śr, 23 Cze 2021

Brough Superior Golden Dream – angielski super motocykl uśmiercony przez Hitlera

-

W latach trzydziestych ubiegłego wieku ta brytyjska firma uważana była za jedną z najlepszych na świecie, a jej produkty cieszyły się też opinią najszybszych. Najlepszy na świecie motocykl – Golden Dream – przed wybuchem wojny został wytworzony w zaledwie pięciu egzemplarzach. W związku z zagrożeniem ze strony hitlerowskich Niemiec fabrykę Brough’a zmilitaryzowano.

Założycielem marki był George Brough, który podobno już jeździł motocyklem mając zaledwie 10 lat. Będąc nastolatkiem brał już udział w wyścigach jednośladów. Początkowo dosiadał maszyn pochodzących z fabryki ojca, z którym z czasem wszedł w spółkę. W 1919 roku podjął decyzję o założeniu własnej firmy. Na motocykl, który jako pierwszy nosił dumną nazwę Brough Superior trzeba było poczekać jeszcze dwa lata.

Oprócz doskonałych osiągów motocykle Brough Superior cechowały się wysoką jakością i dbałością o szczegóły. Z tego powodu często były porównywane do Rolls Royce’ów. O dziwo samochodowy potentat nie wniósł zastrzeżeń do zestawiania obok siebie ich aut z motocyklami Brough’a. Jego przedstawiciele podczas wizytacji tych zakładów byli nawet pod wrażeniem obowiązujących tam norm jakości.

Encyklopedia zapomnianych motocykli – 5 nieznanych marek na literę B [Bat, Bridgestone, Batavus, Bekamo, Berneg]

Złoty sen Georga Brough’a

Ten wyjątkowy motocykl powstał w 1938 roku. Złote malowanie nie było jednak główną cechą, która wyróżniała go spośród wielu innych. Nietypowy był również silnik.

Ten czterocylindrowy czterosuw został zbudowany z układzie obróconego H, z cylindrami ułożonymi jeden na drugim – w danej chwili wszystkie tłoki poruszały się w tym samym kierunku. Silnik charakteryzował się małymi wibracjami. Wałki rozrządu napędzane były łańcuchem. Pojemność jednostki napędowej wynosiła 998 cm3. Jej zwarta konstrukcja oraz ułożenie cylindrów sprzyjały chłodzeniu.

Silnik współpracował z dwoma rodzajami skrzyń biegów – o trzech lub czterech przełożeniach. Napęd przenoszony był wałem chronionym metalową osłoną.

Wiele elementów, jak chociażby zbiornik paliwa, siodło i koła zostały zaadaptowane z innych modeli produkowanych wówczas przez Brough’a.

Premiera

Publiczna prezentacji odbyła się 7 listopada 1938 roku, na wystawie motocykli i rowerów w londyńskich Earls Court, na której pojawił się nawet książę Kentu. Golden Dream został ogłoszony sensacją pokazu. Produkcja ruszyła w następnym roku.

Przerwane marzenia

Przed wybuchem wojny zdołano wytworzyć zaledwie pięć sztuk. W związku z zagrożeniem ze strony hitlerowskich Niemiec fabrykę zmilitaryzowano. Podobno zajmowano się w niej wytwarzaniem podzespołów do lotniczych silników Merlin, stosowanych na przykład w słynnych myśliwcach Spitfire. Ciekawostką jest, że ich producentem był Rolls Royce, do którego przecież tak chętnie porównywano motocykle Brough’a.

Po wojnie Brough Superior nie zdołał powrócić do produkcji motocykli. Do naszych czasów przetrwały co najmniej trzy egzemplarze Goldena, z których jeden jest prezentowany w British National Motorcycle Museum.

Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Nadchodzi nowy japoński cruiser? Suzuki TR300

Azjatyckie portale donoszą o kolejnym motocyklu segmentu 300 – 400 cm3. Tym razem przyszła kolej na Suzuki. A dokładnie Haojue – chińskiego partnera japońskiego...

Jak wyglądałaby współczesna Suzuki Katana? Efekt lockdownu okiem Team Classic Suzuki

Pandemia koronawirusa sprawiła, że całe mnóstwo eventów, a także wyścigów zostało odwołanych. Wobec tego wiele zespołów miało nieco więcej czasu, który mogli przeznaczyć na...

Harley-Davidson rusza ze swoimi motocyklami elektrycznymi i ujawnia nazwę pierwszego modelu

Niedawno informowaliśmy was o tym, że HD stworzył osobną podmarkę, która zajmować się będzie tylko motocyklami elektrycznymi i nosić będzie znaną nam już nazwę...

Alex Harvill, amerykański śmiałek zginął podczas próby bicia rekordu świata

28-letni kaskader zginął w amerykańskim stanie Waszyngton, po rozbiciu się podczas próby pobicia rekordu świata w najdłuższym skoku motocyklem z rampy. Alex Harvill zginął...

Od Evolution do Revolution – Harley Davidson zapowiada nowy sportowy model motocykla…

Harley-Davidson zapowiada w połowie sezonu premierę nowego motocykla, która będzie miała miejsce na globalnym wydarzeniu „Od Evolution do Revolution”. Wirtualna premiera odbędzie się 13...