Ziemia Łódzka pełna jest wspaniałych zabytków techniki i architektury przeplatanych żywą ludową tradycją i pięknymi parkami krajobrazowymi. Są tu pałace, zamki i nostalgiczna Arkadia, której spokoju nie zakłóci nawet sam diabeł.

Okolice Łodzi pełne są ciekawych miejsc związanych z kolejnictwem. Wartą odwiedzenia jest wspaniała parowozownia w Skierniewicach, gdzie znajdują się 100 letnie eksponaty z czasów kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Niedaleko, w Rogowie grupa pasjonatów chcąc ocalić kolej wąskotorową, stworzyła mini muzeum, w którym udało się zgromadzić największą kolekcję zabytkowych wąskotorówek w Polsce. Pasjonatów historii na pewno zaciekawi wycieczka po schronach kolejowych w Konewce zbudowanych dla obrony pociągów Adolfa Hitlera.

80823197

Ziemia Łowicka znana jest z żywej ludowej tradycji wyrażonej w strojach i niezwykle kolorowych obrzędach. Mieści się tu muzeum, w którym znajduje się bogata ekspozycja etnograficzna pełna pasiastych strojów i wycinanek ludowych. Warto też poddać się klimatowi tego miasta i delektować otaczającą architekturą. A jeśli chciałbyś znaleźć się w centrum uwagi to po drodze do Łęczycy zatrzymaj się w Piątku, gdzie znajduje się geometryczny środek Polski.

94743035c11a2d945d8b9fe0b032b053_mi

Łódź w XIX wieku była największym ośrodkiem włókienniczym na świecie, do dnia dzisiejszego zachowały się wspaniałe zespoły fabryczno-rezydencjalne, które nazywane są polskim Manchesterem. Wartą zobaczenia jest biała fabryka Geyera, w której znajduje się Muzeum Włókiennictwa. Możesz tam zobaczyć zabytkowe maszyny i poznać historię włókiennictwa. Ciekawą propozycją jest także Księży Młyn jeden z pierwszych kompleksów przemysłowych mający postać małego robotniczego miasteczka. Można zobaczyć tam pałac przemysłowca wraz z otaczającym parkiem.

[sam id=”22″ codes=”true”]

613735.3

 Odwiedź koniecznie:

 1. Muzeum Kinematografii w Łodzi,
 2. Muzeum Włókiennictwa w Łodzi,
 3. Skansen kolejowy w Zduńskiej Woli-Karsznicach,
 4.  Ulicę Piotrkowską w Łodzi i pomnik Tuwima,
 5. Zamek w Łęczycy,
 6. Muzeum Ludowe w Sromowie,
 7. Pałac w Nieborowie i Park w Arkadii,
 8. Geometryczny środek Polski w Piątku,
 9. Kopalnię węgla brunatnego w Rogowcu,
 10. Kolej wąskotorową w Rogowie,
 11. Parowozownię w Skierniewicach.

 

Spróbuj koniecznie:

 1. Kreplacha z kaczką w sosie żuraiwnowym w Restauracji Anatewka w Łodzi,
 2. Rybnej gulaszowej w Starej Łaźni w Łowiczu,
 3. Zupy z młodej kapusty z koprem w Restauracji Polka w Łodzi.

 

Proponowana trasa


Wyświetl większą mapę

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.