pt., 21 sty 2022

Jaki używany motocykl 125? Nasz ranking 7 wspaniałych! [najmocniejszy najszybszy największy – chopper cruiser enduro naked sport sm klasyk]

-

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z motocyklami, ale jeszcze nie jesteś pewien czy to cię wciągnie bez opamiętania? W kieszeni masz prawko kategorii B, a w głowie pomysł, żeby przekonać się jak to jest z tym wiatrem we włosach? Jeżeli tak, to koniecznie przeczytaj zestawienie 7 propozycji używanych szlagierów klasy 125, które być może rozpalą w tobie miłość do motocykli, nie rujnując przy tym domowego budżetu.

  • Cruiser – Honda Shadow 125
  • Chopper – Yamaha Virago 125
  • Naked – Yamaha YBR 125
  • Supermoto – Derbi Senda DRD 125
  • Sport – Yamaha YZF-R 125
  • Enduro – Honda Varadero 125
  • Klasyk – MZ ETZ 125

Nie od razu Kraków zbudowano, toteż rozpoczynając przygodę z nartami, rowerem czy komputerem, nie musisz mieć w pełni zaawansowanego, nowiutkiego i profesjonalnego sprzętu. Zasada ta tyczy się również motocykli. Jeżeli ciągnie cię ten temat, jednak nie do końca jesteś jeszcze przekonany, czy połkniesz nowego bakcyla, rozsądnie będzie poszukać jakiejś sprawdzonej używki żeby zobaczyć jak to w ogóle jest posiadać motocykl. Kupując taki sprzęt warto zwrócić uwagę na jego bezawaryjność oraz na możliwość łatwej odsprzedaży, bez większej straty finansowej, gdyby się okazało, że to jednak nie dla ciebie lub oczywiście jeżeli zapragniesz czegoś więcej. Przede wszystkim musisz się identyfikować ze swoim motocyklem, toteż żeby cię ukierunkować zaproponujemy ci aż siedem dostępnych na rynku maszyn używanych, z których każda będzie prezentowała inny segment. Nasze propozycje to motocykle ogólnodostępne, które cechuje tania eksploatacja, bezawaryjność oraz łatwość odsprzedaży. Przyjmijmy budżet, na poziomie około połowy nowego markowego motocykla o pojemności 125 cm3.

Honda VT 125 Shadow 1999-2008 (cruiser)

Jaki używany motocykl 125? Nasz ranking 7 wspaniałych! [najmocniejszy najszybszy największy – chopper cruiser enduro naked sport sm klasyk]

To największy cruiser w ofercie motocykli klasy 125. Dzięki swoim gabarytom mniej wprawne oko może pomylić VT125 Shadow z większą siostrą z Domu Cieni – Shadow 600. Na rynku wtórnym dostępne są motocykle produkowane w latach 1999-2008. Duża ilość chromowanych dodatków, pełne błotniki i kilka wariantów lakierowania, w tym nowsze dwukolorowe, potrafią przyciągnąć nie tylko zazdrosny wzrok przechodniów, ale i innych użytkowników drogi. Kiedy ubierzemy ją w dużą szybę i sakwy, motocykl zacznie wyglądać na bardzo dorosły i nie wprawi nas w kompleksy podczas niedzielnych przejażdżek. Przynajmniej wyglądem, bo o osiągach… to może za chwilę.

Honda ma bardzo nisko umiejscowione siodło, toteż łatwo się ją prowadzi i nie czuć lekkiej nadwagi motocykla, nawet podczas ruchów na parkingu. Poważnie wyglądający, jak na 124 cm3, dwucylindrowy silnik w układzie V, chłodzony cieczą, generuje moc 11kW (15KM) i potrafi rozpędzić tę niemałą, bo ważącą blisko 150 kg, maszynę aż do 125 km/h. Kolejnym argumentem przemawiającym za dwucylindrówką z Montesy jest fakt, że po drobnej przeróbce układu wydechowego ta 125 nie brzmi jak nastolatek przed mutacją, co często zdarza się jednocylindrowym tworom o podobnej pojemności. Niestety Honda przez to, że jest największa w stawce, budzi nie tylko respekt ale i pożądanie, a to przekłada się na cenę zakupu. Cena używanych egzemplarzy kształtuje się od 6000 zł do nawet oszałamiających 15 000 zł za dobrze utrzymane motocykle z końca produkcji.

