pon., 15 sie 2022

Przymusowy ogranicznik prędkości. Unijni urzędnicy chcą walczyć z kierowcami

-

Przymusowy ogranicznik prędkości w pojazdach to nowy pomysł unijnych urzędników na poprawę statystyk bezpieczeństwa drogowego. Choć projekt jest na etapie konsultacji, już wywołał oburzenie organizacji motoryzacyjnych w Europie.

Najkrócej mówiąc chodzi o ISA (Intelligent Speed Adaptation), czyli urzązenie, które automatycznie dostosowuje prędkość pojazdu do warunków na drodze. Nazywany jest inteligentnym tempomatem, ponieważ automatycznie zwalnia lub zatrzymuje się, kiedy wykryje przed pojazdem przeszkodę.

Unijni urzędnicy badają, czy rozwiązanie takie można zastosować jako obowiązkowy element wyposażenia pojazdu. Urządzenie działające w oparciu o technologię GPS lub Galileo, rozpoznawałoby obszar ograniczenia prędkości i ostrzegało lub, w skrajnym przypadku, uniemożliwiało kierowcy przekroczenie limitu.

Wyprzedzanie z alarmem

Dla bezpieczeństwa pojawi się jednak pewna opcja. W niektórych sytuacjach, na przykład podczas wyprzedzania, możliwe będzie nieznaczne przekroczenie dozwolonej prędkości przez kilka sekund. Jeśli podczas wyprzedzania urządzenie zaalarmuje o zbyt szybkiej jeździe, kierowca będzie miał możliwość dokończenia manewru czasowo dezaktywując system. Po kilku sekundach alarm włączy się jednak ponownie.

Portale motoryzacyjne, powołując się na wspomniane prace Komisji Europejskiej, podają, że system ma zostać zastosowany w samochodach, jednak w oficjalnych dokumentach występuje określenie „vehicle”, co może sugerować, że unijni urzędnicy dopuszczają możliwość zastosowania ISA także w motocyklach.

Przymusowe ograniczenie prędkości? Skandal!

Na temat pomysłu Komisji Europejskiej bardzo krytycznie wypowiadają się przedstawiciele organizacji zrzeszających miłośników motoryzacji. Ich zdaniem przymusowe ograniczniki prędkości są jawnym pogwałceniem swobód obywatelskich i będą miały katastrofalny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Jak się okazuje, pomysł na przymusowy ogranicznik nie jest niczym nowym. W 2006 roku brytyjski Departament Transportu zaprezentował motocykl Suzuki Bandit z systemem, który automatycznie zamykał przepustnicę, kiedy motocykl przekroczył dozwoloną prędkość. Eksperci byli wówczas zgodni, że rozwiązanie takie może stwarzać ogromne niebezpieczeństwo dla kierującego.

Jeśli konsultacje przyniosą urzędnikom pomyślne wnioski, możemy spodziewać się wprowadzenia ISA jako obowiązkowego wyposażenia nowych pojazdów już w roku 2020.

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Przygoda z Indianem – wspaniali ludzie, świetne motocykle!

Przygoda z Indianem to autorski projekt artysty - aktora filmowego i teatralnego - Pawła Ferensa. Projekt ten to próba zdefiniowania tego, czym jest motocykl,...

Letnia Promocja w sieci sprzedaży Barton Motors – zniżki aż do 1610 złotych

Lato to czas podróży, tych małych jak i dużych. Do pracy, nad jezioro, pod namiot czy do wynajętego pensjonatu trzeba przecież czymś dojechać. Najlepiej...

Czy Marc Marquez wystartuje w Grand Prix Austrii?

Od ostatniej operacji Marca Marqueza minęło już 10 tygodni i pojawiły się kolejne informacje dotyczące jego stanu zdrowia oraz rehabilitacji. Czy hiszpański zawodnik wystartuje...

Benelli Week 2022 – kiedy odbędzie się zlot i co czekać będzie na posiadaczy motocykli z Pesaro?

Benelli w końcu podało datę kolejnego już zlotu fanów marki, ale także poinformowało o atrakcjach, które będą czekać na przybyłych uczestników. Tegoroczna impreza pod nazwą...

Propozycje motocyklowych wyjazdów na zlot, rajd, piknik w długi weekend 12-15 sierpnia

Przed nami długi weekend a podczas niego kilka dłuższych i kilka krótszych motocyklowych zlotów, rajdów i pikników. Koniecznie wybierzcie coś dla siebie i zacznijcie...