Pomimo, że pomysł nie jest nowy, to wiele osób chciałoby, aby znalazł zastosowanie w napędzie pojazdów mechanicznych. Cena za litr po prostu powala…
Paliwo powstałe w wyniku połączenia węgla i wody jest od wielu lat stosowane w Chinach. Na razie znalazło powszechne zastosowanie w elektrociepłowniach, a kraj ten rocznie produkuje go ponad 60 milionów ton rocznie. W porównaniu z węglem okazuje się tańsze i o wiele bardziej ekologiczne, co w dzisiejszych czasach jest nie lada argumentem za jego stosowaniem.
Powstaje ono poprzez rozdrobnienie węgla do mikronowych ziaren i połączenie ich z wodą, przy czym pierwszy składnik stanowi około 55-70 procent zawartości. Do produkcji wykorzystywany może być zarówno węgiel kamienny, jak i brunatny. Paliwo wzbogacane jest składnikami, które mają za zadanie przeciwdziałać zamarzaniu, a także zapewnić jednolitą strukturę. Dodatkowo obniżają one temperaturę zapłonu. Poza Chinami technologię tę stosują na szerszą skalę także Rosja i Włochy.
Udział Polaków w rozwoju paliwa zawiesinowego
Dotychczasowe badania w naszym kraju ograniczały się głównie do zastosowania zawiesiny wodnowęglowej w elektrociepłowniach. Prowadzone były między innymi przez Instytut Chemiczny Przeróbki Węgla z Zabrza, a także spółkę Porto Palo Sp. z o.o. przy współudziale Politechniki Śląskiej.
Być może przełomem będzie opracowanie przez profesora Mariana Mazurkiewicza z Missouri University of Science and Technology w Rolla w Stanach Zjednoczonych. Dzięki jego pracom jest możliwe uzyskanie drobin węglowych o wielkości 10-15 mikronów, czyli trzy, a nawet czterokrotnie mniejszych, niż dotychczas. Skutkuje to lepszym spalaniem i możliwością uzyskania większej mocy urządzeń pracujących na tym paliwie.
Nowa technologia ma zostać wykorzystana w pierwszej kolejności do celów grzewczych. Zamiary twórcy sięgają jednak dalej i zamierza on sprawdzić możliwość wykorzystania paliwa do napędu pojazdów.
Woda i węgiel w silnikach motocyklowych?
Opisywane paliwo ma jedną ważną zaletę w porównaniu z obecnie dostępnymi. Obliczenia profesora Mazurkiewicza wskazują bowiem, że jego koszt można skalkulować na poziomie 25 groszy za litr. To powoduje, że warto inwestować w badania nad nim. Obecnie rozważane jest użycie nowego paliwa do silników Diesla oraz jako wzbogacenie innych paliw. Choć motocykle z tym typem jednostki napędowej powstały, to jednak nie tylko nie wyparły, ale nawet nie zdominowały jednośladów z silnikami benzynowymi, w wielkość ich produkcji była zawsze marginalna.
11 najdziwniejszych motocykli z silnikami: Diesla, Wankla, parowymi, lotniczymi, rotacyjnymi…
Obowiązująca w Europie Zachodniej tendencja do ograniczania możliwości poruszania się po miastach samochodów z silnikami Diesla, a także coraz częstsze zapowiedzi nakazu zakończenia ich produkcji, mogą oznaczać, że tanie paliwo profesora Mazurkiewicza nie będzie w ogóle stosowane do napędu pojazdów. Być może po prostu ten – zapewne przełomowy – wynalazek nie trafił w swój czas.