Honda Shadow 125 – dane techniczne

Pojemność skokowa: 124 cm3
Liczba cylindrów: V2
Moc silnika: 124ccm
Masa własna pojazdu: 146 kg na sucho
Wysokość siedzenia: 680 mm
Prędkość maksymalna: 125 km/h
Rozstaw osi: 1530 mm

YAMAHA XV 125 1997-2004 Virago (chopper)

Jaki używany motocykl 125? Nasz ranking 7 wspaniałych! [najmocniejszy najszybszy największy – chopper cruiser enduro naked sport sm klasyk]

Dla tych, którym nie w smak są ociekające chromem krążowniki, jednak styl Easy Ridera wciąż bliski jest ich sercu, z ofertą przychodzi Yamaha. XV 125 to kolejna dwucylindrówka w naszym zestawieniu. Tak wiemy, dziś próżno szukać w salonach maszyn o tej pojemności z dwoma garnkami. Kiedyś każdy producent chciał jak najbardziej imitować dorosłą maszynę, wyglądem, dźwiękiem i kulturą pracy silnika, przyzwyczajając młodego jeźdźca do dorosłego portfolio swojej marki. Nie inaczej było z najmniejszą wirażką. Była to pomniejszona wersja bardzo popularnej na rynku amerykańskim i japońskim Yamahy Route 66 250, w Europie sprzedawanej pod nazwą Virago 250. Oprócz pojemności skokowej cylindrów oba modele były bliźniaczymi konstrukcjami.

Chłodzona powietrzem jednostka napędowa o pojemności 124 cm3 dysponuje mocą ciut ponad 11 KM, co pozwala na rozpędzenie się o grubą kreskę ponad 100 km/h. Do głównych zalet motocykla należą nisko osadzony fotel kierowcy oraz dosyć mała waga całego pojazdu – 135kg. Dzięki tym zaletom wiele pań rozpoczyna swoją przygodę z motocyklami właśnie od tego modelu. Cena, zależnie od rocznika i stanu technicznego, waha się w granicach od 6 tys. zł – do nawet 12 tys. zł za szczególnie zadbane egzemplarze.

Yamaha Virago 125 dane techniczne:

Pojemność skokowa: 124 cm3
Liczba cylindrów: V2
Moc silnika: 11,4KM
Masa własna pojazdu: 135 kg na sucho
Wysokość siedzenia: 685mm
Prędkość maksymalna: 110 km/h
Rozstaw osi: 1495 mm

Yamaha YBR 125 2005-2017 (naked)

Jaki używany motocykl 125? Nasz ranking 7 wspaniałych! [najmocniejszy najszybszy największy – chopper cruiser enduro naked sport sm klasyk]

Jeden z najtańszych modeli prezentowanych w tym zestawieniu. Nie oznacza to jednak, że mając go trzeba się czegoś wstydzić. Wręcz przeciwnie, jakość wykonania Yamahy YBR 125, oraz jej ponadprzeciętnie dobre właściwości jezdne, sprawiły, że model ten bardzo często gości w szkołach jazdy, w których to mamy niejednokrotnie pierwszy kontakt z motocyklem. Pozycja za kierownicą oraz ascetyczna obudowa dają nam na tym moto poczuć się jak na najprawdziwszym nakedzie.

Chłodzona powietrzem jednostka napędowa o pojemności 123,7 cm3 powinna wykrzesać z siebie 12,5 KM. Wszystko to dzięki zasilaniu wtryskiem, co daje nam dodatkowe zalety w postaci wręcz symbolicznego spalania ok. 2,5L/100km oraz żwawej reakcji na manetkę gazu. Co ciekawe, starsze wersje YBR-y wyposażono w archaiczne już rozwiązanie, tzw. kopkę – rozrusznik nożny, lecz jest to jak najbardziej zaleta. Dowidzieć się o tym można łatwo podczas rozruchu awaryjnego w przypadku rozładowania się akumulatora. Cena używanej Yamahy YBR 125 na rynku wtórnym waha się od 3 do 6 tys. zł. Z uwagi na częste wykorzystywanie tego modelu podczas lekcji nauki jazdy, zalecamy szczególnie przed zakupem przyjrzeć się stanowi technicznemu konkretnego egzemplarza.

Yamaha YBR 125 dane techniczne

Pojemność skokowa: 123,7 cm3
Liczba cylindrów: 1
Moc silnika: 12,5 KM
Masa własna pojazdu: 125 kg na sucho
Wysokość siedzenia: 785 mm
Prędkość maksymalna: 120 km/h
Rozstaw osi: 1290 mm

Derbi Senda DRD 125 SM 2006-2012 (supermoto)

Jaki używany motocykl 125? Nasz ranking 7 wspaniałych! [najmocniejszy najszybszy największy – chopper cruiser enduro naked sport sm klasyk]

Derbi to marka należąca od 20 lat do koncernu Piaggio. Model Senda zdobył popularność na naszym rynku zarówno wersją supermoto jak i na kołach bardziej terenowych, jako lekkie enduro. Jedenastokonna jednostka napędowa, w połączeniu z wagą motocykla na poziomie 118 kg, robią z tej maszyny naprawdę profesjonalną zabawkę. Warto też zauważyć, że przednie teleskopy pochodzą z firmy Paioli i mają 41 mm średnicy, a za hamowanie odpowiada tarcza 300 mm z przodu oraz 220 mm z tyłu. To wyposażenie, którego próżno szukać u konkurencyjnych modeli, zwłaszcza, kiedy bierzemy pod uwagę motocykle za około 5 tys. złotych. Tak, Derbi Senda w naprawdę przyzwoitym stanie może stać się twoją własnością już za 4500 zł. Górna granica cenowa, za którą obecni posiadacze są gotowi oddać swoje Sendy 125, to niecałe 8 tys. zł. Według nas to jeden z ciekawszych i lepiej wyposażonych supermociaków klasy 125 na rynku wtórnym.

Derbi Senda 125 SM dane techniczne:

Pojemność skokowa: 124 cm 3
Liczba cylindrów: 1
Moc silnika: 11 KM
Masa własna pojazdu: 118 kg na sucho
Wysokość siedzenia: 880 mm
Prędkość maksymalna: 105 km/h
Rozstaw osi: 1452 mm

YAMAHA YZF-R 125 2007-2014 (Sport)

Jaki używany motocykl 125? Nasz ranking 7 wspaniałych! [najmocniejszy najszybszy największy – chopper cruiser enduro naked sport sm klasyk]

Najmniejszy YgerkZeteF posiada geny sportowej rodziny R ze stajni Yamaha, dlatego jego podobieństwo do R6 czy R1 wcale tu nie jest przypadkowe. Linia kilkunastoletniego motocykla nadal wygląda świeżo i może się podobać. Sprzęt ten w pełni zasługuje na to by określać go mianem prawdziwego sporta. Powstał w 2007 roku i od razu mocno namieszał na rynku motocykli klasy 125. Jego chłodzona cieczą i zasilana wtryskiem paliwa jednostka napędowa osiąga 15 KM, a nie jest to szczyt możliwości tego silnika. Po niedużych zmianach można naprawdę poprawić osiągi tego małego sportowca. Zwłaszcza, że zachęca do tego pozycja zajęta na motocyklu.

Motocykl pozwala na szybszą jazdę, a to dzięki stabilnym zawieszeniom oraz wprawdzie stalowej, lecz bardzo sztywnej i lekkiej ramie. Dzięki tym atrybutom YZF-R 125 bez kompleksów można ruszyć, nie tylko na okoliczne zakręty, ale i poczuć się niczym Valentino Rossi, kupując wersję z fiatowskim malowaniem rodem z MotoGP. W dniu swojej premiery nowy motocykl kosztował niecałe 16 tys. zł. Dziś, po blisko 14 latach, utracił on trochę ponad połowę swojej pierwotnej wartości, a egzemplarze z początku produkcji można kupić za około 7 tys. zł.

