Reklama

Zadania eskortowe powierzane są funkcjonariuszom Motocyklowej Asysty Honorowej, wchodzącej w skład jednostek podległych Komendzie Stołecznej Policji. Ich treningi skupiają się na jeździe w ugrupowaniu otwierającym przejazd kolumny limuzyn, na zachowywaniu równych odstępów pomiędzy poszczególnymi motocyklami oraz na perfekcyjnym opanowaniu motocykla, co chętnie demonstrują publiczności na przykład przy akompaniamencie muzyki, a jakże, z serialu o przygodach Porucznika Borewicza…

Policyjne motocykle prezentują dużą różnorodność ponieważ ich zakupy nie są scentralizowane. Dlatego też w każdym województwie możemy spotkać egzemplarze egzotyczne wśród dominujących Hond CBF1000A, Yamah Tracer 900, Triumphów Tiger 800, BMW K1200S czy R1200RT.

Yamaha-FJR-polska-Policja-radiowóz

Na przykład w skład obecnego wyposażenia samej Komendy Głównej Policji wchodzą następujące modele motocykli:

 • BMW – K1200S, K1200GT, R1200RT
 • Hondy – CB 250, CBF1000A, NT700 Deauville, XL650V Transalp
 • Suzuki – GN 125, GN 250, GSF650SA Bandit oraz quady LT-F250K4
 • Yamaha – FJR1300A, FZ6 Fazer, XJ900SP
 • Kawasaki – ZX9R Ninja…

Przez wiele lat dumą naszej Policji była Honda CBX750P. Obecnie model ten jest już raczej nie do zobaczenia w czynnej służbie na polskich drogach, za to wciąż można go zobaczyć w głównej roli w filmie z Bogusławem Lindą, który wcielił się w policjanta drogówki – Sezon na leszcza.

Honda-CBX750P-polska-policja

Największą różnorodność wśród policyjnych jednośladów używanych w codziennej służbie można było jednak zaobserwować pod koniec lat 90., kiedy to w Warszawie widywało się w policyjnych patrolach drogowych małe Suzuki GN 125, a na przykład na pomorzu Ducati Monster 600. Motocykle małych pojemności, zarówno Suzuki GN250, jak i Hondy CB250 nie sprostały stawianym im wyzwaniom i obecnie sprzęt tej pojemności, choć nadal widnieje w policyjnych statystykach, to używany jest raczej tylko i wyłącznie przez dzielnicowych do sprawniejszego poruszania się po wyznaczonych im rewirach.

Barwy motocykli policyjnych

Podobnie jak radiowozy, tak i motocykle, które obecnie trafiają do służby, malowane są na kolor srebrny, z niebieskimi pasami, na których nanoszone są odpowiednie oznaczenia danej formacji.

Policja korzysta nie tylko z oznakowanych motocykli, ale posiada również takie, które na pierwszy rzut oka nie różnią się od cywilnych maszyn. Są to jednak pojazdy wyposażone w wideorejestrator, a ich zadaniem jest oczywiście zwalczanie piratów drogowych. Z ujawnionych przez nas materiałów dowiedzieliśmy się, że w grupie tej znajdują się m.in. BMW K1200 GT, Suzuki GSF650, czy Kawasaki Versys 1000.

Przyszłość – elektryki w Policji?

Coraz częściej i śmielej Policja spogląda w kierunku pojazdów o napędzie hybrydowym i elektrycznym. Czy pojazdy o takim napędzie zastąpią również tradycyjne motocykle? Jest to zapewne temat na dalszą przyszłość, z uwagi chociażby na rzadką sieć punktów ładowania pojazdów. Jeżeli o to chodzi, to tradycyjne jednoślady górują zasięgiem, łatwością i szybkością przywracania zdolności do kontynuowania służby, co w przypadku zadań patrolowych ma niebagatelne znaczenie. Również w kontekście czasu służby policjanta. Ładowanie motocykla elektrycznego to wciąż co najmniej kilkadziesiąt minut. Niemniej, co jakiś czas pojawiają się propozycje – również krajowe – wykorzystania elektryków do zadań, jakie stawiane są Policji.

4 KOMENTARZE

  • Słowo to akurat jest:
   Na przykład w skład obecnego wyposażenia samej Komendy Głównej Policji wchodzą następujące modele motocykli:

   BMW – K1200S, K1200GT, R1200RT
   Hondy – CB 250, CBF1000A, NT700 Deauville, XL650V Transalp
   Suzuki – GN 125, GN 250, GSF650SA Bandit oraz quady LT-F250K4
   Yamaha – FJR1300A, FZ6 Fazer, XJ900SP
   Kawasaki – ZX9R Ninja…
   :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.