Wielu kierowców traktuje OC jako dodatkowy podatek, a narzekaniom na konieczność opłacania składek nie ma końca. To jeden z tych tematów, które budzą spore kontrowersje – szczególnie kiedy lada moment kończy się aktualna polisa. Czy rzeczywiście obowiązek posiadania OC to zło konieczne? A może obowiązkowe ubezpieczenie jest w interesie kierowców i wszystkich użytkowników drogi?
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych
Podstawowym celem, dla którego każdy kierowca musi posiadać ubezpieczenie OC, jest ochrona osób trzecich. Ubezpieczenie to jest w Polsce obowiązkowe, a jego zakres regulowany jest przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnym. Według tej ustawy, pochodzącej z 22 maja 2003 roku, każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie zadziała w sytuacji, gdy na skutek użytkowania pojazdu dany kierowca wyrządzi szkodę osobową lub rzeczową innemu użytkownikowi drogi – kierowcy, rowerzyście czy pieszemu, a jej następstwem będzie zniszczenie lub uszkodzenie mienia, uszczerbek na zdrowiu, uszkodzenie ciała lub śmierć.
Każdy posiadacz pojazdu zobowiązany jest do zakupienia OC najpóźniej w momencie, kiedy dany pojazd wjeżdża na drogi. Niedopełnienie tego obowiązku grozi bardzo dotkliwymi karami finansowymi. Istnieje kilka sytuacji, w których nie ma konieczności zakupu OC, jednak są one nieliczne i dość rzadkie – OC nie muszą kupować na przykład właściciele pojazdów historycznych.
Co grozi za brak OC?
Choć większość kierowców regularnie narzeka na konieczność zakupu OC, niewiele osób decyduje się na pominięcie tego obowiązku. Nic dziwnego – kary za brak OC są naprawdę duże. W 2019 roku stawki karne Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego po raz kolejny wzrosły. Wysokość kar uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia. W przypadku samochodów osobowych kara za brak aktualnego OC, a dokładnie za przerwę w ciągłości ubezpieczenia, trwającą dłużej niż 14 dni, to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia. W tym roku wynosi ono 2250 złotych, a zatem kierowcy, którzy nie zapłacili OC, muszą liczyć się z karą w wysokości 4500 złotych. W przypadku samochodów ciężarowych kara wynosi 6300 złotych, a za brak OC dla motocykli i motorowerów zapłacimy karę 700 złotych.
Dlaczego OC jest obowiązkowe dla kierowców?
Przejdźmy do sedna – dlaczego zakup ubezpieczenia OC jest obowiązkowy? Powód jest bardzo prosty. Gdyby kierowcy nie posiadali OC, mogliby uniknąć wypłacenia ubezpieczenia w przypadku wyrządzenia komuś szkody. Tak naprawdę OC stanowi ochronę dla wszystkich innych użytkowników drogi – i jest to podstawowy powód, dla którego każdy kierowca musi opłacać składki. Świadomość tego, że poruszamy się po drogach, na których każdy kierowca jest w posiadaniu polisy, zwiększa poczucie bezpieczeństwa – nawet w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu lub innej szkody, na przykład uszkodzenia naszego pojazdu, możemy liczyć na odszkodowanie.
Warto wiedzieć o tym, że posiadanie OC paradoksalnie chroni danego kierowcę przed wielkimi wydatkami. Gdyby nie opłacał składek i z jego winy doszłoby do jakiejś kolizji lub wypadku, musiałby zapłacić ogromne odszkodowanie – poniósłby koszt nie tylko naprawy pojazdu, który uszkodził, ale też leczenia osób poszkodowanych. Dzięki polisie OC koszty odszkodowania ponosi ubezpieczyciel. A zatem wniosek jest bardzo prosty – obowiązkowe ubezpieczenie OC ma sens, zarówno dla kierowcy, który opłaca składkę, jak i dla wszystkich innych użytkowników drogi. W związku z tym nie warto narzekać na konieczność zakupu OC. O wiele lepszym rozwiązaniem jest znalezienie najtańszego ubezpieczenia, tym bardziej, że zakres OC jest identyczny w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym – poszczególne oferty różnią się wyłącznie ceną.
Kalkulator OC – sposób na znalezienie najtańszego OC w kilka minut
Kierowcy, którzy nie chcą przepłacać za OC, ponieważ doskonale wiedzą, że jego zakres jest identyczny w każdej firmie ubezpieczeniowej, powinni skorzystać z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator OC na stronie porowneo.pl. Pozwala on w kilka minut porównać oferty wszystkich ubezpieczycieli – wystarczy podać kilka podstawowych informacji, aby uzyskać bezpłatne porównanie wielu ofert. Dzięki temu nie ma konieczności czasochłonnego poszukiwania najtańszego OC na rynku. Co ważne, kalkulator OC umożliwia również bezpłatną konsultację z ekspertem, który jest nieocenioną pomocą w znalezieniu dobrej oferty. To prawda, że każdy kierowca jest zobowiązany do posiadania OC, jednak skoro jego zakres jest zawsze identyczny, nie warto przepłacać – na szczęście dzięki tanim polisom, znalezionym przez kalkulator OC, ten obowiązek nie musi być tak dotkliwy!
Niby art sponsorowany a ciekawy. Ta porównywarka i kalkulator oc całkiem przyjemne
Bardzo dobrze, że OC jest obowiązkowe. Chroni naprawdę w wielu sytuacjach i nie wyobrażam sobie, że miałoby być dobrowolne. Oczywiście, wtedy oszczędzilibyśmy pieniądze rocznie, ale to pozorny zysk.