Wycieraczki samochodowe to niezbędny element standardowego wyposażenia każdego auta. Niestety pomimo istotnej roli jak spełniają w każdym samochodzie i dużego wpływu na komfort i bezpieczeństwo jazdy, w większości przypadków nie przywiązujemy szczególnej uwagi do regularnej kontroli ich stanu technicznego. Ewentualne oznaki zużycia wycieraczek dostrzegamy dopiero podczas podróży w trudnych warunkach atmosferycznych i to wtedy najczęściej podejmujemy decyzję o wymianie zużytych piór na nowe.

Przy wyborze nowych wycieraczek wielu właścicieli samochodów kieruje się wyłącznie ich ceną. Niejednokrotnie zdarza się też, że długość zakupionych piór znacznie odbiega od tej zalecanej przez producenta danego modelu samochodu. Zdarza się również, że zakupiony rodzaj wycieraczki nie jest tym najbardziej odpowiednim do naszego auta. Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę przy kupnie nowych wycieraczek i jakie kryteria, poza cenowymi, stosować?

Przed uzyskaniem odpowiedzi na to pytanie należałoby zapoznać się z podstawowymi typami wycieraczek oferowanych na rynku artykuł motoryzacyjnych. Poszerzając swoją wiedzę w tym zakresie łatwiej będzie nam znaleźć najbardziej odpowiednie wycieraczki do swojego auta. Spośród wycieraczek montowanych aktualnie przez producentów samochodowych możemy wyodrębnić ich trzy podstawowe rodzaje.

Pierwszym z nich, najczęściej spotykanym w nowych autach zjeżdżających z taśm produkcyjnych, są wycieraczki płaskie. Z uwagi na ich wyjątkową konstrukcję nie sposób pomylić płaskiej wycieraczki z jakimkolwiek innym typem wycieraczki samochodowej. Patrząc na nią nie zauważymy bowiem, znanego nam ze starszych modeli, szkieletu, do którego zwykle przymocowane było gumowe pióro. W płaskiej wycieraczce szkielet zastąpiony został wyprofilowanym, odpowiednio wzmocnionym elementem, na stałe zintegrowanym z gumowym piórem wycieraczki. Założeniem tego typu rozwiązanie była poprawa aerodynamiki całego pojazdu oraz zapewnienie lepszej przyczepności wycieraczki do szyby samochodowej podczas jazdy ze znacznymi prędkościami. Z całą pewnością można stwierdzić, że założony przez konstruktorów płaskiej wycieraczki cel został w całości osiągnięty. Ponadto płaska wycieraczka stanowi miły dla oka dodatek na przedniej szybie samochodu.

Kolejnym rodzajem wycieraczek są wycieraczki dedykowane, przeznaczone wyłącznie do konkretnego modelu pojazdu danej marki. W uproszczeniu można powiedzieć, że w większości przypadków są to wycieraczki płaskie, w których producenci samochodu zastosowali specyficzny rodzaj mocowania, umożliwiający ich montaż wyłącznie w ściśle określonym modelu samochodu lub grupie pojazdów danej marki.

Trzecim, dostępnym na rynku, rodzajem wycieraczek samochodowych są wycieraczki hybrydowe. Powszechnie uważa się, że jest to innowacyjne połączenie tradycyjnej wycieraczki szkieletowej z wycieraczką płaską. Szkielet wycieraczki jest tutaj wciąż obecny, ale przybrał on nową, bardziej elegancką formę. Obniżony, o mocno aerodynamicznym kształcie, dużo bardziej efektywnie dociska do szyby gumowe pióro na całej jego długości. Za twórcę wycieraczki hybrydowej uważa się japońskiego producenta części zamiennych, firmę DENSO.

Do niedawna montaż opisanych powyżej nowoczesnych piór wycieraczek samochodowych możliwy był jedynie w najnowszych modelach samochodów. Obecnie, dzięki zastosowaniu przez producentów wycieraczek specjalnych adapterów, można w nie wyposażyć praktycznie każde auto.

Oczywiście, poza opisanymi modelami, w sklepach motoryzacyjnych wciąż możemy kupić standardowe wycieraczki samochodowe, które wciąż mają swoich zwolenników. Szczególną popularnością cieszą się one wśród posiadaczy pojazdów z ubiegłych dekad oraz typowych aut klasycznych. Jeżeli zatem nasze auto ma już swoje lata, nie poruszamy się nim z zawrotnymi prędkościami i nie zależy nam na nowoczesnej stylistyce pióra wycieraczki, jej standardowa, znana od lat odmiana, będzie dobry rozwiązaniem.

Dobierając wycieraczki do swojego auta, poza wyborem odpowiedniej długości, musimy upewnić się, który rodzaj piór będzie najbardziej odpowiedni do posiadanego przez nas modelu. Sprawdźmy zatem rekomendacje producenta danej marki oraz zasięgnijmy opinii innych kierowców. Szczególną uwagę zwróćmy na system mocowania wycieraczki do ramienia w posiadanym pojeździe.

Kupując wycieraczki spotkamy się z dużą rozpiętością cenową. Wybierać możemy pomiędzy tanimi piórami wycieraczek oraz markowymi produktami znanych producentów. Dostępne są także wycieraczki z tak zwanej średniej półki cenowej, wśród których spotkamy produkty o zaskakująco dobrej jakości. Przykładem oferty wycieraczek z tego właśnie segmentu cenowego jest propozycja krajowego producenta wycieraczek samochodowych, firmy Dipp. Produkty tego producenta obecne są na rynku od 2009 roku. W stale poszerzanej ofercie znajdziemy dobre jakościowo płaskie, hybrydowe i dedykowane wycieraczki do wszystkich popularnych marek samochodów poruszających się po polskich drogach. Wycieraczki samochodowe marki Dipp zakupimy w wybranych sklepach motoryzacyjnych lub na stronie internetowej producenta www.dipp.pl

Pamiętajmy, że wycieraczki samochodowe zapewniają nam dobrą widoczność w trudnych warunkach atmosferycznych. To one decydują o zachowaniu dobrej, bezpiecznej widoczności. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, zużyte wycieraczki mogą narazić na mandat w wysokości nawet do 500 zł. Kontrolujmy zatem regularnie stan piór wycieraczek w samochodzie, a w razie konieczności nie zwlekajmy z ich wymianą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.