Samochody są wciąż jednym z najpopularniejszych środków lokomocji. Dojeżdżamy nimi do pracy, ale też chętnie wybieramy je w trakcie wakacyjnych wyjazdów. Zasady bezpiecznej jazdy są niezwykle ważne podczas codziennego użytkowania pojazdu, jednak warto o nich pamiętać szczególnie podczas dłuższych tras.
Na nasze bezpieczeństwo na drodze wpływ ma wiele czynników – stan techniczny pojazdu, warunki atmosferyczne, a także zachowanie innych uczestników ruchu. Niestety nie na wszystkie z nich mamy realny wpływ, dlatego przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu lub w dłuższą trasę, warto zwrócić szczególna uwagę na to, o co sami możemy zadbać, czyli przede wszystkim o nasz samochód.
Stan techniczny auta
Kontrole stanu technicznego pojazdu każdy kierowcy przeprowadzają regularnie, ponieważ są do tego zobowiązani przez przepisy. Jednak dodatkowe badanie techniczne przed dłuższą podróżą może nas uchronić przed niespodziewaną awarią, a nawet nieszczęśliwym wypadkiem. W wyspecjalizowanym warsztacie powinniśmy zlecić kontrole układu chłodzenia, hamulcowego, amortyzatorów, zawieszenia oraz opon. Dodatkowo warto również sprawdzić działanie wszystkich świateł w pojeździe oraz zaopatrzyć się w zapasowe komplety żarówek.
Ponadto w bagażniku lub kabinie powinny znaleźć się dobrze wyposażona apteczka – wprawdzie przepisy nie zobowiązują nas do jej posiadania, ale do udzielenia pomocy osobie poszkodowanej w wypadku owszem – a także kamizelka odblaskowa czy lewarek. Niezwykle przydatnym urządzeniem są również rejestratory jazdy – zarejestrowane za ich pomocą filmy z pewnością ułatwią nam udowodnienie faktycznego przebiegu ewentualnych zdarzeń na drodze. Sprawdzone rejestratory można znaleźć na: http://www.euro.com.pl/rejestratory-jazdy.bhtml
Pełna koncentracja
Częstą przyczyną wypadków oraz kolizji na drodze jest dekoncentracja kierującego pojazdem. To może być tylko chwila – rzut okiem na ekran telefonu, aby przekonać się kto jest nadawcą właśnie odebranej wiadomości, czy poszukiwanie w torbie poręcznej butelki z wodą. Kierujący powinien ograniczyć do minimum wszelkie tego typu czynności, które odwracają jego uwagę od sytuacji na drodze. Przed podróżą warto również zadbać o porządek w samochodzie – porozrzucane papierki z pewnością nie będą dobrze wpływać na koncentrację osoby zasiadającej za kierownicą. Na bezpieczną jazdę ogromny wpływ ma również z pewnością dobrze działająca i przejrzysta nawigacja gps. Z kolei o praktycznych gadżetach samochodowych można przeczytać tu.
Kolejnym elementem, który należy mieć na uwadze, jest muzyka w samochodzie. Okazuje się bowiem, że zbyt energiczna muzyka działa pobudzająco co może w rezultacie skutkować bardziej agresywną jazdą. Dlatego zamiast ulubionych heavy metalowych rytów na czas wyjazdu warto zdecydować się na spokojniejsze tony. Z kolei jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni np. do muzyki klasycznej, może ona zadziałać usypiająco.
Kanapka za kółkiem
Wprawdzie przepisy nie zabraniają kierującym pojazdami osobowymi spożywania w trakcie jazdy pokarmów, jest to jednak z pewnością czynność, która osłabia ich koncentrację. Ponadto, jeśli w trakcie spożywania kanapki lub hot-doga kierowca doprowadzi do kolizji, okoliczność ta może zostać zinterpretowana przez sąd na jego niekorzyść, ponieważ w podczas jedzenia odrywa przynajmniej jedną rękę od kierownicy. Dlatego właśnie zwłaszcza podczas długiej podróży należy robić regularne przerwy. Podręczniki dla zawodowych kierowców wskazują, że odpoczynek powinien mieć miejsce przynajmniej po każdych 2 godzinach jazdy. Naturalnie należy to dostosować do własnych potrzeb oraz aktualnych warunków na drodze.