Jeżeli chodzi o narty Włochy pozytywnie wyróżniają się na tle innych alpejskich potęg i nieprzypadkowo pozostają jedną z najpopularniejszych wśród Polaków destynacji. Trasy zjazdowe, które zadowolą nawet najbardziej wymagających narciarzy, grzejących się w masach ciepłego powietrza, płynących znad basenu Morza Śródziemnego, doskonale przygotowana infrastruktura, bogata oferta w przystępnej cenie oraz naturalna, płynąca z głębi serca włoska gościnność.

Z lotu ptaka

Włoskie Alpy to przede wszystkim Dolomity. Położone są w najdalej na południe wysuniętej części Alp, w bezpośrednim sąsiedztwie Morza Śródziemnego. Taka lokalizacja daje włoskim zimowym kurortom przewagę na pozostałymi graczami na rynku usług turystycznych. Piękna pogoda zapewni Wam komfortowe warunki na stokach i wspaniałą opaleniznę, co szczególnie jest widoczne, kiedy na pokładzie tego samego środka transportu spotykają się turyści, wracający do Polski z zimowej wyprawy do Włoch i do Austrii. Ciepły klimat ma zapewne też wpływ na ciepłą atmosferę i szczerą gościnność.

Przegląd narciarskich ośrodków

Włoska zimowa oferta to przede wszystkim Dolomity, gdzie występuje największe skupisko doskonale przygotowanych ośrodków narciarskich. Dolomity, stanowiące część Alp Włoskich. swoją nazwę wzięły od budulca, którym jest minerał dolomit, czyli połączenie węglanu wapnia z magnezem. Łatwo erodujący dolomit wpływa na niezwykłą rzeźbę terenu: ostre iglice i wysokie, pionowe skalne ściany górujące nad łagodnymi górskimi partiami. Wśród tej wapiennej scenerii uplasował się super-ośrodek Dolomiti Superski, który obejmuje aż dwanaście stacji narciarskich w ramach jednego skipass-u. Należą do niego takie ośrodki jak Alta Pusteria, Alta Badia, Kronplatz, Val Gardena, Alpe di Siusi, Val di Fiemme, Val di Fassa, Cortina d’Ampezzo, które oferują w sumie tysiąc dwieście dwadzieścia tras zjazdowych, które obsługuje prawie pięćset wyciągów. Do tego należy wspomnieć dwie popularne wśród narciarzy doliny: Val di Sole oraz Alta Valtellina. W tej ostatniej znajdziemy stacje Bormio i Livigno, które przez ostatnie półwiecze awansowało na włoską stolicę sportów zimowych. Wreszcie, możemy udać się w Alpy Wysokie, w okolice włoskiej granicy z Francją, gdzie mamy ośrodki Monte Rosa i Cervinia, w rejonie masywu Mont Blanc leżą natomiast La Thuile Courmayeur. Z kolei w rejonie zachodnim od Turynu znajdziecie jedną z największych włoskich stacji narciarskich, czyli Sestriere/Vialatte, która oferuje ponad czterysta kilometrów zjazdowych tras.

Koszty wyjazdu

Trzygwiazdkowy hotel we Włoszech, pobyt tygodniowy, wyżywienie dwa razy dziennie (śniadanie i obiadokolacja) to wydatek rzędu pięciuset do sześciuset EUR od osoby, w tym jest wliczony sześciodniowy karnet. Cena pobytu zależy od kilku czynników: renomy i popularności wybranego rejonu, terminu naszego wyjazdu (najdroższy jest sam koniec roku, w okolicach Sylwestra, oraz czas lutowych ferii szkolnych, natomiast najtaniej na przełomie marca i kwietnia) oraz odległości miejsca zakwaterowania od narciarskich wyciągów. Z tego względu różnice w cenie mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent.
Możemy też wybrać wariant ekonomiczny i wykupić sam apartament dla większej ilości (z reguły sześciu) osób. Wtedy koszt wyniesie około 200 Euro od osoby za tydzień pobytu, jednak wyżywienie musimy zorganizować sobie we własnym zakresie. Do tego dochodzą też opłaty dodatkowe (pościel, parking, sprzątanie, etc.) oraz kaucje.

Warto pamiętać

Najważniejszą rzeczą, oprócz dokumentu, który uprawnia nas do poruszania się w obrębie Unii Europejskiej, jest ubezpieczenie. Przy zorganizowanych wyjazdach najczęściej zapewnia nam je biuro turystyczne, jednak trzeba upewnić się, jaki jest jego zakres. Przykładowo, kto pokrywa koszty akcji ratowniczej, gdyby, odpukać, przydarzyło nam się jakieś nieszczęście na stoku lub innym, trudnodostępnym miejscu. Również warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, na wypadek, gdyby z naszej winy doszło do uszkodzenia mienia lub innych osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.