pon., 16 maj 2022

Jazda motocyklem czy picie alkoholu? Testujemy alkomat osobisty PROMILER iSOBER 30

-

Połączenie motocykli z alkoholem nie jest zbyt dobre, zdrowe ani legalne. Problem jednak w tym, że motocykl oprócz sprawiania nam przyjemności samą jazdą, często jest środkiem transportu, albo pretekstem do spotkania się z przyjaciółmi. Mieszkamy w Polsce, i nie oszukujmy się, że większość takich spotkań wiąże się z wypiciem w towarzystwie chociaż piwka lub dwóch. Co wtedy? Wsiadać na motocykl, czy nie? I tu wchodzi PROMILER iSOBER 30 – cały na biało. 

Do testów od firmy PROMILER dostaliśmy ich kompaktowe urządzenie – iSOBER 30, czyli poręczny, kieszonkowy alkomat. Zarówno jeśli chodzi o cenę tego urządzenia wynoszącą 499 zł, jak i jakość oraz wygląd jego opakowania, od razu widać że mamy do czynienia z produktem premium. Jakość na prawdę czuć na każdym kroku. Ogromne, w porównaniu do wielkości samego alkomatu pudełko, z napisami w języku polskim, informuje nas o tym, że ze sprzętu marki PROMILER korzysta również polska policja. Wchodzę na stronę promiler.com, i wśród urządzeń z zakładki dla policji rozpoznaję charakterystyczny żółty alkomat, w który miałem okazję nieraz już dmuchać podczas kontroli drogowej. Ciekawe…

Środowisko testowe

Impreza rodzinna. Stół zastawiony pysznościami, a wśród przekąsek i dań głównych ona – nasza bateria testowa – butelka polskiej, kraftowej wódki o pojemności jedynie pół litra. Zawodnicy biorący udział w teście to ja i mój tata.

Jednak zanim przystąpimy do konsumpcji czytamy instrukcję obsługi. Nie, nie butelki, bo mój ojciec zna to zagadnienie już od jakichś 55 lat, a i moje doświadczenie w piciu trunków o mocy 40% sięga ponad dwóch dekad. Zatem żarty na bok. Aby wykonać najbardziej wiarygodny pomiar należy zakończyć konsumpcję alkoholu, ale także jedzenia i nieprocentowego picia, 30 minut przed przystąpieniem do dmuchania. Piętnaście minut przed pomiarem należy wypłukać usta czystą wodą. Potem należy wykonać trzy pomiary w minutowych odstępach, a za wiarygodny potraktować najwyższy uzyskany wynik. Z taką wiedzą można rozpocząć wchłanianie pokarmów oraz testowej wódki.

Spożycie liczyliśmy kielonkami o pojemności 25 ml. Wypiłem w sumie 6 kieliszków przezroczystego trunku, a mój tata, jako osoba bardziej doświadczona, spożył ich 8. Spożywanie wódki oczywiście obficie zakąszaliśmy różnymi potrawami przygotowanymi przez moją żonę. Ach, wspaniałe, smaczne testy w rodzinnym towarzystwie – pierwsze takie odkąd pracuję w Motovoyagerze…

Jazda motocyklem czy picie alkoholu? Testujemy alkomat osobisty PROMILER iSOBER 30

Całość konsumpcji, od pierwszego kieliszka do ostatniego, trwała jakieś 2,5-3 godziny. Ani przez chwilę żaden z nas nie czuł, że ma coś w czubie, bo ilości alkoholu, w stosunku do ilości pochłoniętego jedzenia, były absolutnie nieproporcjonalne. Tym bardziej ciekawiło nas wskazanie alkomatu. Czy wykryje takie znikome wartości? W końcu jesteśmy obaj w pełni trzeźwi – tak nam się przynajmniej wydawało. Odczekaliśmy 30 minut, płucząc usta na kwadrans przed pomiarem. Jednak myślę, że złamaliśmy zakaz picia przez pół godziny przed pomiarem,  bo obaj przepłukaną wodę po prostu połknęliśmy. A dobra… nieważne.

PROMILER iSOBER 30 w dłoń!

Przystąpiliśmy do pomiarów. Naciśnij przycisk włączający urządzenie. Poczekaj aż pojawi się cyfra zero. Włóż jednorazowy ustnik, lub wyciągnij specjalną, chowaną końcówkę. Dmuchaj dopóki nie usłyszysz sygnału nakazującego przestać, co zajmuje około 6 sekund. Sprawdź wynik. Co ciekawe dźwięk sygnalizujący wynik jest inny gdy wskazanie to 0,00, a inny gdy pokazuje procenty.

Jazda motocyklem czy picie alkoholu? Testujemy alkomat osobisty PROMILER iSOBER 30

Ja wydmuchałem bezpieczny dla kierowcy wynik 0.13, a tata na granicy – 0,20, ale już zaliczający go do grona znajdujących się pod wpływem alkoholu (według prawa całkowicie trzeźwy byłby, gdyby wydmuchał 0.19 lub mniej).

Jazda motocyklem czy picie alkoholu? Testujemy alkomat osobisty PROMILER iSOBER 30

Pomiary powtórzyliśmy jeszcze po dwa razy. Za każdym razem pokazały tyle samo. Żadnych wahań, żadnej zmiany zeznań. Ciekawe.

