Duńska firma projektowa Studio Roosegaarde I Heijmans Infrastructure opracowała projekt „Inteligentna Autostrada”. Interaktywne urządzenia umieszczone w jezdni dopasowują drogę do warunków ruchu, m.in. pogody i komunikują się z pojazdem.
Projekt „Inteligentna Autostrada” jest traktowany jako tester nowych technologii. Ma być nie tylko interaktywny, ale i samowystarczalny pod względem zasilania. Sercem systemu będzie kombinacja inteligentnych czujników, farb i urządzeń do pozyskiwania energii.
Wrażliwa na temperaturę „farba dynamiczna” w normalnych warunkach jest przezroczysta, ale w odpowiednio niskiej temperaturze (gdy na jezdni tworzy się gołoledź) farba staje się widoczna i wyświetla ostrzegawcze symbole na drodze. Inny rodzaj farby pozwala z kolei na ograniczenie oświetlenia drogowego: farba w ciągu dnia kumuluje energię słoneczną, a w nocy świeci samoistnie do dziesięciu godzin.
Kolejne energooszczędne rozwiązanie to zamontowane w drodze sensory, sterujące oświetleniem w zależności od odległości pojazdu. Im bliżej pojazd, tym, tym mocniej rozświetla się droga. A energia do tych systemów oświetleniowych pochodzić ze specjalnych wiatraczków umieszczonych przy drodze, w barierach. Napędzane będą one głównie ruchami powietrza od przejeżdżających pojazdów. Specjalny pas zostanie wydzielony wyłącznie dla pojazdów elektrycznych – ich akumulatory mają być podczas jazdy ładowane indukcyjnie przy pomocy cewek, wbudowanych pod asfaltem.
Prototyp „Inteligentnej autostrady” ma powstać już w 2013 roku.