Keeway Vieste – miejski, niedrogi chiński skuter klasy 125 [test, cena, dane techniczne]

-

To nowość na naszym rynku, dlatego nie mogłem nie ulec pokusie jej przetestowania. Pogoda dopisała, ale chciałem uciec z miasta. Zabrałem więc Vieste na długą przejażdżkę.

Nazwa pochodzi od małego i uroczego miasteczka we wschodnich Włoszech. Ma to być nie tylko chwytliwe oznaczenie handlowe, ale też swoisty hołd dla ojczyzny skuterów.

Wygląd

Trzeba przyznać, że Keeway i jego nowe jednoślady dobrze wpisują się w obowiązujące trendy stylistyczne. Firma musiała zatrudnić naprawdę dobrych designerów, bo zarówno Vieste, jak i na przykład RKF 125, to po prostu ładne pojazdy.

Keeway RKF 125i 2021. Szybki, solidny, tani, chiński motocykl do miasta i… turystyki [test, cena, dane techniczne]

Skuter również charakteryzuje się ostrymi krawędziami owiewek i nieco agresywną sylwetką, co podkreślają chociażby przednie lampy.

Keeway Vieste – miejski, niedrogi chiński skuter klasy 125 [test, cena, dane techniczne]

Wykonanie poszczególnych elementów jest naprawdę porządne i ciężko przyczepić się do czegokolwiek. Plastiki są ładnie obrobione, dobrze spasowane i połączone. Również części metalowe wyglądają solidnie.

Wrażenie robi także malowanie. Matowe, ciemnoniebieskie kojarzy mi się z tym z Yamahy Tracer 700. Zresztą skuter można postawić obok produktów japońskiego koncernu i naprawdę nie miałby się czego wstydzić. Keeway to dobry przykład, że jednoślad z Chin nie musi oznaczać marketowej jakości, ale światowy poziom.

Jedną z rzeczy, którą Veste przekonała mnie do siebie jest na pewno kanapa.

Keeway Vieste – miejski, niedrogi chiński skuter klasy 125 [test, cena, dane techniczne]

To kawał porządnego siedziska. Jest tak wyprofilowane, że podczas jazdy nie ślizgamy się po nim. Duża w tym również zasługa chropowatego materiału imitującego skórę, z którego jest wykonane.

Elektronika

Skuter jest stosunkowo tani. Cena wynika po części z tego, że choć jest nowocześnie wyposażony, to jednak nie jest przeładowany elektroniką. Prosty, ale czytelny wyświetlacz, wsparty jest analogowym prędkościomierzem i obrotomierzem. Ten pierwszy jest wyskalowany zarówno w kilometrach, jak i w milach.

Keeway Vieste – miejski, niedrogi chiński skuter klasy 125 [test, cena, dane techniczne]

Na ekranie prócz prędkości i obrotów, znajdziemy również informację o przebiegu całkowitym i dziennym, zegarek, termometr oraz wskaźniki poziomu paliwa i naładowania akumulatora. Wyświetlacz jest podświetlany na jasnoniebieski, przyjemny kolor.

Vieste wyposażono w system bezkluczykowy. Na panelu poniżej kierownicy umieszczono pokrętło, za pomocą którego można zablokować kierownicę, otworzyć wlew paliwa, podnieś kanapę oraz przede wszystkim uruchomić pojazd.

Keeway Vieste – miejski, niedrogi chiński skuter klasy 125 [test, cena, dane techniczne]

Poszczególne nastawy są oznaczone ikonkami, których zrozumienie nie powinno nastręczać trudności.

Oświetlenie wykonano w technologii LED. Kierunkowskazy są bardzo dobrze widoczne, nawet w świetle dziennym. Niestety, nie zweryfikowałem, jak sprawuje się przednie oświetlenie w warunkach nocnych.

Silnik

Skoro wykonanie jest na dobrym poziomie, oszczędności uzyskano między innymi na jednostce napędowej. Nie ma sensu porównywać jej z tą z RKF-a 125. Silnik Vieste, to prosta jednocylindrówka o mocy około 9,5 KM. Twórcy skutera montując nieskomplikowaną i niewysiloną jednostkę zamierzali nie tylko przyoszczędzić. Zależało im również, aby był on możliwie prosty w obsłudze i eksploatacji, pozbawiony wszelkich instalacji komplikujących użytkowanie i podnoszących jego koszt.

