Spokojny zimowy sen. 11 wskazówek jak dobrze zabezpieczyć motocykl [PORADY]

-

Do zimowania motocykla trzeba się przygotować. Zbyt wysoka temperatura może mieć zły wpływ na stan niektórych elementów gumowych, a wraz ze spadkiem temperatury, wzrasta tendencja do skraplania pary wodnej na metalowych elementach motocykla.

Idealne warunki to suche i wolne od kurzu pomieszczenie, w którym panuje stała temperatura około 18 stopni Celsjusza. Największym wrogiem jest wilgoć – ma ona wpływ nie tylko na stan powierzchni metalowych, ale niszcząco oddziałuje także na powłoki lakiernicze, tapicerkę, ogumienie, a przede wszystkim na instalację elektryczną motocykla.

Lepiej zatem pozostawić motocykl pod wiatą, niż zamknąć go na całą zimę w wilgotnej piwnicy. Jeżeli motocykl będzie zimował w nieogrzewanym pomieszczeniu, trzeba przygotować go lepiej. Dobowe wahania temperatury powietrza mogą spowodować skraplanie się pary wodnej w zbiorniku paliwa, wewnątrz bloku silnika, a także w układzie wydechowym.

Proces ten powtarza się każdej doby i po kilku tygodniach w zbiorniku paliwa możemy mieć nawet litr wody. Wilgoć może skraplać się także wewnątrz cylindrów, których zawory są otwarte. Jeżeli odpowiednio nie zabezpieczymy motocykla, to na wiosnę może okazać się, że silnik jest do remontu. Oto 11 porad, które pomogą dobrze przygotować motocykl do zimowego snu.

1. Zabezpiecz odpowietrzenia

odmaZbiornik napełnij po brzegi a odpowietrzenie w korku zaklej kawałkiem taśmy izolacyjnej. Jeżeli zbiornik jest wyposażony w odpowietrzenie syfonowe, zatkaj rurkę odpowietrzającą wyprowadzoną w okolicy wahacza tylnego. W nowszych motocyklach z recyrkulacją oparów zatkaj wlot powietrza do obudowy filtra. Możesz do tego użyć zwykłej, zwiniętej foliowej torby na zakupy.

Jeżeli motocykl wyposażony jest w gaźnikowy układ zasilania, zatkaj rurki odpowietrzające gaźników, które mogą być wyprowadzone w okolicy wahacza tylnego.

2. Otwórz czasem kranik w gaźniku

KranikOd czasu do czasu na kilka minut otwórz kranik paliwa na swobodny wypływ ze zbiornika. Nastąpi wówczas dopełnienie poziomów paliwa w komorach pływakowych. Jeżeli nie zrobisz tego raz lub dwa razy w miesiącu, paliwo odparuje z komór pływakowych, a ich ścianki mogą pokryć się warstewką tlenku, na skutek działania wilgoci.

3. Osłoń tłumiki

wydechAby nie dopuścić do gromadzenia pary wodnej wewnątrz układu wylotowego i na ściankach cylindrów, osłoń wyloty tłumików za pomocą torebek foliowych mocowanych gumką aptekarską. Podobnie można też zasłonić wlot powietrza do obudowy filtra powietrza. Tam tam skuteczniejsza może się jednak okazać ciasno wepchnięta bawełniana szmatka.

4. Podłącz akumulator

akumulatorAkumulator można wymontować z motocykla na czas postoju lub – bez wyjmowania – podłączyć do ładowarki podtrzymującej napięcie. Jeżeli podłączamy akumulator do ładowarki, to bezpieczniej będzie odłączyć przynajmniej przewód masowy instalacji elektrycznej motocykla od zacisku akumulatora.

5. Sprawdź płyn chłodzący

chłodziwoJeżeli motocykl jest wyposażony w układ chłodzenia cieczą, sprawdź miernikiem odporność płynu chłodniczego na zamarzanie. Dobrze jest stosować w motocyklowym układzie chłodzenia specjalny płyn motocyklowy lub płyn bezwodny. Płyny te są odporniejsze na rozwarstwienie spowodowane długotrwałym postojem i lepiej chronią silnik poddany długotrwałemu działaniu niskich temperatur.

6. Nawoskuj nadwozie

woskPokryj nadwozie motocykla solidną porcją wosku samochodowego. Będzie to przeciwdziałać wpływowi wilgoci na elementy chromowane i lakierowane. Wosk pozostaw bez polerowania. Powierzchnie chromowane warto zabezpieczyć warstewką oleju lub także zawoskować.

7. Okryj maszynę

przykryjW zimnym garażu osłoń możliwie szczelnie osłoń motocykl plandeką wodoodporną. Przynajmniej raz w miesiącu przy słonecznej pogodzie zdejmuj plandekę i pozostaw do przeschnięcia.

8. Zadbaj o olej

olejW motocyklu przechowywanym w ciepłym garażu, olej wymień przed sezonem zimowym. Wtedy przez czas postoju żrące zanieczyszczenia z przepracowanego oleju nie będą oddziaływać na uszczelnienia i elementy silnika.

W motocyklu przechowywanym w zimnym garażu olej wymień natomiast po sezonie zimowym. W niskiej temperaturze procesy chemiczne zachodzą bowiem wolniej. Ponadto  w czasie postoju do oleju może dostać się woda pochodząca z pary wodnej skroplonej wewnątrz bloku silnika.

9. Wyczyść i nasmaruj łańcuch

łańcuchZawsze przed postojem zimowym oczyść i nasmaruj łańcuch i zębatki. Rdza, nawet niewidoczna gołym okiem pod koniec sezonu, może katastrofalnie wpłynąć na stan łańcucha. Na wiosnę czeka cię wtedy wymiana łańcucha.

10. Podeprzyj motocykl

podperzyjPodczas postoju zimowego motocykl ustaw na podstawce centralnej. Jeśli twój sprzęt jej nie posiada, podeprzyj go specjalnym podnośnikiem, aby opony nie uległy zdeformowaniu od nadmiernego nacisku.

11. Nie uruchamiaj na chwilę

startPodczas zimowego postoju nie uruchamiaj silnika “na chwilę”. Po starcie pozostaw motocykl do całkowitego nagrzania i pozwól aby przez kilka minut popracował z właściwą temperaturą pracy. Nie dopuścisz w ten sposób do powstawania szkodliwych osadów wewnątrz cylindra, na świecach zapłonowych i w układzie wylotowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY