Reklama

[sam id=”24″ codes=”true”]Południowo-wschodnia Wielkopolska ma wiele do zaoferowania, począwszy od uroczych kościółków, aż po kontrowersyjną bazylikę. Oprócz licznych zabytków można zobaczyć tu księżycowy krajobraz wielkiego kopalnianego krateru.

Leżący nad rzeką Kiełbaską Kościelec był ważnym przystankiem na trasie kursujących dyliżansów. Najwspanialszym zabytkiem jest piękny pałac przebudowany przez hrabiego Kreutza. Jest to mieszanka stylów z dużymi wpływami bizantyjskimi i mauretańskimi. Szczególnie wyróżnia się mauretańska wieżyczka.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Wspaniałe i bogato zdobione wnętrza szczególnie Sala Dębowa i Sala Biała zasługują na odwiedzenie. Za pałacem rozciąga się rozległy park krajobrazowy ze stawem w centralnym punkcie. Co ciekawe w parku odnajdziesz niewielki meczet z minaretem zbudowany dla żony hrabiego.

29178684
Olśniewający pałac w Kościelcu
Nie tylko Kościelec może pochwalić się zachwycającą budowlą. Niedaleko Kalisza w Gołuchowie stoi inny wspaniały zamek, którego historia mogła doprowadzić do upadku, ale dzięki Izabeli z Czartoryskich został odrestaurowany i powstało w nim muzeum. Wokół zamku roztacza się największy w Wielkopolsce park krajobrazowy zawierający drzewa i krzewy z różnych części świata, a w oficynie utworzono jedyne w Polsce Muzeum Leśnictwa ukazujące związki lasu z kulturą.

2037882_lichen-bazylika
Największy kościół w Polce
Kontrowersyjna bazylika w Licheniu Starym to największy kościół w Polsce. Budowla z monumentalną kolumnadą frontową i błyszczącą kopułą jest widoczna z daleka. To drugie miejsce pielgrzymkowe w Polsce przyciąga wiernych umieszczonym obrazem Matki Boskiej Bolesnej przywiezionego z Grąblina, gdzie Maryja ukazała się pasterzowi.

[sam id=”11″ codes=”true”]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.