czw., 02 gru 2021

Nowa Suzuki Katana 2022 – ostrzejsza niż do tej pory! [zmiany, podstawowe różnice, dane techniczne, cena]

-

Premiera Suzuki GSX1100S Katana pierwszej generacji była ogromną sensacją w 1981 roku. Model zdobył serca motocyklistów na całym świecie i na zawsze odmienił trendy motocyklowe. Wrażenie, które zrobiła Katana było tak wielkie, że nawet dziś wpływa ona na design współczesnych motocykli. W 2022 roku nadchodzi kolejne, odświeżone wcielenie legendy… 

Każdy z elementów stylistycznych oraz komponentów silnika czy podwozia wyróżniających Katanę, przeszedł przez wiele etapów rozwojowych i był dopracowany do maksimum, by osiągnąć oczekiwany poziom wyrafinowania i funkcjonalnego piękna. Ogólnie droga rozwojowa Katany przypominała proces wykuwania japońskiego miecza, od którego nazwy pochodzi nazwa modelu.

Dalsze prace prowadzone nad doskonaleniem Katany 2022 przyniosły w efekcie jeszcze większą przyjemność z jazdy i lepsze ogólne osiągi tego motocykla. Do nowych elementów zalicza się wprowadzenie pakietu zaawansowanych systemów elektronicznych oraz poprawki, których wynikiem są jeszcze lepsze parametry silnika. Ulepszenia stylistyczne podkreślające jakość i charakterystyczny wygląd Katany obejmują nową kolorystykę dopasowaną do stylu ulicznego wojownika oraz nowe, efektowne wykończenia elementów użytkowych.

KAtanaKształtowanie nowej ulicznej legendy

Katana została zaprojektowana jako motocykl uliczny o sportowym charakterze, który wykorzystuje zadziorny styl retro i doprawia go współczesnym designem i doskonałymi osiągami. Zbudowana by zapewnić ekscytującą jazdę, jakiej możesz wymagać od współczesnego motocykla klasy 1000, Katana łączy nie tylko świetne osiągi, ale też pełną kontrolę nad nimi oraz wygodną pozycję za kierownicą.

Katana

Suzuki oddając należny hołd legendarnej Katanie, mocno zaangażowało się w budowę i dopracowanie w najmniejszych szczegółach współczesnego motocykla o osiągach i stylistyce zgodnej z obecnymi standardami maszyn klasy 1000.

Najważniejsze cechy nowej Katany 2022

Stylistyka kolorystyczna poprzedniej generacji Katany miała nawiązywać do historii modelu. Kolorystyka nowej Katany 2022 wraz z matowym i satynowym wykończeniem została dobrana tak, by pasować do współczesnych gustów. Tak dobrane barwy doskonale współpracują z nowym wyglądem elementów podwozia, tworząc wrażenie wysokiej jakości wykonania.

Zmiany stylistyczne wprowadzone w elementach podwozia to:
• Przedni widelec: kolor zmieniony z czarnego na złoty
• Koła: nowe kolory (odpowiednio do wersji)
• Sprężyna amortyzatora centralnego: kolor zmieniony z czerwonego na szary
• Siedzisko: dodane ciemne elementy w tylnej sekcji

Design składający się z pionowo ustawionego reflektora LED o wyjątkowym, prostokątnym kształcie oraz świateł pozycyjnych LED, akcentuje dynamiczny wygląd przedniej owiewki Katany.

KatanaMocna i wyraźna wiązka światła pionowo ustawionego reflektora LED zapewnia mocne oświetlenie i poprawia widoczność Katany dla pieszych oraz innych uczestników ruchu drogowego w warunkach nocnych. Design tylnego zespolonego światła LED składa się z ostrych linii oraz unikalnego schematu oświetlenia, który podkreśla nowoczesny wygląd Katany.

Katana

Czarno-szare, stopniowane siedzisko podkreśla zgrabną sylwetkę Katany, jednocześnie zapewniając wygodną pozycję i stabilne podparcie dla kierowcy. Równie ważny jest komfort pasażera, który ma do dyspozycji wygodny uchwyt.

