Ziemia Łódzka pełna jest wspaniałych zabytków techniki i architektury przeplatanych żywą ludową tradycją i pięknymi parkami krajobrazowymi. Są tu pałace, zamki i nostalgiczna Arkadia, której spokoju nie zakłóci nawet sam diabeł.

Okolice Łodzi pełne są ciekawych miejsc związanych z kolejnictwem. Wartą odwiedzenia jest wspaniała parowozownia w Skierniewicach, gdzie znajdują się 100 letnie eksponaty z czasów kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Niedaleko, w Rogowie grupa pasjonatów chcąc ocalić kolej wąskotorową, stworzyła mini muzeum, w którym udało się zgromadzić największą kolekcję zabytkowych wąskotorówek w Polsce. Pasjonatów historii na pewno zaciekawi wycieczka po schronach kolejowych w Konewce zbudowanych dla obrony pociągów Adolfa Hitlera.

80823197

Ziemia Łowicka znana jest z żywej ludowej tradycji wyrażonej w strojach i niezwykle kolorowych obrzędach. Mieści się tu muzeum, w którym znajduje się bogata ekspozycja etnograficzna pełna pasiastych strojów i wycinanek ludowych. Warto też poddać się klimatowi tego miasta i delektować otaczającą architekturą. A jeśli chciałbyś znaleźć się w centrum uwagi to po drodze do Łęczycy zatrzymaj się w Piątku, gdzie znajduje się geometryczny środek Polski.

94743035c11a2d945d8b9fe0b032b053_mi

Łódź w XIX wieku była największym ośrodkiem włókienniczym na świecie, do dnia dzisiejszego zachowały się wspaniałe zespoły fabryczno-rezydencjalne, które nazywane są polskim Manchesterem. Wartą zobaczenia jest biała fabryka Geyera, w której znajduje się Muzeum Włókiennictwa. Możesz tam zobaczyć zabytkowe maszyny i poznać historię włókiennictwa. Ciekawą propozycją jest także Księży Młyn jeden z pierwszych kompleksów przemysłowych mający postać małego robotniczego miasteczka. Można zobaczyć tam pałac przemysłowca wraz z otaczającym parkiem.

[sam id=”22″ codes=”true”]

613735.3

 Odwiedź koniecznie:

 1. Muzeum Kinematografii w Łodzi,
 2. Muzeum Włókiennictwa w Łodzi,
 3. Skansen kolejowy w Zduńskiej Woli-Karsznicach,
 4.  Ulicę Piotrkowską w Łodzi i pomnik Tuwima,
 5. Zamek w Łęczycy,
 6. Muzeum Ludowe w Sromowie,
 7. Pałac w Nieborowie i Park w Arkadii,
 8. Geometryczny środek Polski w Piątku,
 9. Kopalnię węgla brunatnego w Rogowcu,
 10. Kolej wąskotorową w Rogowie,
 11. Parowozownię w Skierniewicach.

 

Spróbuj koniecznie:

 1. Kreplacha z kaczką w sosie żuraiwnowym w Restauracji Anatewka w Łodzi,
 2. Rybnej gulaszowej w Starej Łaźni w Łowiczu,
 3. Zupy z młodej kapusty z koprem w Restauracji Polka w Łodzi.

 

Proponowana trasa


Wyświetl większą mapę2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.