Ojców jest niewielką mieściną leżącą w województwie małopolskim na terenie malowniczej Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej w Dolinie Prądnika na Szlaku Orlich Gniazd. Pierwsze wzmianki o niech pochodzą z 1370 roku, a od XIX wieku zaczęła stawać się miejscowością uzdrowiskową ze znanymi ośrodkami wczasowymi. Od 1924 roku oficjalnie posiada tytuł uzdrowiska publicznego, lecz w rzeczywistości spełnia funkcję raczej czysto turystyczną. Będą w Ojcowie, warto zobaczyć szereg  niesamowitych atrakcji turystycznych.

Ojców wraz z lokalnym Parkiem Narodowym przybywających do niego turystów niezależnie od pory roku czy dnia zachwyca malowniczością, spokojem i bliskością natury z jednoczesnymi możliwościami rozrywki. Tereny tej wsi idealnie sprawdzą się zarówno jako cel weekendowej wyprawy, jak i dłuższego urlopowego wypoczynku i w gronie rodzinnym, i ze znajomymi. Elementami charakteryzującymi Ojców i okolice są skały wapienne. Jakie jeszcze atrakcje czekają przyjezdnych w Ojcowie?

Ojców i zimą, i latem

hotel ojcówMatka Ziemia hojnie obdarzyła Ojców licznymi niesamowitymi skalnymi tworami o różnorodnych kształtach, wielkościach i umiejscowieniu. Niektóre z nich zasłużyły nawet na nadanie im nazwy własnej, jak na przykład Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale, czyli potężna skała przypominająca  oręż mitycznego herosa. Ojców jest idealnym miejscem dla osób, które uwielbiają spacerować, dlatego świetnie sprawdzi się jako cel wyprawy zarówno rodzinnej, jak i tej ze znajomymi w każdej porze roku. Turystyka piesza jest bowiem tutaj głównym kluczem programu. Przez teren Parku przebiega blisko 50 kilometrów oznakowanych pieszych i rowerowych szlaków turystycznych. Sieć tras daje możliwość zwiedzenia najpiękniejszych zakątków tej wsi. Ojców to także świetne miejsce dla fanów sportów zimowych. W tej wsi znajduje się trasa o długości 6 kilometrów, gdzie narciarze mogą skorzystać z profesjonalnego śladu. Blisko 500–metrowa trasa przygotowana została dla tych, którzy narty założą po raz pierwszy na nogi. Na terenie miejscowości funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu, dlatego nie trzeba martwić się o jego zakup. Warunki, jakie panują na szlakach przyciągną także zawodowych, jak i amatorskich biegaczy. Aby na własnej skórze dowiedzieć się, co może dać nam to piękne miejsce, trzeba przyjechać, znaleźć odpowiedni hotel w Ojcowie i ruszać.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.