Korzyści płynące z poruszania się jednośladem zna każdy biker. Ale podobnie jak z każdą przyjemnością, także w korzystaniu z przywilejów jakie daje motocykl należy zachować umiar. Tego właśnie zabrakło brytyjskiemu bikerowi.

Każdy z nas korzysta z możliwości przeciskania się między pojazdami w korku. Wielu kierowców jest do tego przyzwyczajonych i ustępuje nam miejsca. W niczym nie zwalnia to nas jednak z zachowania maksymalnej ostrożności – prędkość manewrowa nie oznacza, że jesteśmy bezpieczni. Nieumiejętne balansowanie motocyklem może skończyć się wywrotką, a bliskie spotkanie z ciężarówką poważnym wypadkiem, ponieważ jej kierowca często nie ma szans nas zauważyć.

Biker wjeżdża między TIR-y

Przedstawione na filmie zachowanie brytyjskiego bikera jest przykładem absolutnej głupoty. Rozochocony niewielką prędkością wyprzedzanych pojazdów i niezbyt gęstym ruchem nie zwalnia wjeżdżając między dwie ciężarówki i – co jest do przewidzenia – zahacza o boczny stelaż jednej z naczep i przewraca się. Brytyjczyk, który miał więcej szczęścia niż rozumu jakimś cudem unika przejechania przez tylne koła ogromnej naczepy.

Zapewne główną przyczyna wypadku było zwykłe gapiostwo i brak doświadczenia. W momencie, gdy motocyklista zauważył zagrożenie najgorszym możliwym wariantem była próba przeciśnięcia się między ciężarówkami. A umiejętność awaryjnego hamowania nasz bohater powinien poćwiczyć w pierwszej kolejności.

Nie wiemy jednak co skłoniło bikera do umieszczenia filmu w Internecie. Mamy nadzieję, że jest to forma pokuty, a nie chęć pokazania własnej odwagi.

ANALIZA WYPADKU

Warunki autostrada

Nawierzchnia asfalt

Motocykl szosowy

Pogoda dobra

Główny błąd brak koncentracji

Konsekwencje zniszczenia motocykla

Za podesłanie filmu dziękujemy Mariuszowi Dobiesowi.

2 KOMENTARZE

  1. Wiedząc jak ciężko jest wyhamować motocyklem, (sam jeżdżę XT na “kostkach”) domyślam się jak mocno gościo zaciskał zwieracze.
    Co prawda z filmiku ciężko wyczuć prędkość i siłę hamowania, ale jeśli rzeczywiście nie dał rady wyhamować to na spokojnie powinien postarać się zmieścić między tirami ewentualnie przyhaczył by lusterkami. Odnoszę wrażenie, że stracił równowagę bo za mocno docisnął przedni hamulec.

  2. Staram się jeździć rozsądnie. Ale w korkach otwiera mi się pazur. Walczę z tym od lat, lecz między tiry nie wchodzę, bo to jak by łeb wsadzić w imadło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.