niedz., 28 lis 2021

Przymusowy ogranicznik prędkości. Unijni urzędnicy chcą walczyć z kierowcami

-

Przymusowy ogranicznik prędkości w pojazdach to nowy pomysł unijnych urzędników na poprawę statystyk bezpieczeństwa drogowego. Choć projekt jest na etapie konsultacji, już wywołał oburzenie organizacji motoryzacyjnych w Europie.

Najkrócej mówiąc chodzi o ISA (Intelligent Speed Adaptation), czyli urzązenie, które automatycznie dostosowuje prędkość pojazdu do warunków na drodze. Nazywany jest inteligentnym tempomatem, ponieważ automatycznie zwalnia lub zatrzymuje się, kiedy wykryje przed pojazdem przeszkodę.

Unijni urzędnicy badają, czy rozwiązanie takie można zastosować jako obowiązkowy element wyposażenia pojazdu. Urządzenie działające w oparciu o technologię GPS lub Galileo, rozpoznawałoby obszar ograniczenia prędkości i ostrzegało lub, w skrajnym przypadku, uniemożliwiało kierowcy przekroczenie limitu.

Wyprzedzanie z alarmem

Dla bezpieczeństwa pojawi się jednak pewna opcja. W niektórych sytuacjach, na przykład podczas wyprzedzania, możliwe będzie nieznaczne przekroczenie dozwolonej prędkości przez kilka sekund. Jeśli podczas wyprzedzania urządzenie zaalarmuje o zbyt szybkiej jeździe, kierowca będzie miał możliwość dokończenia manewru czasowo dezaktywując system. Po kilku sekundach alarm włączy się jednak ponownie.

Portale motoryzacyjne, powołując się na wspomniane prace Komisji Europejskiej, podają, że system ma zostać zastosowany w samochodach, jednak w oficjalnych dokumentach występuje określenie „vehicle”, co może sugerować, że unijni urzędnicy dopuszczają możliwość zastosowania ISA także w motocyklach.

Przymusowe ograniczenie prędkości? Skandal!

Na temat pomysłu Komisji Europejskiej bardzo krytycznie wypowiadają się przedstawiciele organizacji zrzeszających miłośników motoryzacji. Ich zdaniem przymusowe ograniczniki prędkości są jawnym pogwałceniem swobód obywatelskich i będą miały katastrofalny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Jak się okazuje, pomysł na przymusowy ogranicznik nie jest niczym nowym. W 2006 roku brytyjski Departament Transportu zaprezentował motocykl Suzuki Bandit z systemem, który automatycznie zamykał przepustnicę, kiedy motocykl przekroczył dozwoloną prędkość. Eksperci byli wówczas zgodni, że rozwiązanie takie może stwarzać ogromne niebezpieczeństwo dla kierującego.

Jeśli konsultacje przyniosą urzędnikom pomyślne wnioski, możemy spodziewać się wprowadzenia ISA jako obowiązkowego wyposażenia nowych pojazdów już w roku 2020.

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Jakie narzędzia do motocykla w trasę, podróż, na wyprawę, na co dzień? Zestaw kluczy i nie tylko…

Jakie narzędzia zabieracie ze sobą w trasę? – typowe pytanie z internetowego forum poświęconego podróżowaniu motocyklem. Dla wielu sezon się już zakończył. Niektórzy już...

Jak zmienia się prowadzenie motocykla w procesie zużywania łańcucha napędowego? Rozstaw kół ma znaczenie!

W wyścigach na najwyższym poziomie wszystko ma znaczenie, jest to dla nas wszystkich jasne... Ale czy wiecie, że nasze cywilne motocykle też będą się...

Jak oszukuje nas policja? Próba wymuszenia mandatu na kierowcy przez dwie policjantki [VIDEO]

Czy policjanci zawsze są uczciwi? Czy zawsze są kompetentni? Czy nigdy się nie mylą? Oczywiście są ludźmi, więc zdarzyć się może wszystko. Zobaczcie film...

Nowość! Benelli TRK 800 2022- kolejny hit sprzedaży? [dane techniczne, zdjęcia, cena]

To nie było dla nikogo zaskoczeniem, że włoska marka pokaże na swoich rodzimych targach skrywaną do tej pory przed oczami motocyklistów całego świata nowość......

Firma Delfast zapowiada kolejny model Dniepra

Wszyscy żyjemy premierami prezentowanymi na targach EICMA w Mediolanie. Okazuje się, że inni producenci też usilnie pracują nad nowymi motocyklami. Również ci zza naszej...