Jadąc autem i motocyklem nie ufaj otwartym szlabanom. Skrajnie niebezpieczna sytuacja na przejeździe kolejowym w Płocku [video]

-

Przejazdy kolejowe zawsze będą miejscami niebezpiecznymi, niezależnie od tego, ile technologii w nie wpakujemy. Wielu kierowców uważa otwarte szlabany i brak sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej za wystarczającą zachętę do przejechania bez choćby najmniejszego upewnienia się, czy nie nadjeżdża pociąg. Co jakiś czas zdarzają się jednak sytuacje, które powinny nas otrzeźwić. Ostatnia miała miejsce 5 października w Płocku. 

Pomimo licznych kampanii społecznych polscy kierowcy wciąż zbyt często wjeżdżają pod pociągi. Zdecydowana większość tych zdarzeń to efekt zignorowania sygnałów zabraniających wjazdu na przejazd lub nieupewnienia się o możliwości przejazdu na przejazdach bez sygnalizacji. Zdarzają się jednak sytuacje, w których na przejściu z zaporami coś zawodzi – albo automatyka, albo człowiek – i szlabany nie opuszczają się przed nadjeżdżającym składem. W ten sposób zginął m.in. kierowca rajdowy Janusz Kulig. 

Policja poluje z powietrza nie tylko na kierowców. Pieszy też może dostać 2000 zł mandatu…

Takie przypadki wciąż się zdarzają i będą zdarzać, czego dowodem są chociażby filmy z samochodowych rejestratorów jazdy, które co jakiś czas pojawiają się w internecie. Ostatnią taką sytuację nagrał kierowca autobusu komunikacji miejskiej w Płocku. Wczesnym rankiem 5 października zbliżał się do otwartego przejazdu z zaporami. Na szczęście zachował ostrożność i zmniejszył prędkość, by upewnić się, czy może przejechać. Nagle z ciemności wyłonił się pociąg ciągnący piętrowe wagony…


Komunikacja Miejska Płock wydała w tej sprawie specjalne oświadczenie. Czytamy w nim m.in.:

Ten incydent skrajnie podkreśla pilną potrzebę skrupulatnego nadzoru nad wszystkimi przejazdami kolejowymi. Apelujemy do PKP Polskie Linie Kolejowe SA o natychmiastowe działania mające na celu wyeliminowanie podobnych sytuacji. Jednocześnie przypominamy wszystkim użytkownikom dróg o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych oraz o natychmiastowym zgłaszaniu wszelkich awarii lub nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu.

To bardzo ważna lekcja również dla nas. Zbliżając się do każdego przejazdu kolejowego, nawet świeżo wyremontowanego i wyposażonego w nowoczesne urządzenia, zawsze powinniśmy dodatkowo wzrokowo ocenić sytuację. Należy mocno zwolnić lub wręcz się zatrzymać. Trudno, niech trąbią. Życie jest najważniejsze. 

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY