W połowie lat 60. ubiegłego wieku inżynierowie Kijowskiej Fabryki Motocykli (KMZ) podjęli próbę radykalnego unowocześnienia produkowanych motocykli, a tym samym odejścia od klasycznego wzornictwa, korzeniami sięgającego jeszcze BMW R-71.
Nowe trendy, nowy look
Nowy motocykl, który otrzymał oznaczenie Dniepr-1, nawiązywał do modnych wówczas trendów. Wyposażono go między innymi w rozbudowane owiewki oraz prostokątny reflektor umieszczony w nieruchomej obudowie. W podobnym stylu powstało wówczas sporo motocykli, jak chociażby dobrze znana nam SHL M-17 Gazela, Junak M-14 Iskra czy MZ Trophy.
Całkowicie nowy bokser
Podstawowym produktem KMZ był wówczas K-750. Dniepr-1 był zdecydowanym krokiem naprzód, zrywał bowiem z kilkudziesięcioletnią tradycją ewolucyjnej zmiany M-72. Prócz całkowicie odmiennego nadwozia zastosowano także nowy silnik. Nadal był to dwucylindrowy bokser, jednak w przeciwieństwie do poprzedników, była to jednostka górnozaworowa, o pojemności 650 cm3, rozwijająca moc 32 KM.
Tylko prototypy…
W latach 1966 – 1967 zbudowano kilkanaście prototypów. Niektóre źródła mówią nawet o dwunastu sztukach. Pomimo pozytywnych ocen do produkcji seryjnej jednak nie doszło. Zakład nie uzyskał dofinansowania na budowę linii wytwarzania owiewek. Jedynie silnik został przyjęty do produkcji i trafił do modelu K-650.
Co najmniej jeden z prototypów przetrwał do naszych czasów, jednak bez wózka bocznego (na zdjęciach). Prototypy o oznaczeniu 1 były pierwszymi motocyklami KMZ, które otrzymały nazwę Dniepr.
K-650 był natomiast wytwarzany w dużej liczbie, w latach 1967 – 1977 powstało 36 963 egzemplarzy. Był to pierwszy seryjny motocykl z KMZ wyposażony w silnik górnozaworowy.
Koniec KMZ
Brak zasadniczej modernizacji motocykli zemścił się na KMZ po upadku ZSRR. Jednoślady z Kijowa nie wytrzymywały konkurencji z konstrukcjami japońskimi i zachodnioeuropejskimi, które zaczęto sprowadzać na dużą skalę. Produkcja trwała jeszcze przez kilka lat XXI wieku, jednak w znaczniej zmniejszonej liczbie. Do końca wytwarzano motocykle o klasycznej konstrukcji, będące głęboką modernizacją wojennej M-ki.