ciekawostki25 groszy za litr, czy to możliwe? Tak! To paliwo wodnowęglowe prof....

25 groszy za litr, czy to możliwe? Tak! To paliwo wodnowęglowe prof. Mazurkiewicza!

-

Pomimo, że pomysł nie jest nowy, to wiele osób chciałoby, aby znalazł zastosowanie w napędzie pojazdów mechanicznych. Cena za litr po prostu powala…

Paliwo powstałe w wyniku połączenia węgla i wody jest od wielu lat stosowane w Chinach. Na razie znalazło powszechne zastosowanie w elektrociepłowniach, a kraj ten rocznie produkuje go ponad 60 milionów ton rocznie. W porównaniu z węglem okazuje się tańsze i o wiele bardziej ekologiczne, co w dzisiejszych czasach jest nie lada argumentem za jego stosowaniem.

Powstaje ono poprzez rozdrobnienie węgla do mikronowych ziaren i połączenie ich z wodą, przy czym pierwszy składnik stanowi około 55-70 procent zawartości. Do produkcji wykorzystywany może być zarówno węgiel kamienny, jak i brunatny. Paliwo wzbogacane jest składnikami, które mają za zadanie przeciwdziałać zamarzaniu, a także zapewnić jednolitą strukturę. Dodatkowo obniżają one temperaturę zapłonu. Poza Chinami technologię tę stosują na szerszą skalę także Rosja i Włochy.

Udział Polaków w rozwoju paliwa zawiesinowego

Dotychczasowe badania w naszym kraju ograniczały się głównie do zastosowania zawiesiny wodnowęglowej w elektrociepłowniach. Prowadzone były między innymi przez Instytut Chemiczny Przeróbki Węgla z Zabrza, a także spółkę Porto Palo Sp. z o.o. przy współudziale Politechniki Śląskiej.

Być może przełomem będzie opracowanie przez profesora Mariana Mazurkiewicza z Missouri University of Science and Technology w Rolla w Stanach Zjednoczonych. Dzięki jego pracom jest możliwe uzyskanie drobin węglowych o wielkości 10-15 mikronów, czyli trzy, a nawet czterokrotnie mniejszych, niż dotychczas. Skutkuje to lepszym spalaniem i możliwością uzyskania większej mocy urządzeń pracujących na tym paliwie.

Nowa technologia ma zostać wykorzystana w pierwszej kolejności do celów grzewczych. Zamiary twórcy sięgają jednak dalej i zamierza on sprawdzić możliwość wykorzystania paliwa do napędu pojazdów.

Woda i węgiel w silnikach motocyklowych?

Opisywane paliwo ma jedną ważną zaletę w porównaniu z obecnie dostępnymi. Obliczenia profesora Mazurkiewicza wskazują bowiem, że jego koszt można skalkulować na poziomie 25 groszy za litr. To powoduje, że warto inwestować w badania nad nim. Obecnie rozważane jest użycie nowego paliwa do silników Diesla oraz jako wzbogacenie innych paliw. Choć motocykle z tym typem jednostki napędowej powstały, to jednak nie tylko nie wyparły, ale nawet nie zdominowały jednośladów z silnikami benzynowymi, w wielkość ich produkcji była zawsze marginalna.

11 najdziwniejszych motocykli z silnikami: Diesla, Wankla, parowymi, lotniczymi, rotacyjnymi…

Obowiązująca w Europie Zachodniej tendencja do ograniczania możliwości poruszania się po miastach samochodów z silnikami Diesla, a także coraz częstsze zapowiedzi nakazu zakończenia ich produkcji, mogą oznaczać, że tanie paliwo profesora Mazurkiewicza nie będzie w ogóle stosowane do napędu pojazdów. Być może po prostu ten – zapewne przełomowy – wynalazek nie trafił w swój czas.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Krzysztof Brysiak
Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