Silnik

Katana

Czterocylindrowy, rzędowy, chłodzony cieczą silnik o pojemności 999 cm3 został dostrojony tak, by dostarczać idealnych osiągów podczas jazdy w każdych warunkach. Rdzeniem jego konstrukcji jest doświadczenie zdobyte przez dekady startów w wyścigach, niezliczone zwycięstwa w mistrzostwach dla motocykli produkcyjnych oraz technologie rozwijane na potrzeby rywalizacji w mistrzostwach świata MotoGP. Modyfikacje na rok 2022 obejmują między innymi nowe wałki rozrządu, sprężyny zaworowe, sprzęgło, a także nowy układ wydechowy – wpłynęły na zwiększenie mocy maksymalnej i pozwoliły osiągnąć lepszy balans osiągów, jednocześnie umożliwiając spełnienie normy emisji spalin Euro 5.
Zmodyfikowany silnik charakteryzuje się nie tylko szerszą i bardziej liniową krzywą momentu obrotowego, a do tego osiąga większy ogólny moment obrotowy w całym zakresie użytecznej prędkości obrotowej. Choć maksymalny moment obrotowy jest minimalnie niższy niż w poprzedniej generacji (106 do 108 Nm), silnik dostarcza więcej niutonometrów momentu obrotowego przy niskich obrotach silnika. Dzięki temu reakcja na dodanie gazu oraz przyspieszenie, również podczas jazdy z wyższą prędkością i w średnim zakresie obrotów są bardziej bezpośrednie. W efekcie jazda jest bardziej emocjonująca i przyjemniejsza.

Moc maksymalna 152 KM jest osiągana przy wyższych obrotach (11 000 obr./min – wcześniej 10 000 obr./min), dzięki czemu kręcenie Katany do wysokich zakresów sprawia dużo frajdy i przyjemności. Dbające o bezpieczeństwo, nowoczesne systemy elektroniczne pilnują zaś, aby dynamiczna jazda Kataną była w pełni kontrolowana, przewidywalna, a przy tym również przyjemniejsza.

Katana

Silnik pochodzący w bezpośredniej linii z modelu GSX-R1000 znany jest z trwałości, a dzięki nowym rozwiązaniom jego wytrzymałość i bezawaryjność została poprawiona. Przykładowo zamiast nacinanych gwintów śrub mocujących w skrzyni korbowej zastosowano walcowane, które są bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.

Przepustnica sterowana elektronicznie

Katana

Nowy korpus elektronicznie sterowanych przepustnic nie tylko przyczynia się do spełnienia restrykcyjnej normy emisji Euro 5. Zoptymalizowana średnica kanałów dolotowych korpusu wynosi teraz 40 mm (zamiast 44 mm w mechanicznie sterowanych przepustnicach) pomaga osiągnąć lepszy balans pracy na obrotach jałowych, a także lepszą charakterystykę oddawania mocy, zapewniając lepsze właściwości jezdne i większą przyjemność z jazdy. Wykorzystując możliwości obliczeniowe 32-bitowego procesora ECM zarządzającego pracą elektronicznie sterowanych przepustnic Suzuki mogło zastosować w nowej Katanie pakiet zaawansowanych systemów wspomagających. Jedną z wielu korzyści jest bardziej kontrolowane zachowanie motocykla podczas otwierania manetki gazu, gdy kierowca chce przyspieszyć dynamicznie wychodząc z zakrętu.

Asystent sprzęgła Suzuki Clutch Assist System (SCAS)

Katana

Suzuki Clutch Assist System (SCAS) to nowe rozwiązanie w Katanie 2022, które dodaje funkcję asystenta do funkcji antyhoppingu, w którą wyposażona była poprzednia generacja.
Funkcja antyhoppingu częściowo rozłącza sprzęgło podczas redukcji biegów by zniwelować twardy efekt hamowania silnikiem na wysokich obrotach i zapobiec zablokowaniu się, lub podskakiwaniu tylnego koła.

Katana

Współpracując z dwukierunkowym quickshifterem funkcja antyhoppingu przyczynia się do bardziej płynnego zwalniania podczas redukcji biegów. SCAS daje możliwość redukowania biegów bez obaw o utratę stabilności i zapewnia lepszą kontrolę podczas redukcji w zakrętach.

Nowa funkcja asystenta zwiększa siłę docisku tarcz sprzęgła podczas przyspieszania, co pozwoliło na zastosowanie bardziej miękkich sprężyn przy utrzymaniu wysokiej efektywności przeniesienia siły napędowej na tylne koło. Zaś zastosowanie bardziej miękkich sprężyn pozwoliło zmniejszyć siłę potrzebną do wciśnięcia klamki sprzęgła aż o około 20%. Dzięki temu rozwiązaniu operowanie sprzęgłem jest mniej męczące zwłaszcza podczas jazdy w korkach lub w sytuacjach wymagających częstego korzystania z klamki sprzęgła.

