Kursy prawa jazdy najczęściej nie uczą niczego. Ci, którzy przychodzą do nas, otwierają szeroko oczy ze zdumienia. Ale chcą się uczyć, chcą jeździć bezpiecznie. Rozmawiamy z Piotrem Leńczowskim, instruktorem w Małopolskiej Szkole Motocyklowej.

Z Piotrem spotykam się w jednej z sal wykładowych szkoły. Wśród eksponatów ochraniacze, kaski i kilka innych elementów związanych z bezpieczeństwem. W sekretariacie tuż obok wciąż dzwoni telefon – chętnych na kursy nie brakuje.

Jak wygląda świadomość zagrożeń wśród kursantów? – pytam. Czy Ludzie, którzy chcą jeździć motocyklem lub doskonalić swoje umiejętności mają świadomość znaczenia prawidłowej ochrony – odpowiedniej odzieży, kasków?

Bywa trudno – uśmiecha się Piotr i na dowód pokazuje mi kilka slajdów z kursu teoretycznego. Urwane ręce, wystające kości i sceny z wypadków działają na wyobraźnię i budzą strach. – Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że niegroźna z pozoru sytuacja na drodze może mieć dla motocyklisty tak tragiczne konsekwencje – twierdzi mój rozmówca.

Piotr Leńczowski– Nie pozostawiamy złudzeń. Nasi absolwenci, zanim zdecydują się na jazdę w t-shircie czy adidasach, dwa razy przemyślą tę decyzję – twierdzi Leńczowski. Każdy, kto od nas wychodzi ma pełną świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą jazda motocyklem i wie, jak się do tego zagrożenia przygotować. Trampki i fajna koszulka nie wystarczą – podkreśla.

MSM-Szkola-Motocyklowa (9)– Innym problemem jest to, że motocykliści często nie potrafią panować nad maszyną – kontynuuje Piotr Leńczowski – wydaje im się, że potrafią jeździć, a pierwsza krytyczna sytuacja ujawnia, że tak naprawdę nie znają ani dynamiki motocykla, ani zasad operowania sprzęgłem, hamulcem i gazem. Wiele wypadków czy upadków mogliby uniknąć, gdyby mieli odpowiednie umiejętności. Chcesz, to przyjdź na nasz kurs, przekonasz się jak trudno jeździć motocyklem – Piotr uśmiecha się, a ja czuję, że to, co mówi, to wcale nie żart.

MSM-Szkola-Motocyklowa (6)2 KOMENTARZE

  1. Na prawo jazdy jak na prawo jazdy, ja polecam ich na 125ccm. Pół dnia teorii, pierwsze 2h na placu, upadek i faktycznie bez pełnego stroju nie wyjeżdżam Generalnie uczą pokory nawet 11 koni potrafi krzywdę wyrządzić

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.