Reklama

[sam id=”24″ codes=”true”]Najwyżej położone miasto w Polsce to niezwykły góralski folklor oraz unikalna drewniana architektura, która znakomicie wpisuje się w górski krajobraz. Okolice obfitują w tak wspaniałe widoki, że podczas podróży chce się co chwilę przystanąć.

Zakopane to nie tylko zimowa stolica Polski, to miasto bogate w niezwykłe zabytki i ciekawe historie. Wartym odwiedzenia miejscem jest powstały w XIX wieku cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Nazwa ta pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi Jana Pęksy, a brzyzek to w góralskiej gwarze oznacza stromy teren nad potokiem.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Nekropolię zdobią piękne rzeźby dekorujące pomniki i grobowce wielkich i znanych osobistości. Niedaleko cmentarza, za pięknym drewnianym kościołem pw. Matki Boskiej Częstochowskiej warto zajrzeć do jednego z najcenniejszych zakopiańskich zabytków, jakim jest restauracja U Wnuka.

54268184
Klimatyczny cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Będąc w Zakopanem nie możesz ominąć Muzeum Tatrzańskiego, w którym zebrano eksponaty przyrodnicze, geologiczne i etnograficzne z terenów Tatr i Podhala.  W Jurgowie znajdziesz Zagrodę Sołtysów, w której można podziwiać ciekawy, dziś już unikalny strój jurgowski z końca XIX w. Natomiast w Czarnej Górze stoi drewniana zagroda Korkoszów, miejsce gdzie wciąż żyje świat chłopskiej kultury.

Z_wizyta_w_Muzeum
Ciekawie zaprezentowana fauna i flora Tatr

[sam id=”11″ codes=”true”]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.