Góry Izerskie oferują wspaniałe i widokowe trasy i monumentalne stare zamki. Fani polskiej kinematografii mogą spotkać swoich bohaterów, a fascynaci przyrody nie oprą się widokowi pędzących wodospadów.

Tuż przy granicy z Polską na terenie Czech stoi wspaniały XIII wieczny zamek Frydlant. Należy on do największych tego typu obiektów w Czechach. Co ciekawe już ponad 200 lat temu udostępniono go zwiedzającym, jako pierwszy w Europie Środkowej. W kraju libereckim możesz zobaczyć jeszcze jedną wspaniałą budowlę – to górujący nad miastem zamek Grabstein.

[sam id=”11″ codes=”true”]

2643486732_f1a232828a_o

Niedaleko przejścia granicznego Porajów znajduje się zbieg trzech granic: Polski, Czech i Niemiec. Prowadzi do nich droga otoczona szpalerem drzew, na końcu której, na zielonej łące powiewają flagi trzech państw. Każda z flag stoi na swoim terytorium, a pośrodku faluje na wietrze flaga Unii Europejskiej.

Trojstyk

Każdy kto zna polską komedię “Sami Swoi” powinien odwiedzić Lubomierz. Polscy filmowcy upodobali sobie to miasteczko, i nakręcili tu łącznie 9 filmów. Koniecznie trzeba zobaczyć muzeum Kargula i Pawlaka i przejść się uliczkami, gdzie słynni bohaterowie toczyli spory. Ale Lubomierz nie tylko filmem stoi. W kościele św. Maternusa możesz zobaczyć dwie przeszklone trumny z relikwiami, ale nie fragmentami ciała, tylko całe wysuszone szkielety świętych Benigmusa i Wiktora.

lubomierz_15

Odwiedź koniecznie:

  1. Zamek Grabsztejn  i Zamek Frydlant
  2. Zamek Czocha w Leśnej
  3. Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu
  4. Chatę Walońską i Muzeum Ziemi w Szklarskiej Porębie
  5. Wodospad Szklarki i Wąwóz Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie
  6. Mamucią skocznię w Harrachovie
  7. Zaporę wodną w Pilchowicach

Spróbuj koniecznie:

  1.  Mięsiwych żeberek w Gościńcu Perła Zachodu w Siedlęcinie
  2. Pierogów  z okrasą w Restauracji Przycup w Dolinie w Janowicach

Proponowana trasa:

2 KOMENTARZE

  1. Jak już jest się w okolicy Lubomierza to warto podjechać kawałek dalej w stronę Lwówka Śląskiego do miejscowości Pławna Górna. Znajduje się tam Zamek Śląskich Legend, wybudowany przez lokalnego artystę Dariusza Milińskiego. Ostatnio wybudował też tam Arkę Noego. Z Jeleniej Góry jest też niedaleko do Kolorowych Jeziorek znajdujących się w Rudawach Janowickich. Niewiele się o nich mówi, a jest to naprawdę jedno z piękniejszych miejsc w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here