Obecnie na dostępność auto części nie możemy narzekać. Rynek pod tym względem oferuje nam spore możliwości wyboru i dopasowania części do praktycznie każdego współczesnego pojazdu poruszającego się po drogach. Wybór części to często spory wydatek, zwłaszcza, jeżeli chodzi o oryginalne elementy oferowane przez ASO. Sprawdzamy, czy taki wybór jest zawsze dobry, czyli jak się mają dzisiejsze zamienniki do oryginałów.

 

ASO drogie, lecz pewne

Produkty dostępne w ASO to najczęściej identyczne elementy z tymi dostarczanymi na pierwszy montaż. Takie części posiadające logo producenta samochodu swoje kosztują, jednak jest to najrozsądniejszy i najpewniejszy wybór, objęty dodatkową gwarancją w przypadku montażu takich części w autoryzowanym serwisie. W przypadku elementów samochodowych dostępnych w ASO o wiele łatwiej jest wdrożyć procedurę reklamacyjną i wymienić wadliwą część u dystrybutora niż np. niewielkim, kilkuosobowym warsztacie naprawczym.

Tańsza alternatywa

Doskonałym substytutem dla fabrycznych części samochodowych są wysokiej klasy, markowe zamienniki, oferowane przez tych samych producentów, którzy zapewniają zaplecze części i podzespołów na liniach produkcyjnych. Takie części, które można znaleźć wyłącznie w profesjonalnych sklepach z asortymentem samochodowym, jak np. tutaj: https://www.ucando.pl/czesci-zamienne, różnią się od oryginałów jedynie tym, że na ich opakowaniach nie widnieje logotyp marki samochodu. Producentów tego rodzaju asortymentu jest wielu, i są to najczęściej renomowane marki dostarczające zarówno części na pierwszy montaż, jak i doskonałe zamienniki (np. Bosch, TRW, Febi, Valeo, Magneti Marelli itd.).

Markowe zamienniki to najczęściej elementy wykonane z bardzo dobrych materiałów i zazwyczaj posiadające odpowiednie certyfikaty jakości, dopuszczające je do bezpiecznego użytkowania. Dzisiejsza oferta części tego rodzaju jest niezwykle szeroka i daje kierowcy możliwość nabycia dobrej jakości elementu w niskiej cenie. Przykładowo, kupując w zestawie sprzęgło i koło dwumasowe do VW Passata B5 od sprawdzonych producentów zamienników, musimy wydać plus/minus 1400 zł. Oryginalne części dostępne w ASO będą kosztować nawet o 100 proc. więcej. Patrząc na ofertę Ucando.pl, dostępne tam zamienniki oferują nie tylko bardzo dobrą jakość, ale niejednokrotnie również niższą nawet o 60 proc. cenę w porównaniu do części fabrycznych kierowanych na pierwszy montaż. Co ważne również, praktycznie wszystkie zamienniki są objęte gwarancją producenta.

Uwaga na podróbki!

Dziś podrabiane jest praktycznie wszystko, łącznie z częściami samochodowymi. Takie produkty potrafią do złudzenia przypominać oryginalne części, z tym że ich jakość znacznie odbiega od najniższych nawet standardów. Nie posiadają one żadnych certyfikatów potwierdzających odpowiednią jakość części ani też ich bezpieczeństwo użytkowania. Decydując się na zakup tego typu elementów oczywiście oszczędzamy, jednak z drugiej strony narażamy się na ogromne ryzyko poważnych awarii samochodu, a to z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami. Tak więc, w ostatecznym rozrachunku, wydamy niejednokrotnie więcej niż za dobrej jakości zamienniki, a nawet oryginały. Aby unikać tanich podróbek i być pewnym swojego zakupu, należy sprawdzać informacje na temat certyfikatów jakości udostępnianych przez producentów. Źródłem takiej wiedzy jest np. PIMOT (Przemysłowy Instytut Motoryzacyjny) i certyfikaty przez niego wydawane odnośnie bezpieczeństwa użytkowania takich elementów i dopuszczenia ich do ruchu drogowego.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.