Kaszuby to malowniczy region, gdzie harmonijne połączenie lasów, jezior, rzek i Wzgórz Szymbarskich zachęca do odwiedzin. Ponadto kraina ta jest niezwykła pod względem historycznym i etnograficznym.

Szwajcaria Kaszubska, bo tak zwany jest ten zakątek Polski, szczyci się bogactwem kulturowym i krajobrazowym. W niezliczonych zakątkach tego regionu znajdziesz wszystko to, czego potrzebuje serce podróżnika – tajemnicze budowle, wspaniałości natury i wyjątkowe smaki.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Na zachód Kartuz leżą Łapalice, gdzie znajduje się piękny dziewiętnastowieczny zamek, który nigdy nie został ukończony. Ciekawe jest to, że był budowany jako dom  z pracownią rzeźbiarza. Jeśli fascynuje cię dawne życie mieszkańców polskich ziem, odwiedź koniecznie skansen we Wdzydzach, gdzie zaglądając do domów i zagród sprzed kilkuset lat, poczujesz klimat starych Kaszub. Możesz też poznać tajniki dawnych zawodów, biorąc udział w warsztatach organizowanych w muzeum.

lapalice 02
Niedokończony zamek w Łapalicach

Jedną z najciekawszych tras Szwajcarii Kaszubskiej jest Droga Kaszubska, która prowadzi wśród krystalicznie czystych jezior i malowniczo wijących się rzek wprost do Szymbarku, który słynie z najdłuższej deski świata oraz Domu do Góry Nogami. Warto pamiętać o odwiedzeniu pobliskiego muzeum tabaki, gdzie czekają piękne tabakiery i historie z tabaką w tle.

zdjecie_600_97656_droga_kaszubska
Widokowa Droga Kaszubska

Będąc na Kaszubach odwiedź wieżę widokową na górze Wieżyca, z której rozciąga się niezapomniany widok na wzgórza Szymbarskie i jeziora tzw. Kółka Raduńskiego. Szwajcaria Kaszubska obfituje w pamiątki architektury – zamki w Bytowie i Kiszewie oraz ciekawe budowle, jak np. zachwycający zdobieniami i starannością wykonania wiadukt w Bytowie, po którym nigdy nie przejechał żaden pociąg.

wiadukt
Most kolejowy w Bytowie

Odwiedź koniecznie:

 1. Kolegiatę w Kartuzach
 2. Muzeum ceramiki i Muzeum tabaki w Chmielnie
 3. Dom do Góry Nogami w Szymbarku
 4. Muzeum kolejnictwa w Kościerzynie
 5. Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach
 6. Zamek w Bytowie i ruiny zamku w Kiszewie
 7. Wieżę widokową na szczycie Wieżycy
 8. Most kolejowy w Bytowie
 9. Ogród Botaniczny w Gołubiu

 

Spróbuj koniecznie:

 1. Zupy kurkowej w Restauracji “Babcina Kuchnia” w Osadzie Grzybowski Młyn
 2. Zemsty Kaszuba w Restauracji Pod Brzozami
 3. Kotlet po kaszubsku w Checz u Kaszebe w Chmielnie

Proponowana trasa

 

[sam id=”11″ codes=”true”]

1 KOMENTARZ

 1. Małe sprostowanie co do zamku. Początek budowy to lata 90 XX wieku a nie XIX. Pan który go budował, dostał pozwolenie na wybudowanie pracowni, a wyszedł zamek :D

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.