W pięknej dolinie rzeki Vajont, we włoskich Dolomitach znajduje się nieużywana zapora wodna. Jej historia skrywa tragedię niemal 2000 ofiar katastrofy, która wydarzyła się tutaj ponad 50 lat temu.

Diga del Vajont jest dziś wyłącznie atrakcją turystyczną. Dogodne położenie w chętnie odwiedzanych przez turystów Dolomitach powoduje, że każdego roku zaporę zwiedza wielu turystów ciekawych jej historii.

A historia ta jest naprawdę przerażająca – 9 października 1963 r. o godzinie 22.39 z jednego ze zboczy nad tamą zsunęło się nagle około 250 mln m3 ziemi. W efekcie spiętrzenia wody w zbiorniku powstały dwie fale powodziowe. Pierwsza zniszczyła osady położone nad zbiornikiem, druga przelała się przez koronę zapory tworząc 70-metrową falę, która całkowicie zniszczyła kilka miejscowości położonych poniżej zapory. W katastrofie zginęło niemal 2000 osób.

LagoVajontMimo niesłychanych rozmiarów tragedii sama zapora nie uległa zniszczeniu. Ze względu na wypełnienie zbiornika gruzem skalnym do wysokości 175 m straciła ona jednak swoje właściwości i stała się bezużyteczna.

P02-Frana-del-Monte-Toc-alla-Diga-del-VajontDziś powyżej zapory znajduje się dogodny parking oraz kaplica, gdzie można pomodlić się za ofiary katastrofy.

Zapora Vajont – informacje

Typ atrakcji: inżynieryjna
Parking: tak
Opłaty: nie
Czas zwiedzania: 0,5 h

Zapora Vajont – mapa

Zapora Vajont – film

Diga del Vajont – galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.