Wrażenia z jazdy

Vieste wyposażono w niewielką owiewkę. Trzeba jednak przyznać, że w zakresie prędkości osiąganych przez skuter, ochrona przed wiatrem jest dosyć dobra, szumy nie są dokuczliwe.

Keeway Vieste – miejski, niedrogi chiński skuter klasy 125 [test, cena, dane techniczne]

Lusterka choć są bliźniacze do tych zamocowanych w RKF-ie, jednak ich umiejscowienie jest lepsze, przez co i widoczność jest na wyższym poziomie. Wibracje silnika praktycznie nie są przenoszone na lusterka.

Rozmieszczenie przełączników jest bardzo ergonomiczne, a ich użytkowanie nie nastręcza problemów. Szkoda jedynie, że przycisków od sterowania wyświetlaczem nie umiejscowiono na kierownicy.

Wygodny jak Vieste

Komfort jest dużym plusem prezentowanego pojazdu. Choć jeździłem na nim przez dużą część dnia, nie czułem się zmęczony, nie odczuwałem bólu pleców, itp. Podesty są wystarczająco szerokie i długie, żeby wygodnie ułożyć nogi.

Keeway Vieste – miejski, niedrogi chiński skuter klasy 125 [test, cena, dane techniczne]

Zawieszenie sprawdza się na nawierzchniach dobrej jakości. Skuter prowadzi się pewnie – zarówno po prostej, jak i w zakrętach. Gorzej, gdy mamy do czynienia z nierównościami. Trzynastocalowe koła niezbyt dobrze radzą sobie z poprzecznymi bruzdami, ubytkami nawierzchni, itp. Z przodu zastosowano widelec teleskopowy o przekroju 33 mm, z tyłu regulowany wahacz.

Dobrze działają hamulce. Gdy odbierałem skuter, to miał on nieco ponad dwieście kilometrów przebiegu, więc układ hamulcowy był w trakcie docierania. Przednia tarcza 240 mm i tylna 215 mm, sprzężone systemem CBS robią kawał porządnej roboty. Hamowanie silnikiem jest całkiem efektywne, ale nie tak wyczuwalne, jak w przypadku motocykli.

Przyśpieszenia, choć nie powalają, to pozwalają na sprawne poruszanie się po mieście. Pomimo niewielkiej pojemności Vieste nie jest zawalidrogą. Ponieważ skuter był na dotarciu nie sprawdzałem prędkości maksymalnej. Jednak podróż z licznikowymi 80 – 90 km/h nie nastręcza mu trudności.

Wizyty na stacjach benzynowych są powodem do radości. Spalanie wyniosło w trakcie testu, w mieszanym trybie miasto – szosa około 2,6 l/100 km. Dzięki temu, choć zbiornik mieści zaledwie 9,5 litra paliwa, skuter jest w stanie pokonywać spore dystanse. W przeciwieństwie do innych chińskich motocykli, wskaźnik paliwa działa dosyć precyzyjnie.

Cena to 10 200 złotych, a oferta obejmuje malowanie białe i czarne.

Keeway Vieste – miejski, niedrogi chiński skuter klasy 125 [test, cena, dane techniczne]

Pozostaje żałować, że nie jest dostępne to zastosowane w prezentowanej testówce.

Jeździłem w:

Kask Schuberth SR2

Kurtka skórzana Rukka Yorkton

Spodnie dżinsowe 115 American Classis

Buty Shima Blake Sneakers

Rękawice Held Travel

Dane techniczne Keeway Vieste 125:

Silnik: jednocylindrowy, czterosuwowy, chłodzony powietrzem, czterozaworowy

Pojemność skokowa: 124,66 cm3

Moc: 9,5 KM przy 8 000 obr/min

Maksymalny moment obrotowy: 9.6 Nm przy 6 500 obr/min

Zasilanie: wtrysk

Sprzęgło: odśrodkowe

Skrzynia biegów: CVT

Przeniesienie napędu: pasem

Rozruch: elektryczny

Zawieszenie przód: widelec teleskopowy 33mm o skoku 33 mm

Zawieszenie tył: wahacz, regulowane napięcie wstępne

Hamulec przód: tarcza 240mm z CBS

Hamulec tył: tarcza 215mm z CBS

Opona przednia: 110/70-13

Opona tylna: 130/70-13

Długość: 1 955 mm

Wysokość: 1 115 mm

Wysokość kanapy: 770 mm

Szerokość: 740mm

Prześwit: 135mm

Waga: 130 kg

Pojemność zbiornika paliwa: 9,5 l

Krzysztof Brysiak
Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY