Duńska firma projektowa Studio Roosegaarde I Heijmans Infrastructure opracowała projekt „Inteligentna Autostrada”. Interaktywne urządzenia umieszczone w jezdni dopasowują drogę do warunków ruchu, m.in.  pogody i komunikują się z pojazdem.

Projekt „Inteligentna Autostrada” jest traktowany jako tester nowych technologii. Ma być nie tylko interaktywny, ale i samowystarczalny pod względem zasilania. Sercem systemu będzie kombinacja inteligentnych czujników, farb i urządzeń do pozyskiwania energii.

Wrażliwa na temperaturę „farba dynamiczna” w normalnych warunkach jest przezroczysta, ale w odpowiednio niskiej temperaturze (gdy na jezdni tworzy się gołoledź) farba staje się widoczna i wyświetla ostrzegawcze symbole na drodze. Inny rodzaj farby pozwala z kolei na ograniczenie oświetlenia drogowego: farba w ciągu dnia kumuluje energię słoneczną, a w nocy świeci samoistnie do dziesięciu godzin.

Kolejne energooszczędne rozwiązanie to zamontowane w drodze sensory, sterujące oświetleniem w zależności od odległości pojazdu. Im bliżej pojazd, tym, tym mocniej rozświetla się droga. A energia do tych systemów oświetleniowych pochodzić ze specjalnych wiatraczków  umieszczonych przy drodze, w barierach. Napędzane będą one głównie ruchami powietrza od przejeżdżających pojazdów. Specjalny pas zostanie wydzielony wyłącznie dla pojazdów elektrycznych – ich akumulatory mają być podczas jazdy ładowane indukcyjnie przy pomocy cewek, wbudowanych pod asfaltem.

Prototyp „Inteligentnej autostrady” ma powstać już w 2013 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.