończyć 18 lat więc można jeździć w kategorii A1 bez uprawnień na dowód osobisty, więc to jest bez sensu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.