[sam id=”24″ codes=”true”]Zabytkowe miasteczka, wioski rybackie i kościół na klifie to jedne z wielu atrakcji Pomorza Zachodniego, piękne widoki i odpoczynek oferuje morze i wspaniałe piaszczyste plaże. Miłośnicy militariów także znajdą coś dla siebie.

Wybrzeże Morza Bałtyckiego słynie z pięknych latarni morskich. Jedna z nich w otoczeniu 60-letniego ogrodu góruje nad miejscowością Niechorze. Ta latarnia została uznana za zabytek kultury narodowej, a pokonując jej 210 stopni możesz zachwycić się wspaniałym widokiem klifów nadmorskich.

[sam id=”11″ codes=”true”]

NiechorzeW pobliżu znajduje się wieś Trzęsacz, która słynie z pozostałości ceglanego kościoła gotyckiego, który w momencie budowy znajdował się 2 kilometry od brzegu, ale destrukcyjne działanie morza spowodowało, że od 1901 roku woda nieprzerwanie zabiera kolejne części świątyni.

Pomorze Zachodnie (12)Warto odbić trochę z trasy, aby odwiedzić malowniczą wioskę Gosław, która zachowała się nietknięta zębem czasu. Można zobaczyć tu ceglane ryglowe chałupy i zagrody oraz romański kościółek.

Pomorze Zachodnie (11)Równie ciekawą propozycją jest wioska Rybokarty w pobliżu Gryfic, gdzie stare ceglane domy stoją w towarzystwie pięknego wiejskiego kościółka z niewielką ryglową wieżą. Nieco dalej w otoczeniu parku krajobrazowego nad jeziorkiem stoi jeden z najokazalszych neogotyckich pałaców na wybrzeżu.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Pomorze Zachodnie (4)Dla tych, którzy wolą trochę historii militarnej Kołobrzeg będzie dobrą propozycją. Znajdujące się w średniowiecznej kamieniczce Muzeum Oręża Polskiego prezentuje sporą kolekcję mundurów, broni i odznaczeń, obrazujące historię polskiego wojska.

Pomorze Zachodnie (7)Warto odwiedzić dzielnicę Podczele, która do niedawna była terenem ukrytym przed zwykłymi śmiertelnikami – znajdowała się tu tajna radziecka baza. Obecnie zagospodarowany teren nie przypomina koszarów wojskowych, ale można jeszcze napotkać samolotowe hangary, a pasy startowe wykorzystywane są obecnie głównie przez awionetki.

Odwiedź koniecznie:

 1. Skansen kolejki wąskotorowej w Gryficach,
 2. Trasę kolejki wąskotorowej,
 3. Kościół NMP w Trzebiatowie,
 4. Pałac i mury obronne w Trzebiatowie,
 5. Kolegiatę i Ratusz w Kołobrzegu,
 6. Latarnia morska w Niechorzu i Kołobrzegu,
 7. Park miniatur latarni morskich w Niechorzu,
 8. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu,
 9. Kościółek na skarpie w Trzęsaczu,
 10. Centrum Atrakcji Wojskowych Bastion w Kołobrzegu.

 

Spróbuj koniecznie:

 1. Smażonego dorsza w Barze Akwarium w Kołobrzegu,
 2. Rybki w Smażalni u Rybaka Mariana w Mrzeżynie,
 3. Zupy rybnej z boczkiem w Domku Kata w Kołobrzegu.

 

Proponowana trasa:

 

 

8 KOMENTARZE

 1. Uwaga na Rewal i Niechorze: Straż Gminna ma zastawione bardzo dobre pułapki na kierowców – Strefa Zamieszkania w środku sosnowego lasu, łatwo przeoczyć. 100 zł i 1 punkt. Egzekwują bez litości. Reperują budżet.

 2. Hej. Mieszkam w tych rejonach i tą trasę zrobiłem już setki razy rowerem, autem i motocyklem. Radze uważać w każdej wiosce. Wpływy z mandatów stanowią wielką część budżetu gmin. Strzelają ile mogą :)

 3. I bardzo dobrze robią. Zawsze i wszędzie powtarzam, że policja czy straż miejska lub gminna(skoro ma takie uprawnienia) powinna działać z zaskoczenia. Dla mnie idiotyzmem jest kontrola szybkości tylko na odcinkach dróg oznakowanych stosownymi tablicami. Nie potrzeba wiele, tylko troszkę samodyscypliny i szacunku dla prawa aby nie napychać kabzy innym. Bardzo blado wypadamy pod tym względem z innymi narodami Europy, zwłaszcz tej zachodniej.

 4. Ste-fan – dla Twojej informacji: na Zachodzie kontrole prędkości są zawsze oznaczone, a w GB Polcija stawia specjalne pachołki że odtąd kontrolują…. na autostradzie kiedy jest pomiar odcinkowy zapalają się tablice o tym informujące. Bo nie chodzi o nabijanie kasy tylko o zwolnienie ruchu. Kontrola prędkości z zaskoczenia nie zwiększa bezpieczeństwa w ruchu. I tylko w byłych demoludach trwa ten cyrk.
  Jeżeli przez wioskę przeleci koleś 200 km/h i dostanie po dwóch miesiacach pocztą mandat to jaki to ma wpływ na bezpieczeństwo? Ano żaden. Ale na budżet gminy jak najbardziej.
  Poza tym jeżli mówimy o idiotyzmach to idiotyzmem jest to że uprawnienia do kontorli prędkosci mają wiejskie straże, które powołano do utrzymywania porządku i czystości, a które zamaist tego są firmami handlującymi hurtowo mandatami. Polska to jest dziwna kraina….

 5. Stwierdzam nie po raz pierwszy, że trudno zrozumieć Polaka Polakowi i to jest jedną z bolączek tego narodu. Nie znam GB pod tym względem ale żyłem kawał czasu w Niemczech , Austrii i Szwajcarii. Byłem na co dzień normalnym uczestnikiem ruchu drogowego i stąd moje uwagi. Dyscyplina i kultura naszych kierowców ma się nijak do tamtych zwłaszcza w ruchu miejskim. Co do kontroli prędkości, to nie ma znaczenia kto jej dokonuje. Ważny jest skutek. Tablice odnoszą poniekąd skutek w postaci spowolnienia ruchu ale tylko na tym odcinku którego dotyczą . Zapala się w świadomości czerwona lampka – teraz mogę zapłacić a więc muszę zwolnić – a potem znowu rura. Jeżeli kierowcy będą świadomi, że w każdej chwili mogą być kontrolowani, będą jeździć rozsądniej. W tym kraju inaczej się nie da

 6. ste-fan: z jaką śmiercionośną prędkością porusza się zaparkowany samochód, w ciężkiej do zauważenia Strefie Zamieszkania w środku lasu?
  W normalnych krajach, w których żyłeś, tego typu Stref Zamieszkania nie ma. Więc nie mądruj.

 7. Chętnie bym się wybrał, ale z powodów wcześniej wymienionych, unikam tamtych rejonów. To nie jest dbanie o bezpieczeństwo, a nabijanie kasy.
  Nie lubią nas tam, więc się nie pchajmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.