Znane marki angielskich motocykli, zabytkowych i nie tylko. Brytyjscy producenci – część 3 [Douglas, Rudge, Sunbeam]

-

Wielka Brytania zapisała się złotymi zgłoskami w historii motocykli. Kiedyś działało tam wielu znanych producentów, którzy wytyczali ścieżki rozwoju całej naszej branży. Do dziś przetrwało zaledwie kilku, w tym tylko jeden należący do światowej czołówki. Oto trzecia część przeglądu znanych marek angielskich motocykli. Poznajcie skróconą historię firm Douglas, Rudge i Sunbeam.

Douglas – innowatorzy z silnikami flat-twin

Firma została założona przez braci Williama i Edwarda Douglasów w 1882 roku w Bristolu. Początkowo zajmowali się kowalstwem, odlewnictwem i produkcją rowerów, ale szybko zaczęli eksperymentować z napędem mechanicznym. W 1907 roku wprowadzili na rynek swój pierwszy motocykl z innowacyjnym silnikiem w układzie flat-twin, przejętym z upadłej firmy Light Motors. Co ciekawe, był on montowany z cylindrami ułożonymi równolegle do ramy. W czasie I wojny światowej Douglas był jednym z głównych dostawców motocykli dla brytyjskiej armii.

Znane marki angielskich motocykli, zabytkowych i nie tylko. Brytyjscy producenci – część 3 [Douglas, Rudge, Sunbeam]
Douglas 350, 1914 rok. Fot. Wikimedia Commons

W latach 20. i 30. XX wieku Douglas zdobył znaczną popularność, zwłaszcza w dziedzinie sportów motocyklowych. Jako jeden z pierwszych producentów zaczął stosować hamulce tarczowe. Firma odnosiła sukcesy w wyścigach zarówno na torach drogowych, jak i ziemnych. Przełożyło się to na dużą sprzedaż maszyn do użytku drogowego.

Znane marki angielskich motocykli, zabytkowych i nie tylko. Brytyjscy producenci – część 3 [Douglas, Rudge, Sunbeam]
Douglas Dragonfly, fot. Wikimedia Commons

Niestety, po II wojnie światowej firma Douglas zaczęła mieć problemy finansowe. Mimo prób modernizacji i wprowadzania nowych modeli, nie udało im się odzyskać dawnej świetności. Ostatnim zrywem w kierunku ratowania marki było stworzenie odważnie wystylizowanego modelu Dragonfly. Nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów. W 1957 roku produkcja motocykli Douglas została zakończona. Mimo upadku marki, dziedzictwo Douglasa w dziedzinie motocykli pozostaje ważnym elementem historii motoryzacji.

Nie tylko zabytkowe motocykle brytyjskie – najważniejsze angielskie marki, producenci, historia, do kogo dziś należą. Część 1 [Excelsior, Royal Enfield, Norton, AJS]

Rudge – historia pisana sportem

Rudge to kolejny brytyjski producent motocykli o bogatej historii, sięgającej końca XIX wieku. Firma została założona przez Daniela Rudge’a w 1894 roku w mieście Coventry. Jak wiele jej podobnych, początkowo zajmowała się produkcją rowerów. W 1910 roku zaprezentowano pierwszy motocykl Rudge z własnym silnikiem, który od razu zdobył uznanie ze względu na swoją wydajność i innowacyjność. Pierwsze maszyny tej marki były już wyposażone m.in. we wczesną wersję bezstopniowej przekładni, znanej dziś ze skuterów. 

Znane marki angielskich motocykli, zabytkowych i nie tylko. Brytyjscy producenci – część 3 [Douglas, Rudge, Sunbeam]
Fot. Wikimedia Commons

Błyskawicznie przyszły również sukcesy w wyścigach motocyklowych. Firma zdobyła sławę dzięki zwycięstwom w prestiżowych wyścigach takich jak Tourist Trophy na Wyspie Man, gdzie ich motocykle zapewniały imponujące osiągi. Rudge był także pionierem technologicznym, wprowadzając na rynek innowacje, które znacząco poprawiały zarówno osiągi, jak i bezpieczeństwo motocykli. Były to np. silnik z czterozaworową, odejmowaną głowicą i czterobiegową przekładnią czy zintegrowane hamulce.

