Chcesz nagrać wykroczenie kierowcy auta lub motocykla? Nie rób tego będąc na pasach, bo dostaniesz mandat

-

W dobie smartfonów z dobrymi kamerami każdy z nas może zawalczyć o sprawiedliwość na drodze i nagrać cudze przewinienia. Bo przecież nie swoje, choć są i takie przypadki. Jeden z nich miał miejsce w Poznaniu w lipcu tego roku – pieszy sfilmował kierowcę, który nie ustąpił mu pierwszeństwa na pasach, po czym wysłał film na policję. Sprawy potoczyły się jednak nie po myśli nagrywającego…

Sytuacja miała miejsce pod koniec lipca na przejściu dla pieszych na szerokiej ul. Ptasiej, z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Nie ma tam sygnalizacji świetlnej. Zbliżający się do pasów mężczyzna zauważył szybko nadjeżdżający samochód. Podejrzewając, że jego kierowca nie ustąpi mu pierwszeństwa, wyciągnął telefon i włączył nagrywanie. Auto rzeczywiście się nie zatrzymało, a pieszy zdążył nagrać zaledwie kilkusekundowy urywek. 

Sygnalista-rekordzista. Starszy pan z Łodzi złożył ponad 4000 donosów na policję. Motocyklistom też się pewnie dostało…

Film trafił na policyjną skrzynkę „Stop Agresji”, a jego autor otrzymał wezwanie na przesłuchanie na komendę. Złożył zeznania, a jakiś czas później podesłał jeszcze jeden film, z innym wykroczeniem. Kiedy składał kolejne wyjaśnienia, policjanci wrócili do poprzedniej sprawy. Ku wielkiemu zaskoczeniu nagrywającego, oznajmiono mu, że czterosekundowy filmik do za mało, by postawić zarzuty kierowcy auta, który jakoby nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu na przejściu. 

Za to wykroczenie popełnił sam nagrywający, korzystając z telefonu w czasie przechodzenia przez pasy. Dlaczego? W myśl obowiązujących przepisów „zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia na jezdnię lub torowisko lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na przejściu dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni lub torowisku lub przejściu dla pieszych”.

top prezentów dla motocyklisty mikołajki mikołaj choinka imieniny urodziny uchwyt motocyklowy na telefon smartfon nawigacja

Sprawa trafiła do sądu, który rozstrzygnie, czy pieszy rzeczywiście nie poświęcił należytej uwagi samemu przejściu przez jezdnię i zasługuje na mandat. Pierwszą rozprawę zaplanowano na 2 października.

Źródło: brd24.pl

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY