Budżetowe 125-tki dla wymagających – tanie motocykle do pracy i turystyki przetestowane w sezonie 2021

-

Bieżący rok okazał się obfity pod względem ilości małych motocykli testowanych w naszej redakcji. Jednoślady klasy 125 cm3 wciąż cieszą się dużą popularnością. Wpływ na to ma zarówno niska cena zakupu, jak i równie niskie koszty eksploatacji. Wiele z tych maszyn zadowala się bowiem przysłowiową kroplą benzyny. Producenci nie ograniczają się jedynie do maszyn o czysto użytkowym charakterze i oferują motocykle o różnym przeznaczeniu. Z tanich 125-tek, które wpadły mi w ręce, wybrałem te, które moim zdaniem zasługują na szczególne zainteresowanie.

Sport: Barton Blade-R

Motocykl przykuwa wzrok dopracowanym, agresywnym designem oraz jakością wykonania, w tym i części plastikowych. Pełne owiewki sprawiają, że wielu myli go z motocyklami większej pojemności. Zielona wersja kolorystyczna nierozerwalnie, i to nie tylko mi, kojarzy się z produktami Kawasaki. Barton Blade-R to kolejny dalekowschodni motocykl, którego silnik zbliża się do granicy 15 KM mocy, granicy określonej dla pojazdów kategorii prawa jazdy A1.

Budżetowe 125-tki dla wymagających – tanie motocykle do pracy i turystyki przetestowane w sezonie 2021

Jak przystało na sporta, Blade-R lubi wysokie obroty i wówczas objawia swoją prawdziwą naturę, oddając w pewnym stopniu wrażenia z jazdy wyścigowym jednośladem. Nie jest przy tym zachłanny na paliwo, zadowalając się ilościami poniżej 3 litrów na 100 kilometrów. Blade-R jest objęty aktualną promocją na motocykle Barton i oferowany jest w nowej, atrakcyjnej cenie 13 299 złotych.

Sportowy duch 125-tki – test Bartona Blade-R [test, opinie, dane techniczne, wady]

Więcej na stronie importera

Turystyka: Junak RX One 125

Małego adventura miałem okazję przetestować podczas naszej redakcyjnej wyprawy do Mikołajek.


Główną jego zaletą jest fakt, że za kwotę 14 299 złotych otrzymujemy motocykl w pełni przygotowany do uprawiania turystyki. Trzy kufry, pełne gmole, do tego chłodzony cieczą silnik o mocy 12,6 KM.

Budżetowe 125-tki dla wymagających – tanie motocykle do pracy i turystyki przetestowane w sezonie 2021

To wystarczy dla początkujących i dla tych, którzy nastawieni są na zwiedzanie, a nie na pędzenie przed siebie. Junak zadowala się przy tym około 2,5 litrami na setkę. Jest przy tym dosyć wygodny, ale planując długie dystanse dzienne, dobrze jest pomyśleć o odpoczynku. Dotyczy to zwłaszcza wysokich kierowców. Konstrukcja zyskała uznanie za małą usterkowość.

Uniwersalność: Zontes 125 Z2

To jedna z chińskich firm, która szybko zyskuje na popularności. Zainteresowanie Zontesami wynika po części z ich nowoczesnego designu, dobrego wykonania, ale też i osiągów. Za cenę 14 199 złotych otrzymujemy sprzęt wyposażony w system ABS firmy Bosch, wtrysk Delphi, oświetlenie full LED oraz wyświetlacz TFT. Silnik, to jednocylindrówka o mocy aż 14,7 KM. Motocykl chętnie reaguje na ruchy manetką, co pozwala na sprawne poruszanie się po mieście i omijanie korków.

Budżetowe 125-tki dla wymagających – tanie motocykle do pracy i turystyki przetestowane w sezonie 2021

Z2 bez problemu wyposażymy w centralny kufer i sakwy, dzięki czemu będzie mógł posłużyć do wypraw poza miasto. W połączeniu z bardzo dobrymi osiągami sprawia to, że jest to jedna z bardziej uniwersalnych tanich 125-tek, dostępnych na naszym rynku.

Skuter: Keeway Vieste 125

Pojazd odstaje osiągami od prezentowanych motocykli, jednak jego 9,5 KM w zupełności wystarczy do sprawnego przemieszczania się po mieście. Montaż niewysilonej i prostej w obsłudze jednostki napędowej to świadome działanie, mające na celu obniżenie kosztów eksploatacji. Duży komfort Vieste pozwala wykorzystać ją także do wycieczek, ale raczej po dobrych drogach, z uwagi na zawieszenie i małe koła.

Budżetowe 125-tki dla wymagających – tanie motocykle do pracy i turystyki przetestowane w sezonie 2021

Pojazd wyposażony jest w dobre hamulce, system bezkluczykowy i czytelny wyświetlacz. Testowany egzemplarz pomalowany był na ciemnoniebieski kolor. Skuter prezentuje się w nim wyjątkowo korzystnie. Szkoda, że nie jest już dostępny w tych barwach. Cena to 10 990 złotych.

Wyprzedaż 2021 w Barton Motors! Promocja obejmuje skutery, motorowery, motocykle, quady!

Krzysztof Brysiak
Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

1 KOMENTARZ

  1. Co to właściwie znaczy że design jest “agresywny”? Czy to taki sam slogan jak słowo “profesjonalna” użyte w aukcji przetykaczki do kibla na Allegro?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY