Nie każdy motocykl nadaje się do schodzenia na kolano. Szczególnie gdy jeźdźcowi brakuje umiejętności. Oto analiza przypadku: Harley-Davidson Street Glide na poboczu w nowym dziale Wypadki Motocyklowe

Zaprezentowany film może być przykładem jak jeździć NIE należy. Biker wyszedł z feralnego zakrętu bez szwanku, miał jednak przy tym sporo szczęścia. Gdyby jego odziana w zwykłe trzewiki podwinięta stopa trafiła pod kufer – a brakowało do tego naprawdę niewiele – cała sytuacja wyglądała by zupełnie inaczej. Lepiej też nie myśleć o skutkach takiego upadku przy złożeniu się w prawy zakręt, gdy z naprzeciwka jedzie inny pojazd. Inne podobne wypadki motocyklowe kończą się często o wiele gorzej.

Można się zastanawiać, czy w tym przypadku motocyklista mógł mimo wszystko wyjść z zakrętu, gdyby nie spanikował. Wydaje się nam że jednak nie – dlatego jako główny błąd uznaliśmy prędkość (oczywiście w stosunku do motocykla). Ktoś inny być może uzna, że nawet przy takim pochyleniu wystarczyło utrzymać kierownicę i trzymać gaz, by mimo wszystko się nie przewrócić.

Ostatecznie dla jeźdźca upadek zakończył się bez większych uszkodzeń. Nie można tego niestety powiedzieć o jego Harleyu.

STATYSTYKA WYPADKU 

Warunki: poza miastem

Nawierzchnia: asfalt

Pogoda: dobra

Motocykl: chopper-cruiser

Główny błąd:  zbyt duża prędkość w zakręcie

Inne błędy: brak odpowiedniego stroju, spanikowanie, podpieranie się stopą

Konsekwencje: niewielkie

Wypadki motocyklowe: baggerem na kolano

5 KOMENTARZE

  1. Przyczyny tego wypadku należy szukać długo przed tym, jak kierujący motocyklem zaczął trzeć podnóżkami o asfalt. Największym błędem jaki popełnił było złe ocenienie zakrętu, oraz nieprawidłowe wejście w zakręt. Wystarczyło by jedynie jakby zaczął od zewnętrznej, powoli składać się w zakręt z utrzymaniem jednostajnej prędkości. Nie przewidział również, że zakręt jest ciaśniejszy (niż przewidywał) Mam wrażenie jakby za szybko go ściął. Dodatkowo na uwagę zasługuję fakt, że w pewnym momencie bez najmniejszego powodu tylko koło dostaje uślizgu. Jeśli ktoś miał okazję oglądać kompletny film, z różnymi rodzajami motocykli na tym wirażu, zorientuję się, że ten odcinek asfaltu jest felerny… Być może piach, wilgoć lub błąd konstrukcyjny… Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