Jeśli planujesz sprzedać swój wierny motocykl, musisz zapomnieć o romantycznych chwilach spędzonych w drodze, czułym gładzeniu miękką ściereczką i kąpielach w blasku słonecznych promieni. Liczą się konkrety – oto 9 z nich.

Nawet największa przygoda ma swój kres. Tym, co skłania nas do sprzedaży swojego jednośladu może być zmiana własnych preferencji co do stylu jazdy lub po prostu rozwój umiejętności. Bywają oczywiście i niegodziwe pobudki: na przykład całkowita demolka jednośladu, na skutek której z dwóch Hond powstaje jedno BMW, które jakoś trzeba spieniężyć.

Uprzedzamy: ten poradnik skierowany jest do uczciwych bikerów, którzy za własną maszynę gotowi są położyć głowę. Jeśli trudnisz się handlem maszynami niewiadomego pochodzenia i narażasz swoich nabywców na niebezpieczeństwo, musisz radzić sobie sam. Jeśli jednak szukasz nabywcy, który zajmie się twoim sprzętem nie gorzej niż ty sam, oto 9 rad jak sprzedać motocykl.

1. Sprawdź ceny

jak sprzedać motocykl

Twój motocykl jest zapewne dla ciebie bezcenny ale jeśli zamierzasz znaleźć kupca ustal cenę, która może być przez niego zaakceptowana. Sprawdź Allegro/Otomoto, OLX i strony z ogłoszeniami na Facebooku. Jeśli twój sprzęt może poszczycić się wyjątkowo korzystną cechą, np. pochodzi z limitowanej serii, jest w idealnym stanie technicznym lub jesteś jego pierwszym właścicielem, śmiało podbijaj średnią cenę o 20%.

2. Dokładnie umyj i wypoleruj motocykl

jak sprzedać motocykl

Błyszczący lakier zachęca klienta do kupna, czyniąc motocykl wizualnie atrakcyjniejszym. Czystemu motocyklowi możesz zrobić ładne zdjęcia, dostrzeżesz też wszelkie niedoskonałości lakieru, które możesz przed przybyciem nabywcy usunąć.

3. Przywróć stan oryginalny

jak sprzedać motocykl

Jeśli to możliwe wymień wszelkie dodane przez ciebie akcesoria na te, w które wyposażono motocykl w fabryce. Nic tak nie cieszy oka nabywcy jak używany sprzęt, który wygląda jakby właśnie opuścił taśmę montażową.

Wielu kupujących będzie preferowało motocykl w wersji bazowej, ponieważ pozwoli im to na dostosowanie według ich własnego gustu i potrzeb. Hasłami w stylu “super tuningowane zawieszenie” możesz raczej zrazić niż zachęcić potencjalnych klientów.

4. Popraw niedoskonałości

jak sprzedać motocykl

Poszarzałe plastiki? Wyblakły lakier? Z łatwością poprawisz takie niedoskonałości dostępnymi w każdym sklepie motoryzacyjnym środkami. Oprócz znanych Turtle Wax czy T-Cut Color Fast, którymi można przywrócić lakier do stanu niemal fabrycznego, poszukaj środków do odświeżania plastiku i elementów gumowych.

Chwila czyszczenia, nabłyszczanie i podnóżki, które czas świetności miały za sobą znów błyszczą pełną chwałą. Przyłóż się do detali – kupujący będzie się im bacznie przyglądał.

5. Sprawdź stan techniczny

jak sprzedać motocykl

Nic tak nie odstrasza kupującego jak motocykl, który niedomaga. Wyciek oleju, niechęć do odpalenia lub zardzewiały łańcuch to sygnały, że błyszczący sprzęt skrywa mroczną tajemnicę. Skontroluj zatem stan napędu, poziom i jakość płynów, krytycznie przetestuj jak działają hamulce, biegi i inne podzespoły, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy.

6. Zrób dobre zdjęcia

Daruj sobie byle jakie zdjęcia wykonane komórką w niedoświetlonym garażu. Jeśli aparat fotograficzny wbudowany w telefon to jedyne co posiadasz, zadbaj o dobre oświetlenie motocykla. Idealnie jeśli będzie światło słoneczne, które daje najlepsze efekty na mikroskopijnej matrycy, w którą wyposażane są obiektywy w komórkach.

Wykonaj kilka ujęć z różnych kątów – najkorzystniejsze są ujęcia z poziomu poniżej kierownicy. Zrób zbliżenia najważniejszych detali: siodła, kokpitu, ew. uszkodzeń. Zadbaj o odpowiednie tło, które nie będzie odwracało uwagi od motocykla. Dobrym wyborem jest betonowa lub ceglana ściana, złym – parking z różnymi pojazdami lub śmietnik.

7. Zgromadź dokumenty

Zadbaj o wszystkie dokumenty, które mogą świadczyć o historii twojego motocykla. Faktury za przeglądy, rachunki za części, certyfikaty i dyplomy ze zlotów będą bardzo pomocne. Takie rzeczy jak dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem i karta pojazdu to oczywistość.

 

8. Zamieść ogłoszenie

jak sprzedać motocykl

W zależności od tego czy twój motocykl to biały kruk czy standardowa wersja popularnego modelu jako medium dla ogłoszenia wybierz portal aukcyjny, ogłoszeniowy lub czasopismo branżowe. Dobrym sposobem może być wystawienie motocykla w ruchliwym miejscu z informacją o sprzedaży. Niezależnie od formy, ogłoszenie powinno zawierać: Cenę, przebieg, rok produkcji, szczegóły wyposażenia i skróconą historię. Wszystko to, co sam chciałbyś wiedzieć o motocyklu, który kupujesz.

9. Negocjuj

jak sprzedać motocykl

Bądź pewien swojej maszyny. Nie obniżaj ceny za bardzo chyba, że masz nóż na gardle. Jeśli ktoś przyjeżdża by obejrzeć motocykl, to najprawdopodobniej jest zainteresowany jego kupnem. Nie przejmuj się standardowymi odzywkami zawodowych handlarzy “eee, pewnie po szlifie”, “za tyle to pan nie sprzedasz” itp.

Celem kupującego jest uzyskanie jak najniższej ceny, twoim – jak najwyższej. Pamiętaj, że każdy kupujący chce odbyć jazdę próbną. Warto na taką okazję przygotować sobie mini-umowę użyczenia, w której spisane będą twoje i potencjalnego nabywcy dane osobowe i zobowiązanie użyczającego do pokrycia wszelkich szkód powstałych podczas jazdy próbnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.