Wrocław, stolica Dolnego Śląska pełna jest zabytków i atrakcji. Również okolice Wrocławia oferują sporo atrakcji – piękne pałace, zamki i pozostałości pruskiej historii. Miejsca, gdzie można odpocząć znajdziemy niemal za każdym zakrętem.

We Wrocławiu, zwanym niegdyś Wenecją Północy nie brak urokliwych miejsc i wspaniałych zabytków. Najpiękniejszą częścią jest niezaprzeczalnie wrocławski rynek pełen kolorowych kamieniczek, z górującym nad nim ratuszem. Krasnale wrocławskie, pilnujące miasta, doprowadzą do ich własnego muzeum znajdującego się w kamienicy Jaś, położonej tuż obok bliźniaczej kamienicy Małgosi. Warto odwiedzić też zieloną oazę czyli Wyspę Słodową.

[sam id=”11″ codes=”true”]

rynek
Kolorowe kamieniczki wrocławskiego rynku

Niedaleko Wrocławia, w miejscowości Krobielowice odnajdziemy piękny zamek rodziny pruskiego feldmarszałaka Bluchera. Zamek ten został odremontowany przez jego potomka. W pobliskiej Sośnicy zajrzyj do kaplicy Świętych Schodów, które można pokonywać tylko na kolanach, gdyż pod każdym stopniem umieszczone są relikwie świętych.

Jadąc dalej odnaleźć można Skarb Średzki – kolekcję średniowiecznych monet i klejnotów monarchów czeskich, odnalezioną podczas rozbiórki domów. Skarb ten umieszczono w muzeum regionalnym w XV-wiecznym ratuszu w Środzie Śląskiej. W okolicy znajdują się piękne pałace w lepszym lub gorszym stanie, ale na pewno warte odwiedzenia. Jednym z nich jest zamek na wodzie w Wojnowicach i dwór w Prężycach.

wojnowice
Zamek na wodzie w Wojnowicach

Okolica ma też kilka atrakcji dla TV-maniaków. Jedną z najważniejszych jest znany każdemu z programu „Z kamerą wśród zwierząt” ogród zoologiczny, w którym można miło spędzić czas. Natomiast w Dobrzykowicach fani Kargula i Pawlaka odnajdą domy ze scen w „Samych Swoich”.

zoo
"Z kamerą wśród zwierząt"

 Odwiedź koniecznie:

 1. Wyspę Słodową we Wrocławiu,
 2. Muzeum Krasnoludków we Wrocławiu,
 3. Pałac w Krobielowicach,
 4. Winnice Jaworek,
 5. Muzeum Powozów w Galowicach,
 6. Zamek na wodzie w Wojnowicach,
 7. Dom Kargula i Pawlaka – Sami Swoi w Dobrzykowicach,
 8. Ogród japoński we Wrocławiu,
 9. Wrocławskie ZOO,
 10. Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej,
 11. Pałac w Jelczu-Laskowicach,
 12. Panoramę Racławicką we Wrocławiu.

 

Spróbuj koniecznie:

 1. Zupy piwnej na ostro z jajkiem przepiórczym we wrocławskim Spiżu,
 2. Karpia w restauracji Stary Młyn w Miliczu,
 3. Omlet z pieczarkami i wołowiną w Karczmie Leśnej w Trzebnicy.

 

Proponowana trasa:

3 KOMENTARZE

 1. …polecam zarówno”Stary Młyn” w Miliczu jak i okoliczne malownicze drogi, wspomniane schody w Sośnicy znajdują się w kościele nie zaś w kaplicy jak podaje autor i wejście poza okazją nabożeństwa jest raczej niemożliwe. Krobielowicki pałac poza bogatą historią oraz taką sobie restauracją niewiele oferuje dla zwiedzających natomiast wszelkie atrakcje stricte wrocławskie wymienione pow. jedynie dla lubiących światła, skrzyżowania, wielkomiejski ścisk i tłok (nie daj Bóg w piątek w godz. południowych) oraz wszystko to związane z pow, niezła- warta odwiedzenia trzebnicka Karczma Leśna …

 2. …w odp.-“zawodowo” mieszkam pod Wrocławiem, 1 km od Sośnicy i 3 od Krobielowic, w samym Wrocławiu zaś jestem codziennym gościem… .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.