Reklama

[sam id=”24″ codes=”true”]Na równinnej Opolszczyźnie  dominuje krajobraz rolniczy z tradycyjną zabudową wsi i miasteczek, przeplatany gdzieniegdzie starymi drewnianymi kościółkami. Pomimo to teren ten obfituje w zabytki architektury i sztuki oraz tereny zielone.

Opole powstałe z osad Słowiańskich, których ślady odnaleziono na wyspie Pasieka niedaleko centrum, przeszło wiele historycznych burz. Jego historię i makietę “pra-Opola” można obejrzeć w Muzeum Śląska Opolskiego oraz w Muzeum Wsi Opolskiej.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Skansen imituje układ przestrzenny śródleśnej osady, a na szczególną uwagę zasługuje unikatowa kościelna kolekcja XVIII-wiecznych epitafiów z polskimi napisami. Warto też udać się na most zwany Groszowym nad Młynówką, aby podziwiać domy wyrastające wprost z rzeki. Ta malownicza część opolskiej starówki zwana jest Opolską Wenecją. 

361478744_0b2bbc1ac5_o
Opolska Wenecja

Na skraju Wyżyny Śląskiej leży malowniczy masyw widokowych wzgórz, jedno z nich to góra św. Anny.  Miejsce to czczone było już przez plemię Opolan, a ślady chrześcijańskiego kultu sięgają XV w.  Z tego okresu pochodzi też drewniana figurka znajdująca się w zbudowanym tam sanktuarium.

Do kościoła i przyległych mu kaplic kalwaryjskich prowadzą ze wsi wspaniałe schody. Jednakże góra św. Anny to nie tylko miejsce święte, to także miejsce walk powstańczych. Wspaniały amfiteatr zbudowany tutaj przez Niemców jako miejsce zjazdów NSDAP jest największym obiektem tego typu w Polsce. 

55728319_810bd79ea5_o
Największy w Europie amfiteatr

Niedaleko Krapkowic w miejscowości Moszna znajduje się wspaniała budowla. To XIX wieczny pałac, wybudowany przez najbogatszego człowieka Prus, Huberta von Thiele-Wincklera. Ta bajeczna rezydencja ma 365 pomieszczeń i prawie 40 wież i wieżyczek, co nadaje jej baśniowego wyglądu.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Zachowany wystrój wnętrz świadczy o bogactwie i pozwala wyobrazić sobie czasy świetności tego miejsca. Prowadząca do pałacu najstarsza w Europie aleja lipowa robi wrażenie podobnie jak 300 hektarowy park, którym budynek jest otoczony. Jest to doskonałe miejsce na uleczenie skołatanych nerwów, zwłaszcza że znajduje się tu Ośrodek Terapii Nerwic.

12400623865_1f086accec_o
Bajkowy pałac w Mosznej

Odwiedź koniecznie:

 1. Wieżę Piastowską i Rynek w Opolu,
 2. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu,
 3. Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu,
 4. Dinopark w Krasiejowie,
 5. Sanktuarium św. Anny,
 6. Muzeum Czynu Powstańczego w św. Annie,
 7. Pałac w Mosznej,
 8. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach,
 9. Rynek w Niemodlinie.

 

Spróbuj koniecznie:

 1.  Rolady śląskiej w Restauracji Nowy Strych w Kluczborku,
 2. Barszczu z krokietami mięsnymi w Karczmie u Karola Malajki w Opolu,
 3. Sandacza po turawsku w Restauracji Festiwalowa w Opolu.

 

Proponowana trasa:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.