Sprawdzamy

Po naszej alkoholowej libacji należało odwieźć rodziców do domu. Mieszkają oni w bardzo niedalekiej odległości od komisariatu, więc przejechaliśmy przez niego. Samochód prowadziła oczywiście moja żona, żeby nie było. Na komisariacie poprosiliśmy o badanie alkomatem, mówiąc że obaj chcemy niedługo prowadzić auta (przepraszam za drobne kłamstwo). Miły policjant powiedział, że nie ma sprawy i skontrolował nas za pomocą, a jakże – mobilnego żółtego alkomatu. Zdziwiłem się, bo okazał się on innej firmy niż PROMILER, zatem ten charakterystyczny wzór jest powielany także przez innych producentów.

Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w krajach europejskich oraz wschodnich? [2022]

Niestety funkcjonariusz nie pozwolił mi na wykonanie zdjęć uzyskanych wyników, więc musicie uwierzyć na słowo. Ja wydmuchałem 0.11 (-0.02), a tata 0,17 (- 0.03). Od pomiaru w domu do pomiaru na komisariacie minęło dokładnie 25 minut.

Co to oznacza?

Jeżeli pomiar alkomatem osobistym byłby optymistyczny, czyli zaniżał wynik, byłby to bardzo zły znak poddający w wątpliwość sens posiadania tego urządzenia. Wydaje mi się, że czas, jak i spacer na miejsce parkingowe, a potem z samochodu do komisariatu, mogły spokojnie zredukować zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu o te ułamki, potwierdzając co do joty domowy wynik urządzenia PROMILER iSOBER 30. Brawo.

W mojej ocenie urządzenie spełnia wszystkie moje kryteria. Nie wiem co mogłoby robić lepiej. Może tylko z pokrowcem na nie przesadzili, bo nie mam zamiaru jeździć z taką wielką skrzynką

Moja ocena to 9/10

Garść technikaliów PROMILER iSOBER 30

Jazda motocyklem czy picie alkoholu? Testujemy alkomat osobisty PROMILER iSOBER 30

  • Urządzenie wraz z dwiema bateriami AAA (w zestawie) waży 65,5 grama
  • Wraz z urządzeniem otrzymujemy 5 jednorazowych ustników, instrukcję obsługi i pokrowiec
  • Promiler iSOBER30 wyposażony jest w sensor elektrochemiczny, który jest niezwykle czuły (błąd pomiaru przy wskazaniu 1,0 promila to +/- 0,07 promila)
  • Urządzenie wykrywa alkohol do 48h po jego spożyciu – idealny na kacowe powroty do domu
  • Jego kalibracja odbywa się co rok, lub co 1000 pomiarów, o czym samo urządzenie nam przypomina
  • Alkomat nie pozwoli nam dokonać pomiaru gdy zdiagnozuje jakieś nieprawidłowości w pracy urządzenia
  • Promiler iSOBER30 we wbudowanej pamięci przechowuje do 10 ostatnich pomiarów
  • Temperatura pracy urządzenia to zakres od 5 do 45 stopni Celsjusza
  • Cena 499 zł

Więcej informacji na https://www.expertmarket.pl/ Uwaga! Po wpisaniu specjalnego kodu promocyjnego „motovoyager” otrzymacie w sklepie Expertmarket 10% zniżki na zakup urządzenia PROMILER iSOBER 30!

Michał Brzozowski
Motocyklista od 20 lat, z potężnym stażem przejechanych kilometrów, dużą liczbą przetestowanych maszyn i wielką miłością do jednośladów. Przede wszystkim kocha trzy motocyklowe segmenty: hipermocne nakedy, wygodne, duże turystyczne enduro oraz lekkie i zwinne jednocylindrowe supermoto, ale nie stroni od jazdy wszystkim co ma dwa koła. Przetestuje każdy sprzęt, a większość z testowanych motocykli chociaż spróbuje postawić na koło. Absolwent filologii polskiej na UW. Prywatnie pasjonat sportu, a w szczególności rowerów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Od ilu lat można robić prawo jazdy na motocykl z motorem 50, 125, 600 [2022]

Kiedyś to było prościej. Jedno prawo jazdy na motocykl i jedna karta motorowerowa, a teraz przepisy dotyczące uprawnień do prowadzenia jednośladów są tak pokomplikowane,...

Testujemy zestaw kamer – wideorejestratorów motocyklowych Mio MiVue M760D [VIDEO]

Mio MiVue M760D to zestaw dwóch kamer (przedniej i tylnej), które zapewniają wysoką jakość obrazu niezależnie od pory dnia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu...

Eksploatacja i konserwacja motoroweru Romet Ogar 205 – serwisówka w formie nostalgicznego filmu

Z ogromną przyjemnością oglądam tego typu filmy, które prezentują zupełnie inny poziom motocyklizmu niż ten, który dane mi było poznać. Takie video mają niesamowity...

Kierowcy mają jeździć wolniej, gdy podwyższony zostanie limit prędkości – nietypowe rozwiązanie z Francji

Wydawać by się mogło, że niemożliwe jest, aby kierowcy zwolnili stosując na danym odcinku podwyższony limit prędkości. Na takie nietypowe rozwiązanie zdecydowały się władze...

Jakie są przyczyny wypadków drogowych z udziałem motocykli w Polsce?

Od kilku lat również w Polsce możemy zaobserwować trend motocyklowy, który napłynął do nas z południowych krajów Europy. Kierowcy coraz chętniej kupują, ale także...