Motocykl do zimowego postoju trzeba przygotować w sposób szczególny. Zbyt wysoka temperatura może mieć zły wpływ na stan niektórych elementów gumowych, a wraz ze spadkiem temperatury, wzrasta tendencja do skraplania pary wodnej na metalowych elementach motocykla.

Tekst: Rafał Dmowski

Idealne warunki to suche i nie zakurzone pomieszczenie, w którym panuje stała temperatura około 18 stopni Celsjusza. Największym wrogiem jest wilgoć – ma ona wpływ nie tylko na stan powierzchni metalowych, ale niszcząco oddziałuje także na powłoki lakiernicze, tapicerkę, ogumienie, a przede wszystkim na instalację elektryczną motocykla.

Lepiej zatem pozostawić motocykl pod wiatą, niż zamknąć go na całą zimę w wilgotnej piwnicy. Jeżeli motocykl będzie zimował w nieogrzewanym pomieszczeniu, trzeba przygotować go lepiej. Dobowe wahania temperatury powietrza mogą spowodować skraplanie się pary wodnej w zbiorniku paliwa, wewnątrz bloku silnika, a także w układzie wydechowym.

Proces ten powtarza się każdej doby i po kilku tygodniach w zbiorniku paliwa możemy mieć nawet litr wody. Wilgoć może skraplać się także wewnątrz cylindrów, których zawory są otwarte. Jeżeli odpowiednio nie zabezpieczymy motocykla, to na wiosnę może okazać się, że silnik jest do remontu. Oto 11 porad, które pomogą dobrze przygotować motocykl do zimowego snu.

1. Zabezpiecz odpowietrzenia

odmaZbiornik napełnij po brzegi a odpowietrzenie w korku zaklej kawałkiem taśmy izolacyjnej. Jeżeli zbiornik jest wyposażony w odpowietrzenie syfonowe, zatkaj rurkę odpowietrzającą wyprowadzoną w okolicy wahacza tylnego. W nowszych motocyklach z recyrkulacją oparów zatkaj wlot powietrza do obudowy filtra. Możesz do tego użyć zwykłej, zwiniętej foliowej torby na zakupy.

Jeżeli motocykl wyposażony jest w gaźnikowy układ zasilania, zatkaj rurki odpowietrzające gaźników, które mogą być wyprowadzone w okolicy wahacza tylnego.

2. Otwórz czasem kranik w gaźniku

KranikOd czasu do czasu na kilka minut otwórz kranik paliwa na swobodny wypływ ze zbiornika. Nastąpi wówczas dopełnienie poziomów paliwa w komorach pływakowych. Jeżeli nie zrobisz tego raz lub dwa razy w miesiącu, paliwo odparuje z komór pływakowych, a ich ścianki mogą pokryć się warstewką tlenku, na skutek działania wilgoci.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