430 tysięcy motocykli Harley-Davidson zostało objętych śledztwem federalnym w Stanach Zjednoczonych. Użytkownicy skarżą się na problemy z hamulcami, które odmawiają posłuszeństwa bez ostrzeżenia.
Śledztwo dotyczy 430 000 motocykli wyprodukowanych w latach 2008 – 2011, wyposażonych w system zapobiegający blokowaniu kół. Informację taką podało Amerykańskie Biuro Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Decyzję o śledztwie podjęto po odebraniu 43 skarg, trzech raportów o wypadkach i dwóch raportów o obrażeniach. Przedstawiciele agencji zaznaczają, że w niektórych przypadkach usterka hamulców mogła wystąpić z powodu zaniedbania przez właścicieli obowiązku wymiany płynu hamulcowego.
Zużyty płyn hamulcowy może powodować korozję zaworów systemu ABS, jednak zdaniem Biura Bezpieczeństwa, nawet jeśli właściciel zaniedba wymiany płynu niespodziewana awaria systemu hamulcowego nie powinna się wydarzyć.
Problem dotyczy motocykli oferowanych w Stanach Zjednoczonych – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie otrzymał jak dotąd zgłoszenia o podobnych problemach w Polsce.