Sella Ronda zamknięta dla ruchu? Taki finał może przynieść procedura wszczęta przez UNESCO. Eksperci zagrozili usunięciem włoskich Dolomitów z listy Światowego Dziedzictwa.

Sella Ronda to kompleks przełęczy zlokalizowany w samym sercu włoskich Dolomitów, między Bolzano a Cortiną d’Ampezzo. W jego skład wchodzą przełęcze Sella, Gardena, Campolongo i Pordoi. Ze względu na charakterystyczne ułożenie przełęczy – w pętli – jest to miejsce chętnie odwiedzane przez motocyklistów.

Eksperci z UNESCO są zdania, że Dolomity zagrożone są dewastacją, której źródłem jest właśnie nadmierna popularność regionu. Ich zdaniem lokalne władze powinny przedsięwziąć zdecydowane kroki, by zapewnić temu regionowi szczególną ochronę.

Sella Ronda do zamknięcia(1)Jednym z takich kroków może być ograniczenie indywidualnego ruchu turystycznego, co w praktyce oznaczać będzie możliwość wjazdu na Sella Ronda tylko dla zorganizowanych wycieczek. Z motocyklowego punktu widzenia decyzja taka byłaby katastrofą – oznaczałaby bowiem zakaz wjazdu dla motocykli.

Sella Ronda do zamknięcia(3)Florian Zerzer, Dyrektor Departamentu Planowania, Środowiska i Energii i szef grupy roboczej “Dolomitenpasse” twierdzi, że testowano już czasowe zamykanie dróg na przełęczach Rondy i rozwiązanie to sprawdza się. Nie wiadomo jednak, czy okaże się ono wystarczające dla surowych inspektorów UNESCO.

Nad motocyklowym rajem, jakim są alpejskie drogi, zawisły czarne chmury. Rozszalali ekolodzy w imię sobie tylko znanych celów chcą pozbawić nas niezwykłych wrażeń, a dziesiątki tysięcy ludzi dochodu, który generujemy co roku w niezliczonych pensjonatach i restauracjach. Ograniczenia ruchu na alpejskich drogach byłyby prawdziwą katastrofą.

Sella Ronda do zamknięcia(2)

5 KOMENTARZE

  1. Jest tam pięknie, w tym roku się tam wybieram. Na [link usunięty] dowiedziałam się dużo o tym regionie. Więc trzeba je zobaczyć zanim wszystko pozamykają :) Pozdrawiam

  2. To jest “nic”. Bardzo prawdopodobnie, ale do dużych miast we Francji nie będzie można wjechać motocyklem starszym niż rocznik 2006, czyli poniżej Euro 02 włącznie. To jest ABERRACJA. :-(

  3. Podobno nad tym rozwiązaniem intensywnie pracują rajcy Krakowa i Zakopanego.Wszyscy posiadacze motków z min.Euro 3 mają otrzymywać w podziękowaniu za kilkugodzinną jazdę lokalne np. gratisociupagi gdyż w wyniku już potwierdzonych badań przez krakowskich uczonych, powietrze po przejściu całego cyklu tj. zassane przez filtr powietrza i poddane czynnikom ciśnienia i temp. po opuszczeniu wydechów jest czystsze.
    Z uwagi na ograniczone środki z programu operacyjnego Eko Unia – radość z czystej też planety-, preferowane będą pojemności do jednego litra( 1000 cm3) :)))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.