Macedonia, wciśnięta między Grecję, Albanię i Bułgarię nie jest równie popularna wśród motocyklistów co Chorwacja czy Czarnogóra. A szkoda – ilością skarbów historii i cudownych widoków może śmiało konkurować z wymienionymi krajami.

Macedonia od lat walczy z Grecją o uznanie własnej tożsamości. Zdaniem Greków nazwa ta jest zastrzeżona dla części Grecji i używanie jej przez Macedończyków jest nadużyciem. Mimo trwającego sporu Macedonia stanowi prawdziwy diament Półwyspu Bałkańskiego – ogromny szacunek do własnej historii i narodową dumę widać tutaj dosłownie na każdym kroku.

Szacunek do własnej tradycji widać przede wszystkim po staranności, z jaką dba się tutaj o obiekty historyczne. Zarówno monastyry (klasztory), jak i zabytki prezentują się bardzo okazale i są starannie chronione przed zniszczeniem.

Panorama Ochrydy z widokiem na Twierdzę cara Samuela
Panorama Ochrydy z widokiem na Twierdzę cara Samuela

Jednym z najciekawszych miast Macedonii jest Ochryda – miasto znajdujące się, wraz Jeziorem Ochrydzkim na liście dziedzictwa UNESCO. Oprócz niezliczonych zabytków, takich jak cerkwie św. Zofii i św. Pantelejmona, starożytny rzymski teatr czy ruiny bazyliki wczesnochrześcijańskiej, miasto oferuje niezwykłą atmosferę, która zachęca do odkrywania coraz to nowych zaułków i uliczek.

Widok na Jezioro Ochrydzkie z Parku Narodowego Galicica
Widok na Jezioro Ochrydzkie z Parku Narodowego Galicica

Niewątpliwą atrakcją Macedonii są niezliczone monastyry, z których na szczególną uwagę zasługują najsławniejszy z nich – św. Nauma, położony wysoko w górach niedaleko Prilepu Treskavec i chętnie odwiedzany przez turystów Leskovac. Macedonia jest krajem bardzo bezpiecznym, czystym i gościnnym.

Galeria zdjęć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.