Aż do drugiej wojny światowej Rudge produkował motocykle o zdecydowanie sportowym charakterze, technologicznie będące o lata przed konkurentami. Po wybuchu wojny firma zajęła się produkcją wojskowego sprzętu radiowego. 

Znane marki angielskich motocykli, zabytkowych i nie tylko. Brytyjscy producenci – część 3 [Douglas, Rudge, Sunbeam]
Rudge Ulster, 1931 rok. Fot. Wikimedia Commons

Niestety, po II wojnie światowej firma Rudge zaczęła tracić na popularności. Konkurencja z innych firm oraz zmieniające się preferencje rynkowe sprawiły, że firma zaczęła mieć problemy finansowe. Mimo prób modernizacji i wprowadzania nowych modeli, nie udało im się odzyskać dawnej świetności. Produkcja motocykli Rudge została ostatecznie zakończona w 1946 roku, a firma skupiła się na produkcji innych wyrobów metalowych. Dziś maszyny tej marki są uznawane za praprzodków współczesnych superbike’ów, a zachowane egzemplarze są cenną ozdobą każdej kolekcji.

Historia brytyjskich motocykli. Najtańsze i najdroższe marki, angielscy producenci, do kogo dziś należą. Część 2 [BSA, Brough Superior, Francis Barnett, James, Matchless]

Sunbeam – motocykle dla gentlemanów

Firma Sunbeam została założona w 1887 roku w Wolverhampton przez Johna Marstona i jego syna. Początkowo specjalizowali się w produkcji rowerów, które szybko zdobyły uznanie ze względu na jakość wykonania i innowacyjne podejście do konstrukcji. W 1903 roku Marston zaczął eksperymentować z pierwszymi silnikami doczepnymi. Niestety w czasie prób drogowych zginął kierowca, co zbudowało u właściciela firmy Sunbeam niechęć do motocykli. Sytuacja rynkowa zmusiła go jednak do powrotu w 1912 roku do produkcji jednośladów z silnikiem. 

Znane marki angielskich motocykli, zabytkowych i nie tylko. Brytyjscy producenci – część 3 [Douglas, Rudge, Sunbeam]
Mario Colombo, mistrz Włoch, na motocyklu Sunbeam, 1928 rok. Fot. Wikimedia Commons

W kolejnych latach Sunbeam stał się jednym z najbardziej renomowanych producentów motocykli w Wielkiej Brytanii. Ich modele wyróżniały się nie tylko solidnością, ale również elegancją i doskonałymi osiągami. Ze względu na elegancką sylwetkę, niezawodność i wysoką cenę były często określane jako „Gentleman’s Bike”.

Po śmierci założyciela, markę Sunbeam przejęła najpierw firma chemiczna Nobel Industries, a następnie, w 1937 roku, Associated Motor Cycles (AMC), a w 1943 – BSA. Po II wojnie światowej, podobnie jak wielu innych angielskich producentów, firma Sunbeam zaczęła mieć trudności finansowe. Z tego okresu pochodzą trzy ciekawe modele – S7, S8 i S7 Deluxe – z rzędowymi twinami montowanymi wzdłużnie oraz napędem tylnego koła wałem.

Znane marki angielskich motocykli, zabytkowych i nie tylko. Brytyjscy producenci – część 3 [Douglas, Rudge, Sunbeam]
Sunbeam S7, 1954 rok. Fot. Wikimedia Commons

Zmieniające się trendy na rynku oraz problemy z zarządzaniem sprawiły, że produkcja motocykli Sunbeam została wstrzymana w 1956 roku. Obecnie motocykle tej marki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów i entuzjastów motoryzacji, a Sunbeam nadal jest symbolem jakości i prestiżu.

Konrad Bartnik
Konrad Bartnik
Motocyklista, perkusista, ojciec, wielbiciel dobrej kuchni i dużych porcji. Jego największa miłość to motocyklowe podróże – bliskie i dalekie, po asfalcie i bezdrożach. Lubi wszystko, co ma dwa koła, a najbardziej klasyczne nakedy ze szprychami i okrągłą lampą. Na co dzień drapie szutry starym japońskim dual sportem. Nie zbiera mandatów i nigdy nie miał wypadku. Bywa całkiem zabawny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY