Księstwo Żagańskie obfituje w piękne pałace i zamki, ale warte docenienia są też walory przyrodnicze tego regionu i znajdujące się tu wspaniałe dęby. Niestety oprócz piękna przyrody i architektury kryją się tutaj smutne historie zbrodni wojennych.

Wspaniałe pałace w Żarach, Trzebielu i Lipnikach Łużyckich powstały w okresie renesansu i baroku co powoduje, że cechuje je wspaniała architektura. Choć powoli popadają w ruinę, warto odnaleźć je i zachwycić się ich wspaniałą przeszłością. Podobny los niestety spotyka zamki stojące w tych miejscowościach. Jedynie zamek w Żaganiu został wyremontowany i znów zachwyca świetnością.

Wspaniały Park Mużakowski leżący na granicy polsko-niemieckiej olśniewa widokami. Założony w XIV wieku został zaprojektowany w stylu angielskim. Na 1000 hektarów powierzchni kryje, oprócz wspaniałego drzewostanu, piękne stare wiadukty i romantyczne mosty.

Po stronie niemieckiej można odnaleźć zamek oraz oranżerię, gdzie rośnie wiele egzotycznych roślin. W pobliskim Bad Muskau  możesz spróbować typowych niemieckich potraw w wielu doskonałych knajpkach.

Tereny te oprócz pięknych krajobrazów i wspaniałych zabytków architektury kryją w sobie smutną historię obozów jenieckich, które znajdowały się tutaj już od XIX wieku. Z tego okresu odnaleziono zdewastowane cmentarze napoleońskie.

Jednak prawdziwą tragedią były powstałe podczas II wojny światowej obozy dla alianckich lotników, w których przetrzymywano ponad 3000 osób, a większość z nich nigdy nie wróciło do swoich rodzin. Warto odwiedzić Muzeum Obozów Jenieckich i zdobyć się na chwilę zadumy.

  Odwiedź koniecznie:

  1. Park Mużakowski w Bad Muskau
  2. Muzeum martyrologii jeńców wojennych w Żaganiu
  3. Pałac książęcy w Żaganiu
  4. Pałac Promnitzów i Zamek Bibersteinów w Żarach
  5. Muzeum Ceramiki w Bolesławcu Park miejski i pałac w Iłowej

 

Spróbuj koniecznie:  

  1. Piersi z kurczaka w kokosie w Restauracji Oleander w Bad Muskau
  2.  Polędwiczki wieprzowej z grilla w Restauracji Kepler w Żaganiu

 

Proponowana trasaZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.