Suzuki Intelligent Ride System

Katana

Pakiet systemów wspomagających Suzuki Intelligent Ride System (S.I.R.S.) wprowadza nowoczesne systemy elektroniczne, których zadaniem jest optymalizacja osiągów oraz charakterystyki pracy silnika tak, by były jak najlepiej dopasowane do preferencji motocyklisty, jego poziomu doświadczenia, a także do zróżnicowanych, zmiennych warunków drogowych. Systemy składające się na pakiet S.I.R.S. mają za zadanie wspierać motocyklistę czyniąc motocykl łatwiejszym do kontrolowania, bardziej przewidywalnym i mniej męczącym zarówno podczas spokojnej jazdy ulicami miasta, jak i dynamicznej przejażdżki. Systemy te pozwalają zbudować większą pewność siebie i bardziej skoncentrować się na odczuwaniu przyjemności z jazdy.

Przełącznik trybów jazdy SDMS został zaprojektowany, aby zaoferować możliwość wyboru pomiędzy trzema różnymi trybami, które zmieniają charakterystykę pracy silnika, reakcję na gaz oraz sposób oddawania mocy, aby dopasować reakcję silnika do warunków jazdy lub osobistych preferencji – szczególnie podczas obracania manetki gazu z pozycji lekko otwartej do momentu, w którym osiąga szczyt mocy w średnim zakresie prędkości obrotowej w trakcie przyspieszania. Ustawienia każdego z trybów zostały indywidualnie dostrojone i szeroko przetestowane by zapewnić optymalną pracę zarówno do zróżnicowanych warunków pogodowych oraz drogowych, a także indywidualnych preferencji motocyklisty, czyniąc jazdę przyjemniejszą.

Tryb A (Active) to najlepszy wybór, gdy motocyklista chce wykorzystać pełen potencjał drzemiący w silniku Katany. Zapewnia najbardziej bezpośrednią i najostrzejszą reakcję na pracę manetką gazu, a charakterystyka momentu obrotowego jest zestrojona tak, by zagwarantować ekscytujące przyspieszenia typowe dla maszyny sportowej klasy 1000 podczas dynamicznej jazdy. Ten tryb jest stworzony do użytkowania podczas sportowej jazdy, na przykład podczas treningów na torze lub dynamicznych przejażdżek po dobrej jakości drogach i przy dobrych warunkach pogodowych.

Tryb B (Basic) osiąga taki sam poziom mocy maksymalnej, ale oferuje nieco łagodniejszą reakcję oraz bardziej liniowy sposób oddawania mocy podczas przyspieszania, budujący większą pewność siebie. Został dostrojony tak, by motocykl był łatwiejszy do kontrolowania. Tryb B to najlepszy wybór podczas codziennej jazdy.

Tryb C (Comfort) zapewnia najłagodniejszą reakcję na dodanie gazu i delikatniejszą charakterystykę momentu obrotowego, dostarczając maksymalną moc w gładki i liniowy sposób. Łagodniejsza reakcja na gaz i ograniczony moment obrotowy podczas przyspieszania sprawia, że Katana będzie jeszcze bardziej posłuszna i przewidywalna. Dlatego ten tryb jest idealnym wyborem w trudnych warunkach drogowych.

Kontrola trakcji Suzuki Traction Control System (STCS)

Katana 2022

System kontroli trakcji STCS został zaktualizowany i oferuje teraz szerszą możliwość dostrojenia działania kontroli trakcji spośród 5 poziomów (z możliwością wyłączenia) zamiast 3 poziomów oferowanych przez poprzednią generację. Możliwość bardziej precyzyjnego ustawienia czułości pozwala lepiej dopasować działanie systemu STCS do zróżnicowanych warunków panujących na drodze oraz indywidualnego stylu jazdy. To przyczynia się do budujących większą pewność siebie wrażeń z jazdy, niezależnie od poziomu doświadczenia, jednocześnie zmniejszając poziom zmęczenia i stres. Im wyższa cyfra ustawionego poziomu, tym szybciej reaguje system kontroli trakcji i tym aktywniej ogranicza uślizg tylnego koła. System na bieżąco monitoruje prędkość przedniego oraz tylnego koła, prędkość obrotową silnika (jest obliczana za pomocą czujnika położenia wału), pozycję manetki gazu, oraz wybrany bieg. Jest tak zaprogramowany, aby, poprzez sterowanie otwarciem przepustnic, czasami zapłonu oraz dawkowaniem paliwa ograniczyć moc i zapobiec uślizgowi, gdy tylko wykryje nadchodzącą, nieuchronną utratę przyczepności.