Yamaha YZF-R 125 dane techniczne:

Pojemność skokowa: 124 cm 3
Liczba cylindrów: 1
Moc silnika: 15KM
Masa własna pojazdu: 138 kg na sucho
Wysokość siedzenia: 825 mm
Prędkość maksymalna: 125 km/h
Rozstaw osi: 1355mm

Honda XL125 Varadero 2001-2016 (turystyczne enduro, adventure)

Jaki używany motocykl 125? Nasz ranking 7 wspaniałych! [najmocniejszy najszybszy największy – chopper cruiser enduro naked sport sm klasyk]

Małe, lecz naprawdę duże Wiaderko, bo tak żartobliwie nazywa się o Hondy Varadero, na pierwszy rzut oka nie różni się bardzo od produkowanych w tym czasie turystycznych enduro o większej pojemności. Już samo to dla klasy 125 jest na pewno sporą zaletą. Pierwsze egzemplarze opuściły hiszpańską fabrykę Hondy w 2001 roku, a ostatnie zjechały z taśmy w 2016. W połowie produkcji motocykl doczekał się liftingu, zmieniono też układ zasilania paliwem na wtryskowy. Jednostka napędowa tego motocykla była już w naszym zestawieniu opisywana przy okazji Hondy Shadow. Tak, ten sam silnik z hiszpańskich zakładów Montesa posłużył przy budowaniu największej gabarytowo 125 na rynku motocykli używanych. Trzeba też przyznać, że w tym motocyklu 15 KM osiąganych przy 11 tys. obr./min bardziej pasuje do charakterystyki motocykla niż miało to miejsce w cruiserze. Przy tym jednoślad zaskakuje łatwością prowadzenia, lekkością i poręcznością nawet w zatłoczonym mieście. Z uwagi na wysokość siedzenia (800 mm) odnajdą się na nim raczej osoby słusznych gabarytów. 17-litrowy zbiornik paliwa, wygodna pozycja i niskie spalanie, na poziomie 3,5 litra na 100 km, zrobią z Hondy XL125 Varadero naprawdę dobrego kompana na dojazdy do pracy i wycieczki poza miasto.

Honda Varadero 125 dane techniczne:

Pojemność skokowa: 124 cm 3
Liczba cylindrów: V2
Moc silnika: 15KM
Masa własna pojazdu: 167 kg na sucho
Wysokość siedzenia: 800 mm
Prędkość maksymalna: 115 km/h
Rozstaw osi: 1450 mm

MZ ETZ 125/150 1985-1991 (youngtimer, motocykl klasyczny)

Jaki używany motocykl 125? Nasz ranking 7 wspaniałych! [najmocniejszy najszybszy największy – chopper cruiser enduro naked sport sm klasyk]

Na koniec naszego zestawienia, rodzynek rodem z PRL-u. Dysponując kwotą około 8 000 złotych można nabyć całkiem dobrą, nowożytną i czterosuwową 125. Jednak w podobnych pieniądzach można też stać się posiadaczem motocykla, do jakiego wzdychał twój ojciec lub dziadek! ETZ 125 dysponuje dwusuwowym, jednocylindrowym silnikiem, który bardzo przyjemnie oddaje do dyspozycji 10 KM przy 5500 obr./min. Do tego ten metaliczny podźwięk z wydechu i zapach spalonej mieszanki. Tak, zdecydowanie w tej etezecie idzie się zakochać i pewnie niejeden Jurgen, Hans czy Helmut rozpoczynał od niej przygodę z dwoma kółkami. Możliwe, że po wizycie w Pewexie również Jan, Andrzej i Józef na niej zaczynali, a dziś wspominają z rozrzewnieniem. Jeżeli więc pragniesz w oryginalny sposób i ty rozpocząć swoją przygodę, a przy okazji zainwestować w jednoślad, którego cena będzie już tylko rosła, ETZ 125 jest dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Wyobraź sobie, jak łatwo będzie ci przekonać drugą połówkę, że kupując taki motocykl tak naprawdę inwestujesz we wspólny dobrobyt i powiększasz kapitał gospodarstwa domowego. Takie argumenty nie mogą być negocjowane w dyskusji.

