czw, 24 Cze 2021

Walizkowe motocykle – przegląd wybranych składanych jednośladów

-

Koncepcja małych pojazdów, które bez problemu można zapakować do samochodu, czy podręcznego bagażu odżywa co jakiś czas. Jednym z nowszych konceptów jest japoński jednoślad, z nadmuchiwanym nadwoziem.

Składane motorowery i motocykle miały być sposobem na zakorkowane aglomeracje lub dopełnieniem samochodu, podczas wakacyjnych wypraw. Przez narzucenie wymogów, co do masy i wymiarów, siłą rzeczy dysponowały małymi silnikami o niewygórowanych osiągach.

Honda Motocompo

Składak Hondy został stworzony na początku lat 80. XX wieku, z myślą o przewożeniu w bagażnikach samochodów, nawet tych najmniejszych. Przed transportem należało złożyć kierownicę, siodełko i podnóżki, które chowały się w plastikowym korpusie.

Motocompo mierzyła 118,5 cm długości i ważyła zaledwie 45 kg. Napędzał ją dwusuwowy, chłodzony powietrzem silnik  klasy 50 cm3, o mocy 2,5 KM. Pozwalał on na rozpędzenie pojazdu do prędkości około 30 km/h. Z uwagi na niewielkie zainteresowanie, produkcję zakończono po trzech latach. Być może niebawem ujrzymy odrodzone Motocompo, ale już w elektrycznej wersji.

Solex Micron

Choć ta francuska firma jest kojarzona głównie z produkcją gaźników, to w swojej historii zajmowała się również wytwarzaniem jednośladów. Pochodzący z 1967 roku Micron był klasyfikowany, jako motocykl a nie motorower, co miało konsekwencje w postaci konieczności posiadania tablicy rejestracyjnej i ubezpieczenia.

Kierowca musiał się natomiast legitymować posiadaniem prawa jazdy. Długość, to 119 cm, a waga 32 kilogramy. Silnik osiągał moc niespełna 1 KM. Powstało około 4000 Micronów.

Lambretta 50 Innocenti Rosela

Spośród pozostałych składaków, o kanciastych kształtach Rosela wyróżnia się niebanalnym kształtem, jak na włoski pojazd przystało. Reflektor wpasowano w główną część ramy, co nadaje jej nieco kosmicznego designu.

Dwusuwowy silnik klasy 50 cm3 został zapożyczony z modelu J50. Pozwalał on na rozpędzenie małej Lambretty do 40 km/h. Składana była jedynie kierownica. W wersji złożonej Rosela miała 90 cm długości i 65 wysokości.

Carnielli Graziella

Projekt pochodzi z 1964 roku. Firma Carnielli, choć u nas praktycznie nieznana, mogła się już wówczas pochwalić blisko półwiecznym dorobkiem w produkcji jednośladów.

Tym co już na pierwszy rzut oka wyróżniało Graziellę, była kierownica zamocowana przed osią obrotu przedniego zawieszenia. Do napędu wykorzystana została niemiecka jednostka napędowa Sachs, o pojemności 47 cm3. Ten dziwaczny pojazd rozpędzał się do 24 km/h.

Centaur

Twórca tego walizkowego pojazdu był James Wilford Foster, który zanim zajął się tworzeniem własnych pojazdów, był amerykańskim przedstawicielem Lambretty. Ciekawostką było zastosowanie linki do rozruchu silnika o pojemności 49 cm3. Jednostka wywodząca się z gokartów, była w stanie rozpędzić skuter do prędkości ponad 60 km/h.

Po złożeniu miał on wymiary 49 x 73,5 x 39,2 cm. Waga to 45 kilogramów. Pojazd był reklamowany, jako dodatkowy środek transportu do zabrania do samochodu, łodzi, a nawet samolotu. Centaur produkowany był w latach 1960 – 1965.

 

Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Od Evolution do Revolution – Harley Davidson zapowiada nowy sportowy model motocykla…

Harley-Davidson zapowiada w połowie sezonu premierę nowego motocykla, która będzie miała miejsce na globalnym wydarzeniu „Od Evolution do Revolution”. Wirtualna premiera odbędzie się 13...

Pościg za motocyklistą na warszawskiej Białołęce zakończył się wypadkiem policyjnego motocykla

Nie o takich zakończeniach pościgów chcielibyśmy was informować, ale stało się. Chociaż miało to być z pozoru normalne zatrzymanie do rutynowej kontroli, to efektem...

MotoGP Niemiec: And Still! Król Sachsenring – Marc Marquez [WYNIKI]

Tak, zrobił to! Marc Marquez, którego kariera jeszcze kilka miesięcy temu wisiała na włosku i który nie ukończył trzech ostatnich wyścigów, pokazał, że GP...

Badania techniczne motocykli mają być obowiązkowe w całej Unii Europejskiej

W Polsce właściciele motocykli muszą cyklicznie udawać się na badanie techniczne tak samo, jak kierowcy samochodów osobowych. Nie jest to jednak standardem na terenie...

Kolejne 90 mandatów wystawionych w wyniku pracy policyjnego drona

Zakup policyjnych dronów, jak widać, był strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Już od pierwszych dni służby w szeregach policji zbiera on ogromne żniwo i sieje...