Dwukierunkowy quickshifter

Katana

Katana 2022 jest wyposażona seryjnie w asystenta zmiany biegów Suzuki Bi-directional Quick Shift System. Ten wyjątkowy element wyposażenia poprawia wrażenia z jazdy, umożliwiając motocykliście płynną zmianę biegów bez konieczności operowania dźwignią sprzęgła. Dzięki zoptymalizowaniu pracy tego systemu przez komputer sterujący ECU, zmiana biegów jest możliwa i funkcjonuje płynnie zarówno przy wysokiej jak i niskiej prędkości obrotowej silnika, co oznacza, że system działa w całym zakresie prędkości obrotowej. Zastosowanie dwukierunkowego quickshiftera przynosi wymierne korzyści: uniknięcie ryzyka wbicia międzybiegu oraz zmniejszenie zmęczenia spowodowanego koniecznością częstego operowania dźwignią sprzęgła. Podczas zmiany biegów system automatycznie przerywa dostarczanie mocy w trakcie przyspieszania tylko na krótki moment, by zapewnić płynne, niemal nieprzerwane przyspieszenie. Podczas zwalniania system samoistnie zwiększa obroty silnika, stosując automatyczny międzygaz by wyrównać prędkość obrotową silnika i skrzyni biegów i tym samym zapewnić płynną redukcję. W rezultacie funkcja automatycznego międzygazu dobrze współpracuje z procesem hamowania silnikiem, dzięki czemu motocyklista otrzymuje satysfakcjonującą, płynną i szybką redukcję prędkości. Współpraca dwukierunkowego quickshiftera z trybami jazdy SDMS, umożliwia dowolny dobór charakterystyki działania pomiędzy sportową lub spokojną, by była jak najbardziej dopasowana do stylu jazdy motocyklisty oraz aktualnych warunków drogowych. Pozwala zwiększyć przyjemność z jazdy dzięki lepszemu, bardziej liniowemu wyczuciu podczas zmiany biegów.

Cenę w Polsce ustalono na poziomie 61 900 zł.

Więcej informacji o modelach Suzuki na stronie importera

Nowa Suzuki Katana 2022 – ostrzejsza niż do tej pory! [zmiany, podstawowe różnice, dane techniczne, cena] Nowa Suzuki Katana 2022 – ostrzejsza niż do tej pory! [zmiany, podstawowe różnice, dane techniczne, cena]

Dane Techniczne

Długość całkowita 2 125 mm
Szerokość całkowita 830 mm
Wysokość całkowita 1 110 mm
Rozstaw osi 1 460 mm
Prześwit 140 mm
Wysokość siedziska 825 mm
Masa własna 215 kg
Typ silnika Czterosuwowy, chłodzony cieczą, rzędowy, czterocylindrowy, DOHC,
Średnica x skok tłoka 73,4 mm x 59,0 mm
Pojemność skokowa 999 cm3
Stopień sprężania 12.2:1
Układ paliwowy Wtrysk paliwa
Rozrusznik Elektryczny
Układ smarowania Mokra miska olejowa
Przeniesienie napędu 6-biegowa o stałym zazębieniu
Zawieszenia Przód Odwrócony widelec teleskopowy
Tył Amortyzator olejowy mocowany systemem dźwigni, sprężyna
Kąt nachylenia 25° / 100mm
Hamulce Przód Dwie tarcze hamulcowe
Tył Tarcza hamulcowa
Opony Przód 120/70ZR17M/C (58W), bezdętkowa
Tył 190/50ZR17M/C (73W), bezdętkowa
Układ zapłonowy Zapłon elektryczny (tranzystorowy)
Pojemność zbiornika paliwa 12 litrów

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Jak działa nowy odcinkowy pomiar prędkości na S8? Zatrważająca dzienna liczba mandatów

Od tygodnia działa nowy odcinkowy pomiar prędkości na drodze S8. GITD podała właśnie informację, jak dużo mandatów udało się wystawić tylko podczas pierwszej doby...

Ograniczenie sprzedaży benzyny i diesla w Polsce? Decyzja dotycząca wydobycia ropy zapadnie w czwartek

Już w czwartek zapadnie niezwykle ważna decyzja, która w ogromnym stopniu wpłynie na sprzedaż diesla i benzyny, a także bezpośrednio na kondycję stacji paliw....

Debiutuje Bimota KB4 i KB4 RC

Bimota swój prototypowy model zaprezentowała niemalże dwa lata temu, ale w końcu fani tej luksusowej marki doczekali się oficjalnej prezentacji podczas targów EICMA. Światło...

Kiedy spadną ceny benzyny? Morawiecki zapowiada Tarczę Antyinflacyjną, która ma w tym pomóc…

Premier rządu, Mateusz Morawiecki, w swoim wystąpieniu, które miało miejsce w tym tygodniu, zapowiedział walkę z drożyzną na stacjach paliw przez obniżenie maksymalnie rządowej...

Yamaha R6 Race będzie jeszcze lepsza – kilka zmian w modelu na rok 2022

Yamaha R6 nie spełnia norm emisji spalin Euro 5, wobec tego częściowo zniknęła z oferty japońskiego producenta. Nadal jest jednak dostępna, jednakże jedynie w...