Każdy pojazd mechaniczny poruszający się po drogach publicznych wymaga okresowego badania technicznego. Dopuszczenie go do ruchu zależy od pozytywnego przejścia tej drobiazgowej kontroli. Dotyczy to również motocykli. Jak wygląda badanie techniczne motocykla zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą i kiedy trzeba je przeprowadzać?
Badanie techniczne motocykla
Zakres i sposób przeprowadzania badań technicznych pojazdów reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury (http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-2003-227-2250). Badanie techniczne motocykla w pełnym zakresie powinno obejmować wykonanie następujących czynności:
- sprawdzenie danych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu z faktycznym stanem, a także stanu i danych na tablicach rejestracyjnych;
- kontrola stanu opon;
- sprawdzenie działania, stanu i ustawienia poszczególnych świateł: mijania, drogowych, kierunkowskazów, hamowania, pozycyjnych, stopu, awaryjnych oraz dodatkowych (na tablicy rejestracyjnej i odblaskowych). Kierunkowskazy i światła stopu powinny posiadać wszystkie dopuszczone do ruchu jednoślady, które zostały wyprodukowane po 1980 roku;
- kontrola układu hamulcowego – oględziny tarcz i klocków hamulcowych oraz ich działanie (maksymalny nacisk na dźwignię hamulca nożnego i ręcznego do zablokowania koła nie może przekraczać 40 daN);
- kontrola układu kierowniczego – działanie, stan oraz luzy na łożyskach;
- sprawdzenie układu amortyzatorów – luzy, dobicie i odbicie;
- kontrola układu wydechowego – pomiar hałasu, oględziny.
Dodatkowo sprawdza się ramę i nadwozie motocykla, a także urządzenia na pulpicie kierownicy, jak prędkościomierz czy sygnał dźwiękowy. Wszystkie motocykle dwumiejscowe powinny posiadać podnóżki dla pasażera. Okresowe badanie techniczne motocykla można wykonać na przykład na toruńskiej stacji kontroli pojazdów w firmie CELMER Auto-Moto.
Jak przygotować pojazd do badania?
Na badanie okresowe należy udać się z motocyklem wyczyszczonym, z nasmarowanym łańcuchem oraz właściwym skokiem klamek hamulca, sprzęgła, sprawnymi światłami i sygnałem dźwiękowym. Ważną sprawą jest również posiadanie dobrego stanu ogumienia. To są podstawowe elementy na które diagnosta zwraca szczególną uwagę. Wszelkie dodatkowe gadżety należy usunąć na czas badania.
Kiedy przeprowadzać okresowe badanie techniczne motocykla?
Pierwsze badanie techniczne motocykla można przeprowadzić przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji jednośladu. Kolejne badanie przeprowadzane jest przed upływem dwóch lat od daty pierwszej rejestracji, a potem co roku. Przepisy te dotyczą również pojazdu zarejestrowanego poza krajem – wówczas za dzień pierwszej rejestracji przyjmuje się dzień jego pierwszej rejestracji za granicą.