Dwa nowe prototypy motocykli zaprezentowała Honda podczas jednej z najważniejszych imprez targowych na świecie: Bangkok Motor Show. Projektanci obu prototypów wyraźnie inspirowali się azjatyckim rynkiem jednośladów.

W Azji skuter jest najpopularniejszym środkiem transportu. W samej Tajlandii sprzedano w ubiegłym roku więcej skuterów niż jakichkolwiek innych pojazdów.

Pierwszy z zaprezentowanych jednośladów to stylizowany na choppera skuter Zoomer X California Style. W bazującym na modelu Zoomer skuterze obniżono zawieszenie, przednie koło wysunięto do przodu w sposób typowy dla chopperów i dodano grubą tylną oponę. Sporych rozmiarów końcówka wydechu pełni jedynie funkcję dekoracyjną.

Drugi z konceptów, RC-X Mini Vintage Racer bazuje na zaprojektowanym na rynki azjatyckie modelu MSX 125. Inspiracją do jego powstania były zwycięskie modele Hondy serii RC z lat 60.

RC-X Mini Vintage Racer waży zaledwie 101 kg, a rozstaw osi to jedyne 1204 mm. Dzięki niewielkiej wadze i wymiarom dostarczana przez silnik moc 10 KM czyni z RC-X kieszonkową rakietę. Dla przyzwyczajonych do dużych wyścigowych motocykli Europejczyków model ten może wyglądać groteskowo, ale nie zapominajmy, że został on zaprojektowany na rynki azjatyckie, gdzie priorytetami są niska waga, małe rozmiary i związana z nimi poręczność.

Warto śledzić z uwagą co dzieje się na azjatyckich rynkach jednośladów. Ze względu na jego kluczowe znaczenie dla producentów małych motocykli i skuterów może to dla nas stanowić wskazówkę, co będziemy mogli zobaczyć na swoich drogach w niedalekiej przyszłości. Najświeższe europejskie premiery: Suzuki Inazuma oraz Honda CRF 250M mają swoje korzenie właśnie w Azji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here