Podkarpacie to malowniczy i niezwykle ciekawy region. Są tu piękne drewniane cerkwie i kościoły, tajemnicze zamki i parki, które do dnia dzisiejszego zachwycają turystów. Widokowe kręte drogi zapraszają do przejażdżki.

Przemyśl to jedna z największych twierdz z czasów I wojny światowej. W pobliżu znajduje się wspaniały Fort XII Werner, który zasłużył się podczas wojny broniąc wojskom rosyjskim dostępu na zachód.  To miasto pogranicza kultur i wyznań – znajdziesz tu świątynie różnych religii.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Najciekawszą z nich jest archikatedra, której początków można szukać już w XI w. Interesująca jest nie tylko ze względów architektonicznych, ale także z powodu zastosowania dość nietypowego jak na obiekt sakralny sposobu ogrzewania – wykorzystano tu baterię słoneczną i ciepło z ziemi.

archikatedra
Zachwycająca Archikatedra w Przemyślu

Podkarpacie kryje także inne perły architektury. Najbardziej znana to zamek w Łańcucie, który jest uważany za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych, którą można podziwiać w powozowni. Całość otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim. Kolejny skarb znajduje się niedaleko Przemyśla, a jest nim zaliczany do najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie zamek w Krasiczynie.

krasiczynUdając się malowniczą i krętą drogą z Przemyśla w kierunku Sanoka warto odwiedzić górę Sobień, na której znajdują się ruiny zamku wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego. Ta okazała niegdyś budowla obronna, została wyposażona ostatnio w taras widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na dolinę rzeki San.

soban
Taras widokowy na górze Sobień

Odwiedź koniecznie:

  1. Twierdza i Fort XII Werner w Przemyślu
  2. Zamki w Kwidzynie i Łańcucie
  3. Ruiny zamku na górze Sobień
  4. Skansen w Sanoku
  5. Zespół Pałacowo Parkowy w Ożańsku
  6. Cerkiew w Chotyńcu
  7. Kolejkę wąskotorową “Mały Expres – Pogórzanin”

 

Spróbuj koniecznie:

  1. Blinów ziemniaczanych w restauracji Monarchia w Przemyślu
  2. Hreczanyków w Karczmie Jadło Karpackie w Sanoku
  3. Pierogów kresowych w Karczmie Pod Semaforem w Bachórzu

 

Proponowana trasa:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.