NajnowszePolerowanie samochodu – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Polerowanie samochodu – wszystko, co powinieneś wiedzieć

-

Samodzielne polerowanie samochodu to bez wątpienia proces wymagający dużych nakładów czasu i energii. Warto jednak je poświęcić, bo efekty mogą być zdumiewające! W poniższym artykule przedstawiamy wszystko, co powinieneś wiedzieć o polerowaniu pojazdu.

W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się samodzielne polerowanie samochodów. Nic w tym dziwnego – zadbane i błyszczące auto to marzenie każdego kierowcy. Jednak warto mieć świadomość, że koszt takiej usługi w firmie zajmującej się profesjonalnie polerowaniem aut może wynosić nawet 2 tysiące złotych. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest więc samodzielne przywrócenie lakierowi na swoim aucie blasku i świeżości.

Polerowanie samochodu – informacje wstępne

Polerowanie samochodu ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale także jest znakiem dbałości o stan auta. W trakcie tego zabiegu usuwa się bowiem wierzchnią, zużytą już warstwę lakieru – likwidujemy tym samym rysy i drobne uszkodzenia, nadając naszemu pojazdowi lustrzany blask i idealną powierzchnię. Polerowanie samochodu ma też wymierne korzyści – wypolerowane i zadbane auto osiąga bowiem wyższą cenę rynkową.

Zanim przystąpimy do polerowania, należy koniecznie ocenić stan lakieru. Przede wszystkim powinniśmy dokładnie zbadać, jakim lakierem jest pokryty nasz samochód – lakieru akrylowego nie powinno się na przykład zbyt mocno trzeć, stanowi on bowiem zarówno warstwę ozdobną, jak i ochronną.

Należy także zdać sobie sprawę, jak twardy jest lakier na naszym samochodzie – od tego zależy dobór np. odpowiedniej gąbki do polerowania, tzw. pada. Niektóre samochody, takie jak marek japońskich czy koreańskich, pokryte są zazwyczaj stosunkowo miękkim lakierem. Można się też wspomóc specjalnym miernikiem lakieru, który pozwoli z dużą dokładnością oszacować grubość powłoki lakieru. Jeśli jest ona cieńsza niż 70 mikronów, należy zwracać uwagę, by nie polerować za mocno.

O czym jeszcze powinieneś wiedzieć przed pierwszym polerowaniem samochodu? Sprawdź tutaj!

Narzędzia do polerowania

To, czy polerowanie zakończy się efektem, jakiego oczekiwaliśmy, jest zależne w dużej mierze od narzędzi, jakich użyjemy. Warto przede wszystkim zainwestować w dobry sprzęt – złej jakości środki mogą nawet uszkodzić lakier!

Narzędzia do polerowania należy dobierać, zwracając uwagę na stan lakieru na pojeździe. Jeśli zatem mamy do czynienia z twardym lakierem, możemy zainwestować w pad z „futrem”, o dużej mocy ścierania. Jeśli zaś lakier jest bardziej miękki, dobrym rozwiązaniem będzie pad piankowy. Jeśli nie jesteś pewien, czy poprawnie oszacowałeś twardość lakieru, najlepiej zachować ostrożność i rozpocząć od polerki dostosowanej do miękkich lakierów. Gdy zauważysz, że jest ona nieskuteczna, możesz ją zamieniać, aż do osiągnięcia oczekiwanego poziomu polerowania.

Jeszcze innym rodzajem polerki jest pad z mikrofibry – istnieją różne jego rodzaje, dostosowane zarówno do twardych lakierów, jak i tych bardziej miękkich.

Ogólnie można podzielić pady na cuttingowe, polishingowe i finishingowe. Te pierwsze mają największą twardość i siłę ścierania, nadają się więc do twardych lakierów lub jako pierwszy etap polerowania. Drugi typ, polishingowe, czyli średnio ścierne, są dobrym wyjściem, jeśli zależy Ci na widocznym efekcie, ale nie jesteś pewien, jaką twardość ma lakier auta. Ostatni rodzaj, czyli pady o najmniejszej miękkości, finishingowe (wykończeniowe), jak sama nazwa wskazuje, używane są zazwyczaj w ostatnim etapie polerowania – czyli podczas nadawania połysku. Pady o różnym stopniu twardości znajdziesz np. tutaj.

Kolejnym przyborem niezbędnym do polerowania samochodu jest pasta, i to nie jedna, lecz dwie – pierwsza do korekty lakieru, druga – do nabłyszczania. Tutaj podział przebiega podobnie jak w przypadku padów. Jeśli chodzi o korektę, do wyboru mamy pasty mocno ścierające, tzw. heavy cut. Dobrze użyć ich podczas pierwszego etapu polerowania – mocne ścieranie przygotuje auto do dalszych etapów. Pośrednie są pasty polishingowe, zaś pasta wykończeniowa lub nabłyszczająca powinna być używana pod koniec procesu polerowania. Oczywiście najlepiej dobierać rodzaj polerki do rodzaju pasty – czyli np. past cuttingowych należy używać w połączeniu z padami mocno ściernymi. Warto przy okazji zwrócić uwagę na aspekt ekonomiczny – pasta powinna być wydajna, by starczyła na stosunkowo dużą powierzchnię polerowanego pojazdu. Np. w przypadku pasty polerskiej Farcela G3 już jedna tuba o objętości 250 g jest wystarczająca do wypolerowania całego samochodu (sprawdź tutaj).

Polerowanie samochodu – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Polerowanie samochodu krok po kroku

Przed rozpoczęciem polerowania należy umyć auto aktywną pianą. Warto tutaj skorzystać z zasady mycia „na dwa wiadra” – w jednym powinna znajdować się czysta woda, w drugim – szampon samochodowy. Po umyciu dobrym pomysłem jest nałożenie na pojazd glinki, czyli specjalnej masy, która wyciąga z lakieru drobiny brudu. Ostatnim etapem jest oklejenie taśmą tych części auta, których nie chcemy pobrudzić podczas polerowania.

Przystępując do właściwego polerowania, zacznij od nałożenia niewielkiej ilości pasty na pad. Ważne jest tutaj dobranie odpowiedniej ilości pasty – nie za dużo, tak by pasta, podczas polerowania, nie rozchodziła się na boki ani nie wchodziła w przestrzenie między częściami samochodu.

Polerowanie samochodu to proces czasochłonny, warto więc podzielić go na wiele mniejszych etapów. Każdy taki etap to polerowanie innej części auta – może nam to zająć nawet do kilkudziesięciu minut.

Coraz częściej zamiast całkowicie ręcznego polerowania wybiera się polerowanie za pomocą polerki maszynowej, zwanej też obrotową lub rotacyjną. Nic w tym dziwnego – polerowanie ręczne trwa znacznie dłużej i wymaga o wiele więcej wysiłku. Ponadto polerowanie mechaniczne może przynieść bardziej spektakularne efekty – nie tylko doprowadzić do korekty lakieru, ale także uwydatnić połysk znacznie lepiej niż w przypadku polerowania ręcznego.

Istnieją dwa rodzaje polerek maszynowych:

  • orbitalne – poruszają się po wielu orbitach, są przeznaczone do użytku przez mniej doświadczone osoby i bezpieczniejsze dla polerowanego lakieru;
  • obrotowe – obracają się tylko wokół własnej osi, po tym samym, ustalonym torze; są zatem bardziej agresywne dla korygowanego lakieru, ale też efekt jest bardziej spektakularny. Aby używać tego rodzaju polerek, należy jednak mieć pewne doświadczenie w polerowaniu.

Po pierwszym polerowaniu powierzchnia lakieru może wydawać się nieco tłusta – jest to efekt działania pasty. Należy wówczas przystąpić do drugiego etapu polerowania – nabłyszczania. Nabłyszczać można, obok poda ręcznego, również za pomocą polerki mechanicznej, należy jednak pamiętać o zmniejszeniu jej nacisku. Pasta przeznaczona do tego etapu to tzw. pasta finishowa, warto również zadbać o wymianę pada na bardziej miękki, wykończeniowy.

Ostatnią częścią procesu polerowania powinno być zabezpieczenie lakieru. Należy w tym celu użyć np. wosku lub specjalnego płynu, nie powinien on już jednak zawierać substancji przeznaczonych bezpośrednio do polerowania.

By efekt był trwały, polerowanie samochodu należy przeprowadzać średnio co 2–3 miesiące. Warto w tym czasie zadbać o regularne mycie auta i natychmiastowe usuwanie zanieczyszczeń, które mogłyby oddziaływać na lakier.

Najpopularniejsze rodzaje uszkodzeń lakieru

Korekcie najczęściej podlegają następujące uszkodzenia lakieru:

  • swirle – są to koliste rysy, które widać najlepiej w pełnym słońcu;
  • oksydacja – zmatowiały lakier;
  • morka – nierówna faktura lakieru. By się jej pozbyć, należy przed polerowaniem wytrzeć uszkodzoną powierzchnię papierem wodnym, który ma za zadanie ją całkowicie zmatowić – blask przywrócimy później za pomocą polerowania. Papier wodny może mieć różną grubość – bardzo drobny ma ok. P2500, warto więc używać go na początku, a gdy widzimy, że jest zbyt delikatny, stopniowo zwiększać jego grubość, nawet do P2000;
  • hologramy – są to uszkodzenia lakieru widoczne w świetle, powstałe na skutek niewprawnego polerowania. Drobniejsze hologramy można usunąć za pomocą ponownego polerowania miękką gąbka i pastą wykończeniową. Te większe wymagają polerowania lakieru od początku.

Podsumowanie

Polerowanie samochodu bez wątpienia nie jest czynnością łatwą. Przeciwnie – jest to proces czasochłonny, wymagający niemałej wiedzy i cierpliwości. Warto jednak się poświęcić – efekty są bowiem spektakularne. Wypolerowane auto znaczne zyskuje na wartości i podnosi prestiż nas jako właścicieli. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł wyjaśnił najważniejsze kwestie dotyczące samodzielnego polerowania samochodu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