MZ ETZ 125 dane techniczne:

Pojemność skokowa: 123 cm3
Liczba cylindrów: 1
Moc silnika: 10 KM -14,4 KM (zależnie od wersji)
Masa własna pojazdu: 118 kg
Wysokość siedzenia: brak danych
Prędkość maksymalna: 100 km/h
Rozstaw osi: 1290 mm

Jaka 125 na początek motocyklowej przygody? Podsumowanie

To tylko siedem wspaniałych szlagierów z rynku wtórnego. Takich motocykli jest oczywiście więcej, i wcale nie jest powiedziane, że właśnie od zaproponowanych przez nas modeli powinniście rozpoczynać swoją przygodę. Warto jednak je rozważyć, a głównym argumentem tych rozmyślań niech będzie ich bezawaryjność, łatwy dostęp do części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych, gdyby jednak jakiś problem wystąpił. Także atutem jest ich dobra zbywalność w przypadku, gdyby się okazało, że to nie był najlepszy z możliwych pomysłów. Tak czy inaczej warto czasem trochę zaryzykować, by dowiedzieć się, jak to naprawdę jest. A uwierzcie mi, że jest naprawdę dobrze.

Hubert Zawieja
Prawdopodobnie urodzony z benzyną we krwi, o czym świadczyć może prowadzone przez niego życie. Właściciel serwisu samochodowego, z zawodu mechanik i elektronik pojazdów samochodowych. Nauczyciel praktycznej nauki zawodu szkolący młodych adeptów sztuki zafascynowanych jak on motoryzacją. Prywatnie zakochany bezgranicznie w motocyklach sportowych, miłośnik sportowej turystyki oraz szalonej przygody. Wolny czas spędza na torach wyścigowych, lub w górach, mierząc się w walce z ostrymi winklami. Zimową porą szlifuje formę na nartach i marzy o nowym sezonie. Na służbie w Motovoyager doniesie o wszystkim, o czym powinniście wiedzieć by nic Was nie ominęło i byście mogli czerpać garściami z najwspanialszego hobby na świecie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Arc Vector powstanie pomimo bankructwa firmy – to będzie najbardziej zaawansowany motocykl elektryczny

Arc to brytyjska firma zajmująca się produkowaniem motocykli, która aktualnie przeżywa fatalny okres i ogłosiła bankructwo. Pomimo sporych problemów jasno stwierdziła, że do końca...

Borkoś, pierwszy raz od październikowego wypadku, staje na nogi! [aktualny stan zdrowia]

Marcin Borkowski, czyli popularny Borkoś, ratownik medyczny jeżdżący motoambulansem, uległ w październiku bardzo poważnemu wypadkowi podczas pełnienia swojego dyżuru. Powoli, po przejściu wielu skomplikowanych operacji,...

Kierowcy wysłali policji rekordową liczbę nagrań video w ramach akcji Stop Agresji Drogowej

Videorejestratory szturmem trafiają do samochodów, ale także coraz chętniej motocykliści korzystają z różnego rodzaju kamer, które rejestrują drogę. Wobec tego zeszły rok okazał się...

Pierwszy, wzorcowy salon motocyklowej marki premium – MV Agusta otwarty w Poznaniu przez Grupę Karlik

MV Agusta Poznań to autoryzowany salon i serwis kultowej marki motocykli, która powstała we Włoszech w 1945 roku. Prowadzony jest przez Grupę Karlik -...

Był niewłaściwie ubrany i jechał motocyklem. Dostał aż 1500 złotych mandatu. [Uwaga na policję ze Skarżyska-Kamiennej !]

Mówią, że nie ma złej pogody na motocykl, a jedynie źle ubrani motocykliści. Najwidoczniej sentencję tę znają doskonale funkcjonariusze świętokrzyskiej drogówki. Ich szczególną uwagę...